37 obserwujących
6089 notek
2090k odsłon
  169   0

Most pontonowy w Nowakowie

Most pontonowy na rzece żeglownej dzisiaj jest technicznym archaizmem. Tak mniej więcej wygląda taka przeprawa:https://www.youtube.com/watch?v=65HLWBW_P_8&t=5s


Przeprawa drogowa ułożona jest na pontonach pływających na powierzchni wody. W chwili, gdy rzeką przepływa statek, obsługa mostu zwalnia zaczepy i uruchamia silniki przesuwające pontony. W tym czasie przeprawa drogowa jest zatrzymana.

W okresie stanu spiętrzenia wody pojawia się problem z otwieraniem drogi wodnej, ponieważ podniesiony stan wody może utrudnić ponowne zabezpieczenie pontonów tworzących przeprawę drogową. W tym okresie żegluga śródlądowa musi zostać wstrzymana...

Ten most na filmie jest w stanie z 2018 roku. Już wtedy wiedziano, że wymaga remontu. Uciążliwości mostu pontonowego są znane. Natomiast warunku wzniesienia nowej przeprawy drogowej muszą uwzględniać możliwość zarówno żeglowności rzeki, jak i ciągłości ruchu drogowego.

Inwestycja kosztuje. Za Wikipedią: Nowakowo – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Elbląg. Leży na obszarze Wyspy Nowakowskiej w rejonie Żuław Elbląskich i nad rzeką Elbląg. Transport publiczny jest obsługiwany przez komunikację miejską Elbląga.


Jak więc z powyższego wynika - remont tego mostu leży w gestii gminy Elbląg. Jak więc w portowym mieście zagwarantować żeglugę morską - bo Elbląg zawsze był portem morskim ? I jednocześnie umożliwić komunikację lądową mieszkańcom gminy ?


Tak wygląda obsługa otwierania i zamykania tego mostu (wiosna 2022)https://www.youtube.com/watch?v=8hS7niyY8mM
Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale