0 obserwujących
31 notek
18k odsłon
128 odsłon

Herostrates z suwnicy

Wykop Skomentuj14

              Sąd skazując w 356 roku przed naszą erą Herostratesa na karę wiecznego zapomnienia, był bodajże pierwszy, ale tutaj mogę się mylić, który podjął próbę zapobiegania czynom niegodziwym wyłącznie w celu zdobycia taniej popularności.

Oskarżonym był Herostrates, głosi przekaz historyczny, ubogi szewc, który mając świadomość, że umrze w zapomnieniu podpalił świątynię Artemidy uchodzącą w owym czasie za jeden z siedmiu cudów świata, aby przejść do historii. Sztuka ta poniekąd mu się udała, przeszedł do historii ludzkości, ponieważ ktoś naruszył ten zakaz i opis wyczynu Herostratesa został uwieczniony po wsze czasy.
Herostrates stał się symbolem taniej sławy opisywany współcześnie jako przykład takiego starożytnego Palikota.
Podpalacz z Efezu jest również przykładem na to, że pewnych ludzi wymazać się z historii nie da. Jest to najzwyczajniej w świecie niemożliwe.
Dzisiaj taką próbę skazania na zapomnienie oskarżonych: Lecha Wałęsy, Bogdana Borusewicza, Bogdana Lisa i Jerzego Borowczaka podjął skład sędziowski pod światłym przewodnictwem Antoniego Maciarewicza, wspieranego przez ławników: Jarosława Kaczyńskiego i Annę Walentynowicz.
Dzisiaj, w gmachu Sejmu w świetle reflektorów i błyskach fleszy zanegowano całą historię Wolnych Związków Zawodowych, "Solidarności", najnowsze dzieje Polski. Owa negacja wzbudziła we mnie niesmak i żal. Tym większy, że w mojej pamięci Anna Walentynowicz zapisała się jako kobieta symbol, współzałożycielka Wolnej Polski.
Tylko, że oglądając transmisję z konferencji zorganizowanej przez Annę Walentynowicz, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że razem z Kaczyńskim
i Maciarewiczem przejdzie Ona do historii Polski jako skromna suwnicowa, która grzebiąc patykiem w pogorzelisku, zwanym kiedyś PRLem, na nowo roznieciła pożar nienawiści i taką ją chyba zapamiętamy.
A szkoda.


Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale