33 obserwujących
5661 notek
1992k odsłony
  418   0

Minister Budka Borys zostanie premierem, czy wyrzucą go z PO ?

W ostatnim czasie nadminister Borys Budka na tyle często krytykował rząd Mateusza Morawieckiego, że można wręcz założyć, że ten skromny inaczej człowieczek stanie na czele większości rządowej w Polsce.

Borys Budka widzi marnowanie ogromnych środków przez rząd Mateusza Morawieckiego i ani słowem nie wspomina czasu, kiedy nie widać było go w polityce "starszych" kolegów po linii partyjnej...https://www.youtube.com/watch?v=7qU0C00ZoQ0


Jest prawdą, że była to konferencja Marszałka Senatu, ale Borys Budka był tutaj zdecydowanie liderem spotkania.W mojej ocenie pan Borys Budka myli różne pojęcia. Miesza mu się status posła ze statusem przewodniczącego partii o charakterze wodzowskim.


Poseł jest przedstawicielem wyborców - takie jest pierwotne znaczenie roli posła i sejmu. To w sejmie toczą się debaty zmierzające do ustalenia - jaka jest wola większości społeczeństwa.

Można uważać, że zapisy konstytucyjne zwalniają posła z odpowiedzialności przed wyborcami. Ale jest to demagogia, bo intencja demokracji pośredniej jest jednoznaczna. Tu grupa przedstawicieli wyłonionych przez ogół społeczeństwa podejmuje decyzje w imieniu wszystkich obywateli. Liczy się każda propozycja, ale obowiązuje rozwiązanie przyjęte wolą większości.


Jeżeli pojawiają się zarzuty, że parlament nie reprezentuje woli wyborców - to trzeba zastanowić się - w jaki sposób przywrócić zależność stanowiska posła zgodną z wolą jego wyborców.

I tutaj pojawia się wątek - kogo rzeczywiście reprezentuje poseł - bo został wybrany wolą obywateli mieszkających na terenie całej polski - bo ordynacja przewiduje dwustopniowy wybór posła - najpierw ustala się procentowy udział poparcia każdego z Komitetów Wyborczych w skali państwa, potem przydziela się mandaty w liczbie osób ustalonych na podstawie poparcia komitetu wyborczego w skali kraju.

W tej sytuacji rzeczywiście trudno jest stwierdzić - jaka jest wola wyborców i którego posła.
Można to zmienić w bardzo prosty sposób - przez przypisanie posła do okręgu wyborczego. Trzeba tylko wypracować sposób wskazania - jaka jest wola wyborców w okręgu - którą dany poseł przedstawi na forum Sejmu.Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka