2 obserwujących
10 notek
2717 odsłon
  108   1

Dziś kolejny rozdział przetargu wizowego na Ukrainie

fot. Anna Shvets
fot. Anna Shvets
Dziś po raz kolejny Krajowa Izba Odwoławcza będzie zajmować się przetargiem na Ukrainie.Postępowanie dotyczące wyboru operatora wizowego toczy się już ponad pół roku. Do tej pory KIO kilkukrotnie zmieniało już zwycięzcę przetargu.

Dziś po raz kolejny Krajowa Izba Odwoławcza będzie zajmować się przetargiem na Ukrainie.Postępowanie dotyczące wyboru operatora wizowego toczy się już ponad pół roku. Do tej pory KIO kilkukrotnie zmieniało już zwycięzcę przetargu. Obecnie najbliżej podpisania umowy jest konsorcjum TLS, w którego skład wchodzi polska spółka Personnel Service, zajmująca się pośrednictwem pracy. Wokół spółki narasta jednak dużo znaków zapytania. Szczególnie inni pośrednicy boją się, że Personnel Service obsługując wnioski wizowe będzie miało wgląd w informacje jakie spółki poszukują pracowników na Ukrainie i zyska dzięki temu przewagę konkurencyjną.

Co interesujące na początku grudnia przedstawiciele Personnel Service zapowiadali wejście na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Planują pozyskać 15-25 mln zł na ukraiński projekt wizowy i otworzyć na terenie Ukrainy 18 centrów wizowych, w których ma pracować 500 osób. Na ten cel PS chce właśnie zebrać pieniądze od inwestorów. Pytanie tylko kiedy uda się utworzyć te 18 centrów, zatrudnić ludzi i zebrać na ten cel pieniądze? Wg SIWZ na rozpoczęcie działalności wygrany będzie miał tylko 60 dni od podpisania umowy. Z uwagi na postępowanie w KIO umowa nie została jeszcze podpisana. Firma Personnel Service jest jak się wydaje pewna swojej wygranej, ponieważ już szuka pracowników na Ukrainie, którzy mieliby zarządzać siecią placówek wizowych, znajdującą się w danym regionie.

Instytut Staszica ogłosił stanowisko, w którym wskazano na rażące zaniedbanie, jakim jest brak kompleksowej, nowoczesnej, uwzględniającej wyzwania geopolityczne i gospodarcze polityki migracyjnej. W stanowisku wskazano również na niebezpieczeństwa związane z nieudolnie prowadzonym postępowaniem na wybór firmy, która będzie obsługiwała wnioski wizowe, składane w polskich placówkach dyplomatycznych na Ukrainie. W obliczu realnych, poważnych zagrożeń, które może przynieść nowy, 2022 rok, te kwestie stają się tym bardziej palące.

W opinii ekspertów Instytutu Staszica polskie władze, w szczególności Ministerstwo Spraw Zagranicznych, powinny zając stanowisko m.in właśnie w kwestii trwającego od wielu miesięcy postępowanie na wybór firmy, która będzie obsługiwać wnioski wizowe, składane przez obywateli Ukrainy w polskich placówkach dyplomatycznych na terenie ich kraju; chociaż Ambasada RP w Kijowie ogłosiła rozstrzygnięcie postępowania, nie wiadomo nadal, kiedy zostanie podpisana umowa, ponieważ sprawa po raz trzeci(!) trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej.

Ukraińscy pracownicy są potrzebni polskim przedsiębiorcom. Dziś przebywa ich w Polsce ok 1,5 mln. Co będzie w 2022 roku? Tu jest wielka niewiadoma. Wizy dla Ukraińców ma podobno obsługiwać nowa firma, która jak podaje Puls Biznesu na ten cel dopiero zbiera pieniądze.

Zgodnie z danymi ZUS szacuje się że legalnie pracujących w Polsce Ukraińców jest ok 800 tysięcy. Jednak tak naprawdę może ich być nawet dwa razy więcej

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale