Jeszcze nie tak dawno bycie górnikiem znaczyło wysoki status społeczny. Górnicy zawsze byli dumni ze swojego zawodu, ponieważ był to zawód bardzo ryzykowny, ale też wymagający doświadczenia i pracy zespołowej.
Górnictwo w Polsce w rozumieniu dzisiejszym, w zasadzie zamknięte jest do Górnego Śląska, z Katowicami jako największym miastem zarządzającym pracą podziemnych wyrobisk.
Zasadniczo rozwój górnictwa węglowego wiąże się... No właśsnie, górnictwa węglowego - tak najczęściej kojarzymy tę dziedzinę - nie tylko przemysłu, ale i dziedzinę nauki. Każdy, kto lubi hostorię przemysłu, musiał na przykłąd zastanawiać się, czy górnictwo reprezentowane przez kopalnię soli w Wieliczce jest najstarczym reliktem na terenach Polski... Okazuje się, że górnictwo na ziemiach współczesnej polski ma całkiem długą historię i ma swoje miejsce w rozwoju człowieka.
Jeżeli sięgnąć pamięcią, to naukowcy wyróżniaja kilka epok, a jedna z najstarszych jest epoka... kamienia łupanego. Kamień łupany, czyli narzęcie w ręce człowieka, ma swoją historię. Wiadomo, że kamienie mogły służyć do odpędzenia drapieżnika, kamieniem można było przegonić intruza a kamień w ręce przy łupaniu orzecha pozwalał szybko wydobyć smakowity kasek z twardej skorupy.
W przypadkowo odkrytych wykopaliskach udało sie odnaleźć i wyselekcjonować kamienne narzędzia tylu pięściaka - rodzaju kastetu nadającego niemałą siłę dłoni człowieka, kamienne topory czy noże oraz zakończenia drewnianych strzał, które mogły przebić ciało zwierzęcia czy wroga raniąc je śmiertelnie.
Te na pozór nie wiążące się ze sobą informacje pozwoliły jednak na ustalenie, że kamieniem uzywanym w tych celach był krzemień, rodzaj skały krzemianowej, który przy odpowiednim uderzaniu w czasie obróbki pękał dając cienkie i ostre krawędzie zachowujące tę własność przez stosunkowo długi czas.
Ciekawy jest proce powstawania tego kamienia. Otóż zwierzęta korzystajace z nor drążonych w ziemi skłądały tam również szczątki organizczne znoszonych tam części rosłinnych tworząc spiżarnie. Z różnych przyczyn te szczątki ulegały rozkładowi a środowisko zawierające dużą ilość wapnia sprzyjało krystalizowaniu się tego wapnia rozpuszczonego w wodzie na przypadkowych ośrodkach, którymi mogły być pozostałości substancji organicznych zniesione do głębokich nor i po jakimś czasie zalanych wodą. Długi czas warunków geologicznych utworzył pokłady wykrystalizowanego krzemianu znajdowanego później w niektórych warstwach i nazwanego krzemieniem pasiastym.
Okazuje się, że w Polsce, w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego znajdują się utwory geologiczne z zachowanymi śladami eksploracji gówniczej. Z badań prowadzonych przez naukowców od chwili tego odkrycia w 1922 roku ustalono, że narzędzia wykonywane z wydobywanego tam kamienia były przedmiotem wymiany owarowej i są znajdowane w promieniu ponad 600 km od miejsca wydobycia a przeprowadzane próby przesądzają, że chodzi o złoża ostrowieckie.
Relikt cieszy się zainteresowaniem turystów tym bardziej, że zostały wykonane trasy turystyczne umożliwiające osobiste obejrzenie tych reliktów - z okresu prawie 4 tys. lat przed naszą erą do około 1600 lat przed naszą erą ze szczególnie silnym okresem rozwoju przypadającym na lata 2500-2000 lat p.n.e.
[1] www.dobrezycie.strefa.pl/teksty/pop_gorn.html
[2] krzemionki.pl/o-krzemionkach/kopalnie/
Inne tematy w dziale Kultura