Dariusz Kozłowski Dariusz Kozłowski
646
BLOG

Najdroższą szosą świata przez „zieloną wyspę”?

Dariusz Kozłowski Dariusz Kozłowski Gospodarka Obserwuj notkę 12

 

Dziś po południu, po wielkiemu cichu, otwarto (tymczasowo) drogę ekspresową E8. Całe dziesięć kilometrów! Budowa była opóźniona i, jak się wydaje, lekko rozkradziona. Nowa inwestycja kandydować będzie w konkursie na najdroższą drogę świata i wpis do Księgi Guinnessa. Nie wiadomo czy zwycięży, bo nasi budowlańcy i samorządowcy nie powiedzieli przecie ostatniego słowa. W zawodach liczyć się będzie ponoć także ekipa z Emiratów Arabskich, ta sama, która w grudniu postawiła najdroższą na świecie choinkę. Jeśli Arabowie zdążą z projektem złotej szosy wysadzanej diamentami, mogą poważnie zagrozić pozycji mazowieckiej arterii.

Nasza droga kosztowała ok. 227 mln zł za kilometr – dobrze ponad 70 mln dolarów. Kilometr, to taka odległość, którą wolno przejechać nią w ciągu 30 sekund.

To, że przy okazji droga była okradana, i do wczoraj komisja techniczna łamała sobie głowy czy wjazd na nią jest w ogóle bezpieczny, to zupełnie inna sprawa. To, że za kilka miesięcy pójdzie do remontu, to chyba jasne. Materiały budowlane rozkradała jednak zapewne inna mafia, niż ta, która ustawiała kontrakt, i choć opędzlować na lewo kilkaset ton lepiku i cementu to prawdziwy wyczyn, nie o tym dziś piszemy. Lepikowi skrytożercy zostaną bowiem zapewne ukarani. Kogoś przecież trzeba wsadzić, by wolnym mógł być ktoś.

Według  portalu bankier.pl koszt budowy kilometra autostrady w Czechach wynosi od 1 do 2 mln dolarów, a budowana niedawno, w skrajnie trudnym terenie górskim, autostrada w Macedonii kosztowała 1,9 mln dolarów za kilometr. Partacze czesko-macedońscy, nawet porządnie skalkulować pracy nie potrafią. Nic dziwnego, że bieda tam aż piszczy.

Ps. z 21.01 GW wyśledziła dziśkolejny absurd na E8. Drogie, w naszym przypadku nie znaczy dobre ani przemyśłane.

Polecam się: Dariusz Kozłowski. Cała Nadzieja w korupcji. Felietony i rysunki. Łomianki, Wydawnictwo LTW, 2013, s. 208. Zamówienia: http://www.ltw.com.pl, tel. +48 22 751 25 18 Drodzy komentatorzy, na tej stronie zwalczam przejawy braku szacunku dla bliźniego. Szacunek jest ważny skoro nie umiemy kochać. Myślenie grupowe i partyjnictwo - niemile widziane. Zapraszam wszystkich z ambicjami do suwerenności. Arnold i Polinezja Etiopskie drogi: Odcinek 1 Odcinek 2 Odcinek 3 Odcinek 4 Odcinek 5 Odcinek 6 Odcinek 7 Odcinek 8 Odcinek 9 Odcinek 10 Odcinek 11 Odcinek 12 Odcinek 13 Odcinek 14 Odcinek 15 Odcinek 16 Odcinek 17 Odcinek 18 Odcinek 19 Filipiny: Ania i Józef, czyli seks w małe wiosce Grobowce z pełnym wyposażeniem Synkretyczny taksówkarz

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Gospodarka