Sowiniec Sowiniec
464
BLOG

Fałszywy niemiecki żołnierz, prawdziwe polskie pieniądze

Sowiniec Sowiniec Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 17

    Na zabierzowski komisariat policji zgłosiła się 64-latka, która postanowiła pomóc swojemu znajomemu z internetu i straciła 460 tysięcy złotych - poinformowało Radio Kraków.
    Mężczyzna podawał się za niemieckiego żołnierza i mamił kobietę udziałem w odprawie wojskowej.
    Oszust znalazł swoją ofiarę na jednym z portali internetowych. „Norman z Frankfurtu” podawał się za żołnierza i lekarza, który aktualnie stacjonuje w Jemenie.
Najpierw ze sobą pisali, później przeszli na rozmowy za pośrednictwem kamery.
    – Oszust pisał i mówił po polsku. Najpierw wzbudził zaufanie, a następnie poprosił kobietę o pomoc. Tłumaczył jej, że otrzyma odprawę za służbę w kwocie 5 milionów złotych, ale ma problem ze swoim kontem bankowym i nie będzie możliwe ich przelanie na to konto - powiedział krakowskiej rozgłośni rzecznik prasowy małopolskiej policji młodszy inspektor Sebastian Gleń.
    „Norman z Frankfurtu”  stwierdził, że 64-latka jest osobą zaufaną, a gotówka ma zostać dostarczona paczką na jej adres. Jedyne co trzeba było zrobić, to pokryć koszty przesyłki w wysokości kilku tysięcy złotych.
    Następnym ruchem był kontakt ze strony przedstawiciela „firmy kurierskiej”, który powiedział kobiecie, że paczka jest u nich, ale należy nadać jej certyfikat, co oczywiście  musi kosztować.
    „Następnie firma ta żądała kolejnych przelewów od nieświadomej podstępu 64-latki, wymyślając nowe koszty związane z dostarczeniem paczki. Kobieta na prośbę wykonała też przelew, który miał być przeznaczony na jego przylot do Polski” - czytamy na stronie internetowej RK. 
Socjotechniki i umiejętnie prowadzona rozmowa poprzez internet doprowadziły do tego, że kobieta wpadła w sieć oszustów i zgodnie z ich dyspozycją dokonała kilka przelewów w euro na podane przez nich konta, w wyniku czego straciła ponad 460 tysięcy złotych. Po przelaniu całej tej kwoty „niemiecki wojskowy” urwał kontakt z nią.
    „Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Komisariat Policji w Zabierzowie” - napisano na stronie internetowej Radia Kraków.


Sowiniec
O mnie Sowiniec

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie