33 obserwujących
5546 notek
1963k odsłony
384 odsłony

Premier Borys Budka triumfuje

Wykop Skomentuj4

Myślę, że trzeba zacząć od stwierdzenia, że Borys Budka obecnie jest jak najbardziej naturalnym kandydatem na premiera. W sytuacji, kiedy #dobra zmiana ma tak negatywną prasę, a liderem najbardziej liczącej się partii ze strony opozycyjnej jest Borys Budka - to w przypadku wygranej tej grupy w wyborach parlamentarnych cała opozycyjna koalicja będzie popierać jednego tylko kandydata na prezydenta państwa - oczywiście po stronie antypisowskiej.

Gdyby tak ten kandydat przeszedł wybory prezydenckie a partie opozycyjne, obojętne, ile by ich miało być - muszą wystawić tylko jednego - wspólnego kandydata na  szefa szefów - czyli prezesa rady ministrów. W wyborach prezydenckich wiosną 2020 roku każda z opozycyjnych partii wystawiła własnego kandydata na urząd prezydenta, ale kiedy okazało się, że może upaść przewodnia rola PO jako lidera opozycji - z niesmakiem wszystkie partie opozycyjne zgodziły się popierać tylko jednego kandydata opozycji.

I tak będzie już w każdych wyborach, jeżeli nie opanujemy fałszywie pojmowanej polaryzacji sceny polskiej polityki.

Polaryzacja pojmowana konstruktywnie jest działaniem w interesie państwa - stabilnego, silnego oraz zarządzającego przez najlepszych specjalistów.

Niestety - my ciągle pielęgnujemy polaryzację negatywnie pojmowaną, gdzie solidaryzujemy się z osobami własnej orientacji politycznej i bezwzględnie krytykujemy polityków opcji przeciwnej - bez względu na interes państwa.

Tu chodzi o sprawowanie władzy pełnej przez jedną tylko stronę konfliktu przy paraliżowaniu funkcjonowania nawet najlepszego zespołu  -  jeżeli tworzony jest przez specjalistów o sympatiach politycznych innych, aniżeli dana opcja polityczna.

W takiej sytuacji można nawet obstawiać zakłady, że jak najbardziej naturalnym kandydatem na premiera jest tutaj tylko Borys Budka.

I może tak właśnie stać się, bo przy tej negatywnej nagonce nie ma już kogokolwiek próbować nawet przekonywać do własnego stanowiska. Kto uważa inaczej - nawet nie będzie słuchał żadnych argumentów a ci, co zgadzają się z mówcą - nie będą nawet próbować podnieść jakiegokolwiek argumentu do dyskusji z obawy, że zostaną wyśmiani.

Tak przecież wyglądają dzisiaj nasze rodzinne rozmowy. Jeżeli w towarzystwie znajduje się osoba sympatyzująca z partią Jarosława Kaczyńskiego - to nikt z oponentów na wszelki wypadek nie będzie próbował nawet pytać - dlaczego ta partia ma takie duże poparcie. A jeżeli taki zwolennik znajdzie się w towarzystwie osób o zupełnie odmiennych upodobaniach - nie będzie ryzykował poważniejszej wymiany argumentów - bo nikt nie podejmie tematu a spotkania w gronie nawet bliskiej rodziny - nie mogą kłócić zebranych przed obiadem.

image

Premier = przewodniczący = I sekretarz, https://wmeritum.pl/wp-content/uploads/2017/08/Budka.jpg


Jakie propozycje ma premier Borys Budka ?

No cóż, jedną z ostatnich propozycji była koncepcja szczepienia miliona ludzi każdego tygodnia - tym sposobem całe społeczeństwo byłoby do wakacji wyszczepione.

Ale prezes rady ministrów nie jest wodzem - to on ma to szczepienie przeprowadzić zarządzając kadrami i finansując ich pracę.

A jak premier Borys Budka wygląda jako osoba zarządzająca pracą ministrów ? Kogo powoła na ministra i od czego ? Czy możemy wyobrazić sobie wyniki gospodarcze z miesiąca na miesiąc do końca roku ?


A jak będzie później ?

Warto byłoby też wiedzieć, jakie plany w kontekście współpracy międzynarodowej ma premier Borys Budka ?

No i jak widzi on współpracę z prezydentem ? Może zdarzyć się, że na prezydenta państwa ze strony opozycji zostanie powołany znowu Rafał Trzaskowski. Czy aby na pewno w przypadku tej kandydatury społeczeństwo poprze Rafała ? A może wbrew wszystkiemu wyborcy zagłosują na kandydata PiSowskiego - bo wybory prawdopodobnie będą dotyczyć tylko dwóch kandydatów konkurujących o władzę obozów politycznych ?

Czy jest możliwym, że opozycja wspólnie zgodzi się na postawić na kandydata na prezydenta państwa Szymona Hołownię, czy też Krzysztofa Bosaka - bo przy nich żaden kandydat Platformy Obywatelskiej nie ma szans...

A może kandydatem opozycji na prezydenta państwa będzie znany już Grzegorz Schetyna - i jak będzie wyglądać jego współpraca z premierem Budką ?


Przed nami jeszcze połowa kadencji sejmu z większością parlamentarną po stronie PiS. Czy ktoś zagwarantuje, że zespół #dobrej zmiany rozpadnie się do tego czasu ?

Ja w to nie wierzę, bo to jest zbyt poważne zagrożenie bytu państwa.

Może zdarzyć się, że wydarzenia wyborcze w USA wywołają głębszą refleksję - wszak Unia Europejska rozpada się totalnie. Oznacza to znowu silną pozycję negocjatorów poszczególnych państw przy ograniczonych wpłatach bieżących składek przez państwa członkowskie. Pada budżet poszczególnych państw tworzących UE i trzeba będzie wstrzymać import dóbr produkowanych poza granicami tych państw.

Gdyby do tego doszło - to trzeba będzie odbudować przemysł lokalny za każdą cenę - a przykładem jest inwestycja przedsiębiorstwa paliwowego w rynek prasowy... TO znaczy, że jeżeli w gazetach będą mądre rady - to błyskawicznie będzie je powtarzać społeczeństwo czytające te czytadła.

A co dzisiaj dają nam polskojęzyczne gazety ? Nic poza miałkim wywodem. O sferze funkcjonowania gospodarki nie ma tutaj ani słowa.

Ja - w końcowej fazie stanu wojennego w Polsce trafiłem na ogólnopolski tygodnik "Rzemieślnik". Ile tam było porad dla zwykłych ludzi na temat prowadzenia działalności gospodarczej, ile było porad na temat wyceny prac w filmach rzemieślniczych ?

Gazetę tę przestałem kupować w 1990 roku, bo skuteczna polityka prof. Balcerowicza pozbawiła mnie pracy i środków na życie. Przetrwałem, ale ty, którzy byli bliżej partii politycznych, zwłaszcza tych liberalizujących - powiodło się duuużooo lepiej pod względem finansowym. A że okradali się wzajemnie - bo mieli z czego - dzisiaj narzekać na PiS...

Przecież nie powiedzą, że zawaliła się gospodarka właśnie przez nich zarządzana. Dlatego dzisiaj taki krzyk, że ORLEN chce przejąć polską prasę z niemieckich rąk !

A ja zapytam - a kto wydał Niemcom te wszystkie lokalne tytuły ?


Jestem pewien, że jak tylko taki lider jak Borys Budka zostanie premierem, szybko wróci to, co nam Balcerowicz urządził już kiedyś...

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka