classical_blueslover classical_blueslover
1257
BLOG

Nie Tylko Jan Sebastian

classical_blueslover classical_blueslover Kultura Obserwuj notkę 2

Nie tylko Jan Sebastian
 
 
Słysząc nazwisko Bach większość ludzi skojarzy imiona Jana Sebastiana. Większość również nie wie, że Bachów kompozytorów było więcej. Bachowie byli dużą rodziną muzyczną zarówno przed Janem Sebastianem jak i po nim.
Chciałbym dzisiaj przedstawić Carla Philippa Emanuela Bacha.
 
Carl Philipp Emanuel Bach urodził się w 1714 roku w Weimerze. Był drugim synem Jana Sebastiana i Marii Barbary Bach.
Gdy miał 10 lat Bachowie przeprowadzili się do Lipska. Tam też C.P.E. poszedł do szkoły Św. Tomasza, gdzie nauczał jego ojciec.
 
Naukę kontynuował na uniwersytecie w Lipsku oraz we Frankfurcie nad Odrą. Studiował prawo zgodnie z wolą rodziców. Nie oznacza to, że nie nauczył się grać. W domu Bachów nie być za pan brat z muzyką było niemożnością.
 
W 1738 roku został dyplomowanym prawnikiem po czym uznał, że wola rodziców jest wypełniona. Poświęcił się więc muzyce. I okazało się, że jest znakomitym pianistą.
 

Carl Philipp Emanuel Bach

 


Kilka miesięcy później otrzymał pracę na dworze następcy tronu pruskiego a w 1740 był już członkiem dworu królewskiego. Był chętnie słuchany jako pianista i klawesynista. Grał przede wszystkim własne kompozycje. Pisał od 1731 roku – stworzył około 30 sonat i utworów koncertowych na fortepian (klavier.)
 
Jeden zbiór sonat dedykował Fryderykowi Wielkiemu, drugi zaś Wielkiemu Księciu Wirtembergii. Było to doskonałe posunięcie gdyż obydwaj byli bardzo ukontentowani i mieli go w wdzięcznej pamięci.
 
W 1746 roku zwrócił się ku muzyce kameralnej. Przez 22 lata grał w kwartecie z uznanymi muzykami-kompozytorami Carlem Heinrichem Graunem, Johannem Joachimem Quantzem i Johannem Gottliebem Naumannem. Byli ulubieńcami króla.
 
Podczas pobytu w Berlinie zaczął pisać większe formy, m.in., Magnificat, Kantatę Wielkanocną, sporo symfonii i koncertów. Nadal jednak najchętniej pisał na fortepian, chociaż zdarzały się i utwory wokalne, np. zbiór pieśni,
 
Fryderyk II Wielki, król Prus
 
 
Początkowe kompozycje C.P.E. wykazują wpływy ojca. Stopniowo jednak zanikały i w okresie dojrzałości twórczej C.P.E. pisał już w nowym duchu, który znamy jako klasyczny.
W drugiej połowie XVIII wieku jego reputacja była bardzo wysoka. Może nam teraz wydawać się to dziwne ale była większa niż Jana Sebastiana – jego ojca.
 
W 1768 roku został następcą Georga Philippa Telemana w Hamburgu. W związku z tym zwrócił się ku muzyce religijnej. Powstało wtedy oratorium Die Israeliten in der Wüste -
kompozycja, która zainspirowała potem Mendelssohna do napisania Elijah.
Napisał też ponad 20 Pasji i wiele innych dzieł kościelnych. Te utwory wywarły duży wpływ na twórczość Josepha Haydna.
 
Do inspiracji przyznawał się W.A. Mozart. Powiedział kiedyś o C.P.E. Bachu, że „On jest ojcem, my jesteśmy dziećmi”.
 
Jeden z partnerów C.P.E. od muzyki kameralnej Johann Joachim Quantzbył wirtuozem fletu. Sam napisał ponad 300 koncertów na ten instrument. Poprosił C.P.E. by ten napisał koncert dla niego. C.P.E. spełnił tę prośbę. W sumie skomponował cztery takie koncerty.
 
Koncert Fletowy w Sanssouci, obraz Menzela (Berlin 1852)
 
 
Do posłuchania proponuję Concerto for flute, strings & continuo in D minor, H. 426, Wq. 22.
 
Data powstania nie jest znana. Wiadomo tylko, że było to po 1747 roku. Niektórzy badacze uważają, że pierwotnie był to koncert na klawesyn.
 
Jest to już koncert nie barokowy lecz klasyczny. Struktura typowa dla koncertu instrumentalnego, trzyczęściowa:
1. Allegro
2. Poco Andante
3. Allegro molto.
 
Jeżeli pamiętamy o tym, że flet barokowy różnił się istotnie od współczesnego to wymagania techniczne postawione przed flecistą są wcale niemałe.
 
W music boxie na flecie gra Jeanne Baxtresse. Akompaniują: Andrew Davis na klawesynie i
Toronto Chamber Orquesta pod kierunkiem Andrew Davisa.
 
Zapraszam. To dobra muzyka.

Carl Philipp Emanuel Bach

Blog o bluesie i pochodnych znajduje się tu: BLUES IS THE BEST

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura