318 obserwujących
4858 notek
5898k odsłon
  263   0

Gastronomicy przeciw państwu

    Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej (IGGP) przedstawiła na konferencji prasowej swoje postulaty wobec rządu i zapowiedziała pozew wobec Skarbu Państwa - poinformował „Nasz Dziennik”.    
    Według jej przedstawicieli przedsiębiorcy reprezentujący branżę gastronomiczną są obecnie pomijani w rozdziale pomocy publicznej związanej z pandemią koronawirusa.
     „-6 listopada rządzący na spotkaniu z gastronomią, słowami wiceminister Olgi Semeniuk, zakomunikowali, że nie podpiszą decyzji o otwarciu gastronomii przed marcem. Traktowaliśmy to jako nie do końca przemyślane działanie, bo premier jak i wicepremier Gowin mówili, że pomogą wszystkim zamkniętym lokalom gastronomicznym - powiedzieli podczas konferencji przedstawiciele IGGP. - 5 stycznia okazało się, że nic z tego nie wyjdzie, ponieważ rząd nie chce z nami rozmawiać, a decyzje, które podjął, są ostateczne, i około 20 tys. lokali gastronomicznych jest przeznaczonych do likwidacji- dodali. Według IGGP chodzi o . Według Izby do pomocy nie kwalifikowały się również firmy, które powstały po 1 listopada 2019” - czytamy w gazecie.
    5 stycznia  Izba podjęła działania, żeby uruchomić pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa w celu dochodzenia swoich strat.
„-Okazało się, że Tarcza 2.0 PFR również tym, którzy spełniają wszystkie wymogi, nie zapewnia pomocy z niewiadomych przyczyn. Wnioski, które przedsiębiorcy składali, zostały odrzucone - zadeklarowali przedstawiciele IGGP. Jak podkreślili, decyzjom odmownym nie towarzyszyły uzasadnienia. Według szacunków Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej zamkniętych zostanie 20 tys. poszkodowanych w wyniku obostrzeń lokali. Wszystkich lokali gastronomicznych w Polsce jest – jak twierdzi IGGP – ponad 76 tys. Mają one zatrudniać ponad milion pracowników” - napisał „ND”.
    Izba przedstawiła trzy postulaty wobec rządu.
„Pierwszy z nich dotyczył przedłużenia naboru wniosków na Tarczę PFR 2.0 do czasu ponownego otwarcia restauracji, a także wprowadzenia dodatkowych środków pomocowych dla przedsiębiorców.
    „ – Musimy termin końcowy naboru wniosków ustalony na 28 lutego przedłużyć, ponieważ wnioski o dofinansowanie są odrzucane i przedsiębiorcy nie są informowani, z jakich powodów. Żądamy też wprowadzenia Tarczy PFR 3.0 dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zostali pominięci i wykluczeni przez Tarcze PFR 1.0 i 2.0. Przedsiębiorcy nowo otwarci nie otrzymali ani złotówki – powiedzieli na konferencji przedstawiciele Izby” -  czytamy w gazecie.
    Drugi postulat dotyczył otwarcia gastronomii na świeżym powietrzu, żeby polscy konsumenci mogli normalnie funkcjonować i jeść przy stolikach.
    Izba zażądała również utworzenia jednolitego protokołu sanitarnego.
     „Premier 18 stycznia informował, że będzie się starał z całym swoim zespołem wypracować jednolity protokół sanitarny dla branży gastronomicznej i wszystkich branż zamkniętych. Miał on powstać w 10 dni. Dziś nie ma protokołu, przedsiębiorcy działają po omacku, nie wiedzą, jak zapewnić bezpieczeństwo” - powiedzieli uczestnicy konferencji” - napisał „Nasz Dziennik”.
    Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej zapowiedziała, że jeśli jej postulaty nie zostaną spełnione, to „w trosce o pracowników naszej branży gastronomicznej” powoła zespół ekspertów prawa międzynarodowego, ażeby sprawdzić, w jakim zakresie są łamane prawa człowieka, czyli niezgodność z Deklaracją Praw Człowieka ONZ”. Zdaniem przedstawicieli organizacji artykuły 22 i 25 wskazanej Deklaracji są obecnie naruszane. Mówią one bowiem o prawie i dostępie człowieka do kultury, do wyżywienia, do pracy, do mieszkania. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn jesteśmy niezdolni do wykonywania swojej pracy, państwo powinno zapewnić pomoc finansową - stwierdzili organizatorzy konferencji.


Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka