33 obserwujących
5539 notek
1962k odsłony
224 odsłony

O pracy zdalnej słów kilka

Wykop Skomentuj13

Praca zdalna to świadczenie pracy poza siedzibą firmy. I to jest cała definicja tego zjawiska. Nie jest to również nic nowego, bo w gospodarce jest to zjawisko stosowane już od dawna.

Najczęściej jest to praca rzemieślnika świadczącego usługę na obiekcie zamawiającego wykonanie usługi. Bardzo często osoba zlecająca wykonanie pracy nie mogła być przy jej wykonaniu a osoba świadcząca usługę pozostawała na obiekcie objętym zleceniem.

Innym przypadkiem pracy zdalnej jest przeniesienie wykonywania czynności wiążących się z wykonaniem pracy do domu, jeżeli wymagał tego termin wykonania zadania. Chyba od zawsze osoby zajmujące się rozliczeniem pracowników za ich pracę wykonywały te rozliczenia po godzinach pracy już u siebie w domu, bo pracownik musiał otrzymać wynagrodzenie dokładnie w dniu wypłaty...

Teraz termin "pracy zdalnej" nabrał zupełnie innego znaczenia. W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego nawet najbardziej przeciwni temu przedsiębiorcy stanęli w sytuacji konieczności ograniczenia mobilności pracowników i jednocześnie utrzymania ciągłości pracy. W tym przypadku wszystkie czynności, które nie wymagają obecności pracownika w firmie, z reguły przekazuje się pracownikowi do wykonania w jego mieszkaniu. Pracownik w określonych godzinach znajduje się w mieszkaniu i jest dostępny poprzez sieć internetową i telefoniczną. A niezbędne materiały można przekazywać wzajemnie w postaci plików elektronicznych.

Jak z tego wybrniemy ?

Zostawiam tutaj ich losowi osoby nierzetelne, które bez nadzoru szefa nie są w stanie funkcjonować. Ich praca w obecnych warunkach stanie się trudna do przyjęcia i bez żalu taki pracownik zostanie zwolniony. Drugim razem dobrze zastanowi się, na czym polega rzetelność wykonania umówionego zadania. 

Z kolei osoby zdyscyplinowane dość szybko odnajdą się w nowych warunkach a ich praca być może stanie się wydajniejsza. Odpadną także i koszty dojazdu - bo pracownik nie będzie już musiał codziennie dojechać do miejsca pracy.

Efekt będzie na pewno korzystny dla wszystkich. Pracownik  będzie mógł sprawniej zorganizować sobie czas pracy. Wykona ją znacznie szybciej i dokładniej a premią dla niego będzie więcej czasu, który będzie mógł poświęcić dla siebie i swojej rodziny.

A jeżeli uzna, że zarabia zbyt mało - to nie będzie formalnych przeszkód, by nawiązać pracę także z innym pracodawcą i w tym samym czasie uzyska wynagrodzenie proporcjonalne do rzeczywiście wykonanej pracy.


Czy każde stanowisko może być przeniesione "do domu" ?

Niestety, praca zdalna dotyczy tylko niektórych rodzajów pracy. Nie każde zadanie jest możliwe do wykonania w zaciszu domowym. Lecz jest też i większa swoboda w zakresie wyboru pracodawcy. Jeżeli nie ma innych przeszkód, to wykonanie pracy może być świadczone nieraz wiele kilometrów od siedziby osoby zamawiającej wykonanie takiej pracy. Dzięki temu można sobie przebywać na przykład w domku letniskowym gdzieś w górach i jednocześnie bardzo aktywnie pracować nie wychodząc z domu.

Praca zdalna jest atrakcyjnym wyzwaniem dla nauczycieli - specjalistów, którzy w taki sposób mogą szkolić zdalnie swoich uczniów niezależnie od lokalizacji. A uczeń może zabiegać o najlepszego nauczyciela, jeżeli przedmiot nauki na takie zdalne nauczanie pozwala...

Myślę, że te wszystkie atuty pracy zdalnej, mimo współistniejących wad takiej pracy, znajdą powszechne uznanie...

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo