1 obserwujący
2 notki
3119 odsłon
2531 odsłon

Czy to już komunizm? Bernard Sanders w natarciu!

AP Photo/Mark Humphrey, File
AP Photo/Mark Humphrey, File
Wykop Skomentuj48
Bernie Sanders o mało co nie pokonał Hilary Clinton w prawyborach partii Demokratycznej w 2016r. Skrajny socjalista i zapalczywy liberał obyczajowy. Jedna z nielicznych w historii USA osób, które zostały wybrane na urząd federalny, deklarując się otwarcie jako socjalista. 

Po porażce w 2016r. nie podał się i dalej ma spore grono wiernych sympatyków. Od czasu do czasu szokuje opinię publiczną  kontrowersyjnymi postulatami. Podobnie jest teraz. Bernie Sanders chce znieść prywatne ubezpieczenia zdrowotne! Stworzyć państwowe"Medicare for All" i zakazać prywatnego ubezpieczenia. Jest to posunięcie nie o krok, a o kilometry dalej niż zrobił to Barack Obama w swoim flagowym projekcie "Obamacare".  Program w założeniu miał rozszerzyć opiekę zdrowotną na najbiedniejszych i obniżyć koszta leczenia, a wprowadził zamęt w opiece zdrowia, i nie rozwiązał sztandarowych problemów.

Jednak "Obamacare" wprowadził sektor państwowy obok prywatnego. Bernie chce ustawą załatwić państwu pozycję monopolisty. Tłumacząc, że teraz szerzy się niesprawiedliwość społeczna, system jest nastawiony tylko na zysk itd. W czym problem? Jeżeli system prywatny jest tak bardzo zły, to przecież w konkurencji z państwowym umrze śmiercią naturalną. A jednak Pan Sanders nie chce zestawić sektora państwowego z prywatnym. Wyjścia są dwa. Albo jest do bólu socjalistycznym ideologiem i wierzy w swój projekt, albo po prostu wie, że nie ma szans z prywatnymi ubezpieczeniami, i na siłę forsuje państwowe. Chce zbudować opiekuńcze państwo, więc szeroka kontrola życia człowieka jest wymagana.

Zjawisko tworzy niebezpieczeństwo. Jak dla dobra ogółu można zakazać ubezpieczeń prywatnych, to dla tego samego dobra można ograniczać wolność jednostki na inne sposoby. Może następnym krokiem będzie upaństwowienie gospodarki, kolektywizacja wsi? 

Trzeba sukcesywnie zwalczać takie zapędy. Może teraz nie mają szansy przebicia się, ale oswajają opinię publiczną i potem nie wydają się już kontrowersyjne. Niestety w Polsce znaleźliby się entuzjaści tego posunięcia skupieni wokół środowisk partii Razem. Jednak za oceanem te środowiska są większe niż w Polsce. Czy to skrajny socjalizm, czy już komunizm? Nie wiem, ale wiem, że chcę trzymać się od niego jak najdalej.

Źródło: FOX News 
Wykop Skomentuj48
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka