internet
internet
Należyty Należyty
93
BLOG

Europejska wolność i równiość - ale co z braterstwem

Należyty Należyty Polityka Obserwuj notkę 1
Termin „równiość” odnośi się do przypadków kiedy w zbiorowisku są równi i równiejsi. To widać w Unii Europejskiej... Braterstwo unijne powinno sprowadzać się do jedności państw w realizacji zobowiązań wobec partnerów, a tak nie jest.... Ze szkodą dla Polski, UE prowadzi grę z z Rosja nakładając na nią sankcje, przy jednoczesnych ustępstwach dotyczących dostaw paliw z Rosji... To rodzi wiele pytań i wątpliwościści.

Celowo sprofanowałem szczytne hasło Rewolucji Francuskiej, którego pełna forma Liberté, égalité, fraternité, ou la mort, dobrze odbija wyniki tzw. walk wolnościowych. Od czasów Rewolucji, walk o wolność obywatelską  było wiele. Jednym wolność dały, innym zabrały. Można się o nich sporo dowiedzieć z Internetu.

Od wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej minęły dwa stulecia; jednak mimo aktywności i demagogii wodzów rewolucyjnych, walki o wolność i równość i braterstwo zawsze sprowadzały się do zmagań między wielkimi i drobnymi burżujami o władzę i wpływy.

Równość – pragnienie równości jest powszechne, a termin dobrze znany. Wszyscy jesteśmy równi... Wprowadzam na Salon termin „równiość” uzasadniając to prostym faktem, że zawsze są równi i równiejsi.

Znakomitym przykładem równiości jest Unia Europejska.

Co do braterstwa – bywa różnie. Brotherhood  to związek brata z bratem; udany jeśli jest w zgodzie z zasadą - „brat bratu – kaczuszką”... Dobrym przykładem są bracia marnotrawni, bracia zmartwychwstańcy i siostry Williams.

Z grupowym fraternity jest jeszcze gorzej, bo wymaga wzajemnego pomagania sobie i solidarności w grupiei. Ale w grupie trudno się dogadać, a o pomocy wzajemnie można pomarzyć. Ostatnią grupą marzycieli był Związek Solidarność.

Braterstwo międzynarodowe to asocjacja prawie niemożliwa. Podpisywanie aktu braterstwa i wzajemnej pomocy gospodarczej zdarzało się dawniej w obozie przyjaciół ZSRR.

Tennessee Wililams roztropnie powiedział – „Najpierw trzeba zostać dobrym sąsiadem zanim zostanie się bratem. Braterstwo jest zapalne”.

Podobno Polska będzie znowu zbratana z Ukrainą. Polska z Rosją zbratana nie była i nie będzie. Braterstwo Ukrainy z Rosją w sposób techniczny nie istnieje. W sferze duchowej podobno też już nie; ale nad przyszłością warto się zastnowić...

Niekórzy domniemują że w niedalekiej przyszości Ukraina będzie wolnym krajem i przyłączy do siebie Rosję. Do kogo będzie przyłączona Polska, na razie nie wiadomo.

Unia Europejska to nie tylko podpisywanie wspólnych deklaracji i dokumentów albo  pozwolenie wszystkim na korzystanie z toalet w Brukseli i Luksemburgu. Wydawało by się że to również lojalność i braterskie zaufanie w grupie.

Angela Merkel powiedziała kiedyś, że braterstwo unijne to jedność w podejmowaniu decyzji i realizacji zobowiązań... Ale jak z tym unijnym braterstwem Unii z Polską jest, widzi każdy koń.

Mówiąc szybko i z grubsza - UE kryteriów wzajemnego braterstwa państw nie spełnia. Czyja wina?

Bez czarowania - Europa "dwóch prędkości" wszelkie braterstwo unijne wyklucza... Można je na forach unijnych próbować wykrzyczeć, ale trzeba mieć wystarczjąco donośny audio -instrument ,  żeby został  w niemieckich uszach na dobre. Przydała by się jakaś  jerychońska trąba, abo tenorowy sax, może?


Wojna Rosji z Ukrainą wciągnęła Europę po uszy. Jest to pomoc humanitarna, ale przede wszyskim wsparcie militarne.

Braterstwo członków UE wobec wymagań Rosji i współdziałanie dla osiągnięcia wspólnych celówej wojny stało się literacką fikcją.

Ten temat jest w mediach zagłaskiwany; dziennikarze tworzący kolejne artykuły o Wojnie Ukraińskiej pod szyldem „równi, zwarci i gotowi” ( nie chodzi tylko o Polskę), piszą pod ten sam nakazany sznyt, często wprowadzając opinię publiczną w błąd.

Rzczywistości jest przez Unię Europejską zamazywana... Poniżej kilka odniesień do tematu "UE, świat,-Rosja" umieszczonych w okresie 23 – 25 maja br. w liczącym się Washington Post.


Europa akceptuje żądania Putina dotyczące płatności za gaz, aby uniknąć kolejnych przew w dostawach

Wydaje się, że europejskie firmy energetyczne przychyliły się do żądania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, aby kupowały ropę i gaz ziemny za pomocą skomplikowanego nowego systemu płatności, co jest koncesją która pozwala firmom na uniknięcie większej liczby wstrzymania dostaw paliw.

System który zakłada utworzenie dwóch kont w Gazprombanku, pozwala Europie narzucić, że technicznie płaci za gaz ziemny w euro, podczas gdy Rosja może zaliczyć otrzymanie zapłaty w rublach – wymóg, który Putin nałożył na „nieprzyjazne” kraje.


Inna wiadomość z Washington Post ( w powołaniu się na TASS)

"Rosja na drugim miejscu po USA pod względem średniej dziennej produkcji ropy w I kwartale 2022 r. — statystyki"

W ubiegłą środę państwowy serwis statystyczny Rosstat podał, że w pierwszym kwartale 2022 r. Rosja była drugim po Stanach Zjednoczonych producentem ropy naftowej na świecie.

Rosja produkowała 10,97 mln baryłek ropy dziennie w styczniu 2022 r. wobec 11,37 baryłek dziennie produkoanych przez USA. W lutym produkcja w Rosji spadła do 10,6 mln baryłek dziennie, wobec 11,31 mln baryłek dziennie w Stanach Zjednoczonych. Rosja zwiększyła produkcję ropy do 10,93 mln baryłek dziennie w marcu 2022 r., podczas gdy USA zwiększyły wydobycie ropy do 11,67 mln baryłek dziennie.

Rosja wyprodukowała łącznie 135,1 mln ton ropy w okresie styczeń-marzec tego roku, co stanowi wzrost o 8% w ujęciu rocznym.

Ponownie w Washington Post

Obawiając się kryzysu UE zaakceptowała nowe warunki płatności za paliwa dostarczane z Rosji

Pomimo wcześniejszej retoryki, większość krajów UE zaakceptowała nowe warunki płatności za gaz przez Rosję, obawiając się nowego kryzysu energetycznego.

Gazeta napisała że "Europejskie firmy energetyczne ugięły się pod żądaniem prezydenta Rosji Władimira Putina, aby kupowały gaz ziemny za pomocą skomplikowanego nowego systemu płatności" , przyznjąc też że posunięcie to było "ustępstwem, które nie tylko pozwala uniknąć kolejnych przerw dostaw ropy i gazu, ale także daje Putinowi zwycięstwo w public relations".

Gazeta podkreśliła, że Rosja wstrzymała dostawy gazu ziemnego do Polski i Bułgarii po tym, jak odmówiły płacenia za niego w rublach.

Inny cytat - "Większość krajów europejskich wydaje się iść inną drogą, odchodząc od retoryki o odmowie bycia szantażowanym i zawierając pokój z porozumieniem opartym na szczegółach technicznych"

Prezydent Rosji Władimir Putin, 31 marca podpisał dekret, który ustanowił nową procedurę płatności za rosyjski gaz dla nabywców z nieprzyjaznych krajów. Nabywcy ci powinni przelać płatności denominowane w walutach obcych na rachunki w Gazprombanku, który następnie przeliczy je na ruble na giełdach walutowych i przeleje na konta rublowe importerów. W takim przypadku Rosja będzie nadal dostarczać gaz swoim partnerom w ilościach i cenach określonych we wczniejszych umowach.


Kolejny artykul w Washington Post w powolaniu sie na TASS

Ponad 90 krajów potwierdziło udział w organizatorze SPIEF 2022

SPIEF jest Międzynarodowym Forum Ekonomicznym które odbywa się corocznie od 1997 roku w Rosji. Od 2005 roku Forum jest organizowane pod auspicjami Prezydenta Federacji Rosyjskiej, który również uczestniczył w każdym z tych wydarzeń.

Fundacja Roscongress, organizator Forum powiedziała, że udział w 25 Międzynarodowym Forum Ekonomicznym SPIEF, który odbędzie się w tym roku od 15 do 18 czerwca w Petersburgu, potwierdziło 90 państw.

 Cytowany przz Rosconges doradca prezydenta Rosji Anton Kobyakov, powiedział -

" Wbrew pewnym sytuacjom ponad 90 krajów potwierdziło udział w SPIEF 2022 - liczby są naprawdę imponujące. Podejmiemy wszelkie wysiłki i zachowamy poufność dla zagranicznych uczestników, aby zachować przestrzeń zaufania"...Rosja nadal chce tworzyć "przestrzeń zaufania".

What the heck is this?

Czy Rosja wydaje ostatnie tchnienie, czy wręcz ma się ekonomicznie całkiem nieźle ? Czy są jakieś powody że z Rosją już można się nie liczyć?... Czy USA i NATO mają szanse aby z Rosją wygrać militarnie?... Co dla stron znaczy tą wojnę "wygrać"?

I kolejna seria pytań -

Czy Rosja robi EU i świat w balona; czy jakiekolwiek sankcje będą skuteczne; czy można mówić o jakimkolwiek braterstwie unijnym i wspólnocie intersów?

Kraje Unii Europejskiej sa drażliwe na zarzuty, że lamią sankcje nałożone na Rosję. Stan testowania jedności europejskiej doprowadzil do tygodni chaosu i sprzecznych wskazówek z Brukseli.

Widać wyraźnie, że kraje łamiące embargo, nad rosyjskim embargiem na ropę i gaz zawzięcie dyskutują; jednocześnie przekonując siebie o tym, jak bardzo rosyjskich paliw potrzebują.

Niemcy i Rosja nie mogą się doczekać kiedy znowu uścisną sobie łapska. Niemiec i Rusek - znowu dwa bratanki?

Czy Polska znowu obudzi się z ręką w nocniku i będzie zmuszona kupować paliwa z Niemiec, wcześniej dostarczane im przez Rosję? To już prawie stało się faktem.

Co dobrego jeszcze przyniesie  Polsce „wychodzenie przed szereg”?


Należyty
O mnie Należyty

Republikański demokrata always

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka