100 obserwujących
91 notek
682k odsłony
4033 odsłony

Kilka godzin po katastrofie ląduje An-72... od zachodu!

Wykop Skomentuj72

Co robił tam samolot Antonow An-72 (wojskowy, transportowy), który wylądował 10. kwietnia o godz. 16.12 czasu warszawskiego na lotnisku w Smoleńsku?

Na zdjęciach, znalezionych na białoruskich stronach, widać wyraźnie, że ląduje od strony zachodniej.

http://silverrebel.livejournal.com/587385.html

Dzięki Demonica tłumaczenie:  "Lądowanie AN-72 na lotnisku Smoleńsk-Północ po katastrofie TU-154, polskiego prezydenta. Czas miński 18:12.
AN-72 schodzi ze strony odwrotnej do tej, z której podchodził do lądowania polski TU-154.
Zdjęcia publikuję, żeby pokazać stan pasa startowego i oświetlenie bezpośrednio do niego.
<Zdjęcia robił białoruski reporter SEREBRO (ten od braku żarówek)>". 

i tutaj (zdjęcia 101-104):

http://picasaweb.google.com/silverrebel/cQCfyB#5464740870553800146

 

Pod koniec tego filmu widać tego samego An-72:

 

A jeszcze niedawno świat obiegła taka oto informacja:

"W tej chwili jest tylko jeden kierunek lądowania — ze wschodu na zachód. To właśnie w tym kierunku są nadajniki, które zapewniają wejścia samolotu na prawidłowy kurs lądowania. Od zachodu brak wyposażenia".

 

W wywiadzie dla "Gazety Polskiej' Jarosław Kaczyński powiedział: "Lotnisko w Smoleńsku zostało zamknięte, polecieliśmy zatem do Witebska na Białorusi". 

Jak widzimy nie było zamknięte dla wszystkich samolotów.

 

I jeszcze informacja na innym serwisie białoruskim:
http://nation-sos.info/index.php?option=com_content&task=view&id=440&Itemid=46

"Dzisiaj, na lotnisku w Smoleńsku planowano przylot dwóch polskich samolotów - Jak-40 i Tu-154 - i rosyjskiego An-76. Yak-40 bezpiecznie wylądował o 9:15, czas moskiewski," - powiedział Aleshin".

 

 ------------------------------------

Jeszcze dodam fragmenty ciekawych artykułów:

 

 

http://kozidryngiel.wordpress.com/2010/04/17/katastrofa-pod-smolenskiem/

"Dlaczego samolot Kaczyńskiego lądował ze wschodu na zachód, a nie odwrotnie, z zachodu na wschód?

Dziś już wiemy, że było tylko jedno podejście do lądowania i że nie było żadnej awarii technicznej. Może samolot krążył nad lotniskiem, ale lądował tylko raz – i to od razu fatalnie.

Oś pasa startowego lotniska Severnyj w Smoleńsku jest zbliżona do linii wschód – zachód.

- Zdjęcie #1: http://kozidryngiel.files.wordpress.com/2010/04/map3.png

Podejście z Zachodu jest bezpieczniejsze – bardziej płaski teren i mniej drzew, w które może uderzyć nisko lecąca maszyna.Musi być też rutynowo używane przez rosyjskie samoloty ponieważ nawigacyjne urządzenia do kontroli wysokości lotu, (tzw. outer marker and middle marker) obecne są tylko wzdłuż podejścia z zachodu, to znaczy na zachód od płyty lotniska. Podobne lotnisko Georgievka (Taraz, Kazachstan) ma inner i outer markers wzdłuż obu kierunków podejścia, zarówno ze wschodu jak i z zachodu.

- Zdjęcie #2: http://kozidryngiel.files.wordpress.com/2010/04/georgievka.png

Czyżby brak tych pomocy nawigacyjnych po wschodniej stronie lotniska w Smoleńsku oznaczał, że wschodnie podejście jest tam niepraktykowane i niewskazane w warunkach złej widzialności?

Podejście ze wschodu jest bardzo trudne, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widzialności, np. we mgle.Ten fakt jest dobrze znany miejscowym pilotom. Jeden z nich napisał w rosyjskim Forum Awiacyjnym:

„Да землю они искали-разве непонятно,там перед БПРМ низинка,туда и снизились,а перед дорогой рельеф повышается,вот и пошли цеплять…Это мой родной аэродром… „

Tłumaczenie:

„”jeżeli szukali ziemi (podejście z widzialnością) .. to przed radiolatarnią jest nizina a potem teren podnosi się i .. zahaczyli.”

Stwierdzenie: „Это мой родной аэродром…” potwierdza, że to ukształtowanie terenu na ścieżce podejścia jest znane „miejscowym” jako istotne utrudnienie. – (z korespondencji M. G.)

- Zdjęcie #3: http://kozidryngiel.files.wordpress.com/2010/04/profil.jpg

Ponadto, na wschodnim przedłużeniu płyty znajduje się tak zwany Non-Directional Beacon (NDB), który jest horyzontalną anteną kierunkową nie podającą informacji o wysokości lotu oraz lokalizator tzw. systemu PRMG, który nie był w stanie wymienić informacji z nowszym systemem ILS zamontowanym w polskim samolocie.

Obecność mgły świadczy, że nie było silnego wiatru, który zmusiłby samolot do lądowania „pod wiatr”. Silny wiatr rozwiałby mgłę, a mgła była.

W istocie, wiatr był w tym momencie południowo-wschodni, co wskazuje na to, że samolot lądował bardziej „z wiatrem”, niż „pod wiatr”.


Dane pogodowe:

* (1pm) Temp 3°C Dew 2°C Humidity 94% QNH 1025 hPa Visibility 4 kilometers Winds east 14.4 km/h / Mist
* (10am) Temp 1°C Dew 1°C Humidity 98% QNH 1026 hPa Visibility 0.5 kilometers Winds SE 10.8 km/h / Heavy Fog
* (7am) Temp 0°C Dew -1°C Humidity 89% QNH 1025 hPa Visibility 4 kilometers Winds ESE 7.2 km/h / Mist
* (4am) Temp 3°C Dew -0°C Humidity 72% QNH 1025 hPa Visibility 10 kilometers Winds SE 7.2 km/h /
* (1am) Temp 6°C Dew -0°C Humidity 52% QNH 1025 hPa Visibility 10 kilometers Winds SE 7.2 km/h

I jeszcze jedno – profil płyty lotniska unosi się w kierunku na wschód i opada w kierunku na zachód, pozwalając skutecznie wyhamować duże samoloty lądujące w kierunku wschodnim i skutecznie oderwać od ziemi samoloty startujące w kierunku zachodnim. Lądowanie „z górki” i startowanie „pod górkę” wymaga dłuższego pasa.

W prasie było dużo doniesień na temat rozmów jakie prowadziła wieża kontrolna z pilotami polskiego samolotu. Ponoć ostrzegano ich o ciężkich warunkach pogodowych i odradzano im lądowania w Smoleńsku. Kontrola lotu musiała widzieć samolot Kaczyńskiego na radarze. Jeśli już koniecznie chcieli lądować, wydaje się dziwne, że nikt nie doradził pilotom aby lądowali z zachodu na wschód. Pozwolono im podejść ze wschodu. Pozwolono im popełnić pomyłkę. Można jej było uniknąć. Dlaczego tego nie zrobiono?"

Wykop Skomentuj72
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale