Narodowy Operator Cyfrowy a e-zadłużeni 2019
Narodowy Operator Cyfrowy a e-zadłużeni 2019
Conectum Conectum
5239
BLOG

E-polecone, e-awizo i zmiany również dla e-zadłużonych w 2019 r.

Conectum Conectum Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Już w 2019 roku e-maile zaczną zastępować listy polecone wysyłane przez urzędy. Obsługę e-korespondencji prawdopodobnie uzyska Poczta Polska.

Poczta Polska Cyforwy OperatorE-doręczenie, czyli e-mail, który ma mieć moc urzędową, zastąpi list polecony. Docelowo ma to być wyłączna forma oficjalnej komunikacji między instytucjami publicznymi, ale także pożądana w relacjach obywatela z administracją państwową. System e-doręczeń zorganizuje i będzie nadzorował narodowy operator cyfrowy. Tym zostanie najprawdopodobniej Poczta Polska.

To oznacza, że nie banki czy operatorzy telekomunikacyjni, lecz państwowa spółka o nie najlepszej renomie, ma stać się kluczowym podmiotem e-administracji. Idea jest taka, by dla przedsiębiorców i obywateli e-polecone były darmowe. Za wysłane e-maile będą płacić urzędy. Rezygnując z poleconych papierowych, oszczędzą jednak nawet 100 mln rocznie. Za transfer w pierwszym roku działalności systemu zapłacą 90 proc. zwykłego poleconego. Finalnie będzie to 65 proc. [źródło: Rzeczpospolita] 

Jeszcze w tym roku ma być gotowy projekt ustawy w tej sprawie. „Wdrożenie będzie realizowane etapowo. Przewidujemy przeprowadzenie go w latach 2019-2021” – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. 

Narodowy Operator Cyfrowy 

Narodowym Operatorem Cyfrowym najprawdopodobniej zostanie Poczta Polska. To oznacza, że państwowa spółka zostałaby operatorem e-systemu komunikacji państwa oraz urzędów z obywatelami.

Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Cyfryzacji [e-Doręczenia szczegóły], wybór operatora ma odbyć się w drodze konkursu. Jednak głównym kandydatem jest Poczta Polska, która i tak zajmie się obsługą doręczania e-maili urzędowych w pierwszej fazie realizacji projektu. 

Poczta Polska będzie chciała powtórzyć sytuację, jaka miała miejsce w 2013 r., gdy po uwolnieniu rynku usług pocztowych zdobyła tytuł operatora bez udziału w przetargu. Spółka liczy, że uzyska status na 5 lat i dopiero potem zostanie rozpisany właściwy konkurs na stanowisko Narodowego Operatora Cyfrowego.  

Zdaniem resortu cyfryzacji spółka jest dobrym kandydatem na to stanowisko. Spółka posiada działającą, zakupioną z publicznych pieniędzy platformę Envelo, która mogłaby zostać wykorzystana do e-doręczeń. Dla Poczty Polskiej uzyskanie tej funkcji to gra o wielkie pieniądze. Jeśli straci pieczę nad doręczaniem pism urzędowych, w latach 2019–2023 jej przychody obniżą się łącznie o 2,2 mld zł. Będzie też musiała zwolnić około 35 tys. pracowników. 

e-awizo, e-listy polecone, co to oznacza dla zadłużonych? 

Poczta Polska od jakiegoś czasu dostarcza usługę e–awizo, które funkcjonuje na zasadzie powiadomień SMS lub e-mail. W taki sposób można otrzymać informację o korespondencji z sądów i urzędów. Tradycyjne awiza ze względu na brak odpowiedzialności operatora za ich niedostarczenie często nie wędrowały do skrzynek adresatów. Jak będzie tym razem? Czy zadłużeni o decyzji sądu lub urzędu nadal będą dowiadywać się w momencie, gdy komornik zajmie konto lub wynagrodzenie? Jakiego poziomu e-usług ze strony Poczty Polskiej możemy się spodziewać?

e-Zadłużeni a podwójne awizowanie przesyłki

Między innymi e-zadłużeni, czyli ci którzy zaciągnęli szybkie pożyczki on-line teraz mają częste problemy. Dwukrotne awizowanie przesyłki sądowej? Jeżeli przesyłka zawiera nakaz zapłaty wydany przez Sąd (nakaz zapłaty – rodzaj rozstrzygnięcia Sądu, który zobowiązuje do zapłaty określonej kwoty lub złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty), a przesyłki tej nie odebraliśmy, nie będzie możliwości wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty, co należy zrobić w terminie 14 dni od dnia doręczenia nakazu. Spowoduje to uprawomocnienie się nakazu zapłaty, który po nadaniu klauzuli wykonalności, będzie stanowił podstawę do wszczęcia egzekucji przez komornika.

Przepisy o doręczeniach są bardzo rygorystyczne, jednak czasami nie sprawdzają się w przypadku, gdy dana osoba przeprowadziła się, a Sąd nie zna nowego adresu zamieszkania. Wtedy przesyłki wędrują na stary adres i przy braku doręczenia, wywołują skutki prawne jak wyżej. 

Poczta Polska a cyfryzacja

Należy jednak mieć świadomość, że Poczta Polska nie przetrwa bez cyfryzacji. To co od dawna znane jest w krajach Europy nie jest znane w Polsce, a hipoteza jakoby należało budować potęgę naszego narodowego operatora przede wszystkim w oparciu o papierowe listy i paczki, jest wątpliwa i sprzeczna z doświadczeniem i praktyką krajów należących do tzw. Zachodu, w tym naszych bliskich sąsiadów. Czy zatem pozbywamy się zagrożenia ekonomicznego i politycznego, że ten strategiczny segment gospodarki może być wkrótce kontrolowany przez obcego operatora zagranicznego lub jakąś dużą prywatną firmę informatyczną. Cyfrowe życie biegnie szybko i nie znosi próżni.

#eawizo #narodowy #operator #cyfrowy #zadłużeni

źródło: https://conectumfinanse.pl/e-polecone-e-zadluzeni-2019/

Conectum
O mnie Conectum

Oddłużanie. Upadłość konsumencka. Kredyty oddłużeniowe. Prawo. Conectum. Wszystko co chciałbyś wiedzieć o oddłużaniu. Kliknij w logo i dowiedz się więcej:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka