Blog
dobrezycie
Wojtek
31 obserwujących 4878 notek 1736964 odsłony
Wojtek, 7 grudnia 2017 r.

Spektakularne zwycięstwo Grzegorza Schetyny ?

419 6 0 A A A

W dniu dzisiejszym miały miejsce dwa bardzo ważne wydarzenia. Pierwsze - to rozpatrzenie wniosku PO z propozycją powierzenia funkcji prezesa rady ministrów Grzegorzowi Schetynie. W tym wniosku poddanym pod głosowanie wątpliwą rolę odegrało stowarzyszenie Kukiz'15 poprzez wstrzymanie się od głosu.

Stowarzyszenie to powinno bardzo zdecydowanie zabiegać o poparcie większości parlamentarnej, aby doprowadzić do wdrożenia programu społecznej dyskusji na temat ordynacji wyborczej. Tu akurat ma miejsce dyskusja nad taką ordynacją dla samorządów. Potocznie mówi się o likwidacji JOW w samorządach.

Zdaniem wielkiego propagatora idei JOW w Polsce - ś.p. Jerzego Przystawy [ https://www.salon24.pl/u/jerzyprzystawa/445873,pawel-kukiz-zmielony-i-zbuntowany ] - idea JOW miałaby dotyczyć organu ustawodawczego, jej zasady mogłyby być wzorcem dla ordynacji wyborczej dla sejmu oraz dla samorządów. W tej sytuacji decyzja sejmu w sprawie zupełnie odmiennych zasad wyborów samorządowych ma swoje uzasadnienie.

Wnioski mogą być bardzo ważne przy modyfikacji ordynacji wyborczej do sejmu.

W tym miejscu chciałbym wrócić uwagę na różnicę między pojęciami "władzy społecznej" oraz "władzy politycznej".

W normalnie funkcjonującym kraju oba pojęcia powinny być tożsame. Jednak w przypadku polskiej demokracji ma znaczenie możliwość wpływu na zarządzanie państwem przez nieformalne grupy, niekoniecznie działające w sposób jawny:


Panowanie społeczne to możliwość stałego wywierania wpływu, mniej lub bardziej skutecznego, na państwo, gospodarkę, a pośrednio i na społeczeństwo, a więc jest to również możliwość wywierania, mniej lub bardziej skutecznego, wpływu na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, o medialnej nie wspominając.

/.../
Dla nich pan Tusk jest tylko kukiełką, a te osoby dbają o to, żeby być w cieniu. To znaczy funkcjonować w życiu publicznym, ale jako właściciele firm, przedsiębiorcy, nie starają się być na świeczniku.

Ci główni gracze są zawsze w cieniu.
za:
http://jow.pl/kod-a-jow/ 


Drugim bardzo ważnym wydarzeniem na polskiej scenie politycznej było ogłoszenie o złożeniu dymisji z urzędu Beaty Szydło. Rząd Beaty Szydło był wielokrotnie atakowany za wszystkie niedoskonałości Platformy Obywatelskiej przypisane urzędującej większości parlamentarnej Prawa i Sprawiedliwości.


W takim ujęciu zagadnienia należy uznać, że działania KOD znalazły skuteczne rozwiązanie próby powrotu PO do zarządzania państwem.

Czy rzeczywiście jest to skuteczne zwycięstwo KOD ?


Opublikowano: 07.12.2017 22:14.
Autor: Wojtek
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

O mnie świadczą moje słowa...


Ogółem odsłon w 2018 roku: monitoring pozycji
.
. Darmowe narzędzie do tłumaczeń stron internetowych
FreeWebsiteTranslation.com
.
Geo Visitors Map 1 tracker

1 I - 31 XII 2018 - monitoring pozycji

Średnia liczba odsłon (miesięcznie)
w 2018 r. - monitoring pozycji.

w 2017 r. - 7 340
w 2016 r. - 14 480
w 2015 r. - 10 760
w 2014 r. - 16 620
w 2013 r. - 17 160

.free counters

.Mój fotoblog :
Wrocław, 'spacer'


Zobacz moje fotografie :


1
tracker

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Już sam tytuł mówi nieprawdę. Na początku lat 90. XX w. funkcjonowała w Polsce sieć stacji...
  • @r306...
  • @r306 ----------------------------------------------------------------------------...

Tematy w dziale Polityka