0 obserwujących
11 notek
36k odsłon
787 odsłon

Ruch strzelecki a polscy generałowie armii austro-węgierskiej

Wykop Skomentuj

Doszło także do spotkania Rozwadowskiego z Piłsudskim. Jednak przyszły marszałek nie dał się przekonać do koncepcji przerzucenia na tyły armii rosyjskiej z chwilą wybuchu wojny niewielkich oddziałów partyzanckich, w celu podjęcia działań dywersyjnych, ale nie wywoływania powstania.

Generał nawiązał również współpracę z liderami Polskich Drużyn Strzeleckich m.in. Feliksem Młynarskim i Marianem Żegotą-Januszajtisem. Dzięki zabiegom Rozwadowskiego udało się uzyskać zgodę władz austriackich na odbywanie studiów przez członków PDS-u w austriackich akademiach wojskowych. Osobiste jego wstawiennictwo zapewniło przyjęcie m.in. stypendysty PDS-u Przemysława Bartel de Weydentala[7].

Nawiązanie współpracy z Rozwadowskim przez przedstawicieli stronnictw niepodległościowych było o tyle cenne, że nie miał on związków z wywiadem wojskowym. Ufano także, iż dzięki niemu uda się zdobyć potrzebną strzelcom broń z arsenałów austriackich[8].

Rozwadowski współpracował także z przedstawicielami Drużyn Sokolich, m.in. z Józefem Hallerem – instruktorem w Sokole i Skaucie. Rodzaj tej współpracy nie jest jednak znany, niemniej jednak Rozwadowski musiał być bardzo dobrze zorientowany w sprawach ruchu niepodległościowego, bo po powrocie Hallera z Kopenhagi (był tam w związku ze swoją działalnością gospodarczą), poinformował go o bieżącej sytuacji. Spotkanie odbyło się na krakowskim dworcu[9].

Poza generałem Rozwadowskim, nie ma wzmianek o szerszej współpracy któregokolwiek z generałów – Polaków z ruchem strzeleckim. Wydaje się że głównym powodem była obawa przed narażeniem się Naczelnej Komendzie Armii.


[1]T. Bogalecki, Polskie Związki Strzeleckie w latach 1910 – 1914, „Wojskowy Przegląd Historyczny” 1996,    nr 2, s. 30. 

[2]M. Kukiel, Dzieje Polski porozbiorowe (1795 – 1921), Londyn 1993, s. 530.

[3]Ibid., s. 532.

[4]S. Rozwadowski, "Tadeusz Jordan-Rozwadowski generał broni, Katowiece 1993, s. 38.

[5]Ibid., 39.

[6]M. Patelski, "Generał broni Tadeusz Jordan Rozwadowski żołnierz i dyplomata, Warszawa 2002, s. 63.

[7]K. Popiel, Generał Sikorski w mojej pamięci, Warszawa 1985, s. 22.

[8]T. Bogalecki, op. cit., s. 19 – 43. 

[9]S. Aksamitek, Generał Józef Haller. Zarys biografii politycznej, Katowice 1989, s. 41.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura