Maria Skłodowska Curie - Polka
Maria Skłodowska Curie - Polka
Conectum Conectum
2142
BLOG

Jestem tym, kim się czuję? Czyli o Marii Skłodowskiej Curie, narodowości, promieniowaniu…

Conectum Conectum Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 15

Dziś, ponad 80 lat po śmierci Marii Skłodowskiej, wiele jej osobistych przedmiotów jest przechowywanych w Paryżu w Bibliotece Narodowej Francji.

Biografia.

Kobieta i niezwykły naukowiec, który przyczynił się do poszerzenia wyników badań z chemii i fizyki. Maria Skłodowska, urodziła się 7 listopada 1867r. w Warszawie, zmarła 4 lipca 1934 w Passy. Była w rzeczywistości pierwszą kobietą i jedyną, która otrzymała dwie nagrody Nobla w dwóch różnych dyscyplinach (Fizyka w 1903 r. i Chemia w 1911 r.), Dorównując jedynie chemikowi Linusowi Paulingowi, Nobel (Pokojowy i Chemia). Stała się człowiekiem, wśród tych, którzy w XX wieku zrewolucjonizowali fizykę oraz zmienili życie ludzkości.

Urodzona w Warszawie w 1867 roku, jako ostatnia z pięciorga dzieci, rozpoczęła studia u swojego ojca, profesora fizyki. W tym czasie w Polsce uniwersytet był zabroniony kobietom, więc przez jakiś czas uczestniczyła w tajnych kursach dla kobiet. W 1891 r. rozpoczęła studia na Sorbonie w Paryżu, gdzie ukończył fizykę i matematykę. Tam poznała w 1894 r., swojego przyszłego męża a także partnera badawczego, Piotra Curie. Wraz z nim i Henri Becquerelem otrzymali w 1903 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za pracę nad promieniotwórczością. W 1906 roku Sorbona zaoferowała jej katedrę fizyki: Maria Curie stała się pierwszą kobietą, która uczyła na słynnym francuskim uniwersytecie .

W 1911 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie i izolację dwóch nowych pierwiastków, radu i polonu . Ani ona, ani jej mąż nie chcieli złożyć patentu na swoje ustalenia i rezultaty, aby dać ludzkości wyniki swoich badań . W czasie I wojny światowej Maria wraz z córką Ireną pracowała jako radiolog poruszając się na froncie z samochodami wyposażonymi w sprzęt rentgenowski, aby pomagać żołnierzom.

Zmarła w 1934 r. na ciężką postać niedokrwistości aplastycznej, spowodowanej wieloletnią pracą w kontakcie z substancjami radioaktywnymi. Wraz z odkryciem radioaktywności Marie Curie nie tylko zrewolucjonizowała medycynę, oferując nowe narzędzia terapeutyczne , ale także otworzyła drogę do badań, które być może doprowadziły do powstania bomby atomowej.

Przyczyniła się do narodzin fizyki kwantowej , która tworzy ramy zjawisk świata atomowego i jądrowego, z którymi łączy się rozwój nowoczesnej elektroniki. "W" 900 "były dwie główne rewolucje: zrozumienie czasoprzestrzeni z teorią względności Einsteina i pojęcia składników atomu z formułą fizyki kwantowej, której jednym z filarów jest dzieło Marii Curie. W 1927 r. znalazła się pośród tych, którzy sformułowali teorię kwantową na słynnej konferencji Solvaya, razem z Einsteinem i Bohrem. Ponownie jako jedyna kobieta.

Wielu Francuzów uważa, że Maria Curie urodziła się w carskiej Rosji, umarła jako obywatelka Republiki Francuskiej pochodzenia polskiego. Miała francuskie obywatelstwo, a nie miała polskiego. Wśród obcokrajowców wciąż niewystarczająca jest świadomość, że Maria Curie i Maria Skłodowska-Curie to ta sama osoba, Polka.

Ciekawostka, co Wy na to?

Dziś, ponad 80 lat po śmierci Marii Skłodowskiej, wiele jej osobistych przedmiotów jest przechowywanych w Paryżu w Bibliotece Narodowej Francji. Przedmioty przechowywane są w specjalnych pudełkach, które są wzmocnione ołowiem, aby zapobiec napromieniowaniu przez osoby z obsługi. Podobnie jak ciało Curie, pozostaną silnie radioaktywne przez co najmniej 1500 lat.

Mimo to radioaktywne przedmioty Curie są dostępne publicznie. Każdy, kto chce zapoznać się z oryginalnymi notatnikami, które zawierają odręczne szczegóły przełomowych badań, musi podpisać zrzeczenie się odpowiedzialności i nosić sprzęt ochronny podczas przeglądania dokumentów.


O wpływie promieniowania na człowieka…

Badania dowodzą, że niewielkie napromienienie polepsza stan zdrowia człowieka. W latach 1970-1976 badano śmiertelność wśród ludzi, którzy zostali napromieniowani podczas wybuchu bomby atomowej w Nagasaki. Śmiertelność wśród napromieniowanych była mniejsza od przeciętnej w Japonii. Amerykanie przebadali ponad 100 tysięcy pracowników stoczni mających styczność z budową atomowych okrętów podwodnych, którzy byli w czasie pracy napromieniowani. Śmiertelność w tej grupie z powodu białaczki była o 58 proc. mniejsza, niż w grupie 700 tysięcy nienapromieniowanych stoczniowców. Węgrzy badali zaburzenia rozwojowe dzieci urodzonych przed katastrofą w Czarnobylu i po niej. Zaburzeń w rozwoju po katastrofie i napromieniowaniu było ponad dwa razy mniej.

Zatem… ?


źródło: www.diip.pl 

Conectum
O mnie Conectum

Oddłużanie. Upadłość konsumencka. Kredyty oddłużeniowe. Prawo. Conectum. Wszystko co chciałbyś wiedzieć o oddłużaniu. Kliknij w logo i dowiedz się więcej:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie