6 obserwujących
153 notki
416k odsłon
877 odsłon

500 plus na pierwsze dziecko. Jak je otrzymać?

Od 1 lipca 2019 r. świadczenie 500 plus będzie przysługiwać na każde dziecko do 18 roku życia.
Od 1 lipca 2019 r. świadczenie 500 plus będzie przysługiwać na każde dziecko do 18 roku życia.
Wykop Skomentuj16

Wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko można składać od północy 1 lipca 2019 r. Najprościej i najszybciej można to zrobić przez Internet.

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze 500 plus otrzymają wszyscy rodzice – także jednego dziecka. Prawo do niego przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez wyjątku. Zniknie dotychczasowy próg dochodowy.

500 plus nie będzie przyznane automatycznie. Aby otrzymać pieniądze, trzeba - tak jak dotychczas, gdy przysługiwało ono na drugie i kolejne dziecko - złożyć wniosek.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa poinformowała, że 1 lipca pieniądze będą już na kontach samorządów. - Chcemy obalić mit, jakoby chcielibyśmy wypłaty dokonać w październiku. Nie, rządowi premiera Mateusza Morawieckiego bardzo zależy na tym, żeby wypłaty były w miarę możliwości jak najszybciej. Jestem przekonana, że nasze samorządy będą się starały – powiedziała minister Borys-Szopa. - Pieniądze 1 lipca będą na koncie samorządów na pewno – zapewniła. 

Minister zaapelowała do rodziców, aby nie czekali ze składaniem wniosku o 500 plus do 1 sierpnia, od kiedy ruszy przyjmowanie wniosków drogą tradycyjną. Wnioski można składać od 1 lipca drogą elektroniczną za pomocą:

- bankowości internetowej

- rządowego portalu Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/)

- platformę usług elektronicznych ZUS (PUE)

Przeczytaj, na czym polega platforma usług elektronicznych ZUS - PUE.

Wniosek o 500 plus w formie papierowej będzie można składać w miejscowym ośrodku pomocy społecznej lub wysłać na poczcie - od 1 sierpnia. Rodzice, którzy zrobią to do 30 września, otrzymają świadczenie liczone od lipca. Wnioski złożone w październiku i później będą przyjmowane, ale już bez wyrównania od lipca.

Rodzice, którzy dopiero oczekują narodzin pierwszego dziecka, będą mogli złożyć wniosek o 500 plus w ciągu trzech miesięcy od dnia jego urodzenia. Świadczenie będzie im przysługiwać od dnia narodzin.

Świadczenie 500 plus będzie przyznane do 31 maja 2020 r. Potem trzeba będzie złożyć nowy wniosek.

Rozszerzenie programu 500 plus to przedwyborcza obietnica PiS iczęść tzw. Piątki Kaczyńskiego


Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo