313 obserwujących
4826 notek
5864k odsłony
671 odsłon

Deweloperska suburbanizacja

Wykop Skomentuj46
Rośnie popyt na mieszkania w mniejszych miejscowościach położonych poza największymi polskimiaglomeracjami  - poinformował portal LoveKraków.
Eksperci CBRE - największej na świecie  (pod względem przychodów za rok 2016)firmy doradczej i inwestycyjnej działającej w sektorze nieruchomości komercyjnych wskazują, że wpływ na trend rosnącej popularności mniejszych miast ma m.in. zaciekła walka deweloperów o grunty w aglomeracjach oraz popularyzacja pracy zdalnej.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w poprzednich latach udział mniejszych miast w rozpoczynanych inwestycjach deweloperskich utrzymywał się na poziomie ok. 30 procent. W ubiegłym roku ten wskaźnik wzrósł do 38 proc., a w okresie styczeń-wrzesień 2020 roku wyniósł aż 47 proc- ustalił Love Kraków.
    – Deweloperzy walczą o przyszłych nabywców swoich nieruchomości już nie tylko w największych miastach. Coraz częściej również w mniejszych miejscowościach można zamieszkać w nowoczesnym budynku wielorodzinnym. Kupujący wybierają lokale poza największymi miastami, bo to gwarantuje im większy spokój oraz niższą cenę. Widać to wyraźnie zwłaszcza w tym roku – powiedziała portalowi, ekspert rynku mieszkaniowego w firmie doradczej CBRE Agnieszka Mikulska.
– Trend suburbanizacji, czyli rozwoju infrastruktury mieszkaniowej na terenach podmiejskich, przybrał na sile. Pracownicy, którzy wiedzą, że w biurze mogą pojawić się rzadziej, częściej rozważają zakup mieszkania czy domu w mniejszym mieście z dobrym dojazdem do większych miejscowości – dodaje ekspertka.
    „Z analizy danych GUS wynika, że udział dużych miast w nowych inwestycjach mieszkaniowych w latach 2005-2017 nigdy nie spadł poniżej poziomu 66 proc. Przez 9 lat w tym okresie udział aglomeracji przekraczał 70 proc. – dotyczy to lat 2005-2008 oraz 2013-2017. Natomiast od 2009 roku do 2012 roku udział ten wahał się od 66 proc. do 69 proc. Stopniowe odwrócenie tej tendencji rozpoczęło się dwa lata temu, kiedy deweloperzy zaczęli coraz mocniej skupiać się na budowaniu nieruchomości poza największymi miastami. W 2018 roku udział największych aglomeracji w rozpoczynanych inwestycjach deweloperskich wyniósł 64 proc., w kolejnym roku spadł do 62 proc., żeby w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku wynieść zaledwie 53 proc”- czytamy na stronie https://lovekrakow.pl/.

Wykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka