33 obserwujących
5539 notek
1962k odsłony
168 odsłon

W obronie przed ociepleniem globalnym

Wykop Skomentuj7

Wiele mówi się na temat ocieplenia klimatu i ma to skutkować zagładą współczesnego świata, zatopieniem znacznej części lądów i trudno powiedzieć, co jeszcze miałoby nam grozić.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że siedlisko naturalne wiąże się z roślinnością wysoką, z drzewostanem porastającym ogromne przestrzenie. Las jest naturalna osłoną powierzchni ziemi przed odparowaniem wody. Bez wody życia nie ma - co pokazują pustynne przestrzenie w strefie równikowej.

Są jednak dowody, że współcześnie znane nam obszary pustynne były obszarami bardzo bogatej szaty roślinnej i nie znamy przyczyn, które doprowadziły do takiej dewastacji, że praktycznie są to obszary wyłączone z możliwości zagospodarowania przez człowieka.

Bardzo ciekawym zjawiskiem jest funkcja drzewostanu w przyrodzie - drewno ulega płomieniom i w zamian można uzyskać ogromne ilości energii cieplnej. Ale drewno, które jest takim właśnie surowcem energetycznym - powstaje przez wieki między innymi zagospodarowując na własne potrzeby życiowe roślin ogromnych ilości dwutlenku węgla. Można powiedzieć, że dwutlenek węgla wytwarzany w procesie przetwarzania substancji organicznej jest niezwłocznie wchłaniany przez rośliny i duża ilość tego gazu w środowisku wpływa na przyrost masy organicznej, którą w przyszłości będzie można po prostu spalić.

Wiele informacji na ten temat można uzyskać od leśników - specjalistów zajmujących się uprawą drzewostanu jako systemu wzajemnych powiązań - wzajemnych relacji między roślinami i zwierzętami. Ba, lasy skrywają pod swoją powłoką ogromne ilości warstw geologicznych - dzięki których obecności wody krążące między tymi pokładami nabywają bardzo specyficznych cech...


https://youtu.be/vM8itAqc9OM

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości