7 obserwujących
174 notki
450k odsłon
  2256   0

Darowizny. Skarbówka nie kontroluje nowożeńców

Ministerstwo finansów uspokaja: Fiskus nie prowadzi kontroli prezentów ślubnych.
Ministerstwo finansów uspokaja: Fiskus nie prowadzi kontroli prezentów ślubnych.

Urzędy skarbowe nie prowadzą kontroli prezentów ślubnych, nie ma też takich planów - informuje Ministerstwo Finansów. 

Prezenty wręczane podczas uroczystości rodzinnych mogą być przedmiotem darowizny podlegającej opodatkowaniu, ale w zdecydowanej większości przypadków prezenty takie nie rodzą podatkowych obowiązków - uspokaja resort finansów.

Z pytaniem o opodatkowanie prezentów komunijnych i ślubnych zwrócił się do ministerstwa poseł Artur Dunin (PO-KO). Twierdził on, że do jego biura poselskiego napływają informacje o kontrolach w celu "opodatkowania prezentów i kwot pieniężnych otrzymanych przez nich na powyższych uroczystościach". Informacje takie podawały w ubiegłym roku także media (Podatek od prezentów ślubnych?). 

 - W przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn mamy wysokie limity tzw. kwot wolnych. Dotyczy to także osób ze sobą niespokrewnionych, dla których limit liczony w pięcioletnim okresie wynosi niemal 5 tysięcy złotych - mówi rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

Kwoty te rosną, jeśli darowizna jest przekazywana członkom rodziny. W przypadku najbliższej rodziny (np. rodzice, dzieci, rodzeństwo) można bez podatku przekazać prezent dowolnej wartości. Przepisy jedynie wskazują, że po przekroczeniu limitów należy powiadomić o tym urząd skarbowy.

W praktyce bardzo rzadko dochodzi do przekroczenia progów. - W związku z tym urzędy skarbowe nie prowadzą w tej kwestii żadnych niestandardowych działań - mówi rzecznik Ministerstwa Finansów. - Nie ma też takich planów - dodaje.

Zobacz: Ile kosztuje ślub w Polsce?

Podatek od darowizn

Zgodnie z przepisami nabycie przez osoby fizyczne, tytułem darowizny, własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

W praktyce wartość darowizny wręczanej z okazji uroczystości rodzinnych takich jak komunia czy ślub mieści się w kwocie wolnej od podatku. Kwoty te są różne w zależności od tego, do której grupy podatkowej należy obdarowany.

Darowizny - kwoty wolne

Kwota wolna od podatku dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (m.in. dzieci, wnuków, rodzeństwa) wynosi 9 637 zł. Kwota wolna w przypadku II grupy podatkowej to 7 276 zł. Trzecia grupa (m.in. osoby obce) to 4 902 zł.

Przy obliczaniu kwot wolnych od podatku nie kumuluje się wartości majątku nabytego od różnych osób. Jeżeli zostaliśmy obdarowani przez tę samą osobę więcej niż jeden raz, do wartości ostatniego nabycia dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok ostatniego nabycia.

Gdy wartość darowizny mieści się w kwocie wolnej od podatku, nie ma obowiązku zawiadamiania urzędu skarbowego o otrzymaniu darowizny.

Gdy darowizna jest warta więcej niż kwota wolna, jest obowiązek złożenia zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (druk SD-3) w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Osoby najbliższe (dzieci, wnuki, rodzeństwo, małżonek) mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku pod warunkiem zgłoszenia nabytych rzeczy lub praw majątkowych naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia nabycia. W przypadku nabycia pieniędzy dodatkowo trzeba udokumentować ich otrzymanie dowodem przekazania np. na rachunek w banku.


Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka