31 obserwujących
5413 notek
1924k odsłony
109 odsłon

Konstruktywna Opozycja

Wykop Skomentuj

Dzisiaj rozpoczyna się kolejna kadencja sejmu i senatu - już w nowym składzie. Należy przyjąć, że posłowie będą starać się przygotowywać projekty uchwał w sposób możliwie najbardziej staranny, bo wiadomo - Izba Wyższa wypunktuje każdy błąd.

A my, jako społeczeństwo - będziemy mieli możliwość przekonania się, na ile ta "opozycja" jest opozycją konstruktywną a na ile jest to ugrupowanie żądne władzy.

Sądzę, że pierwszym etapem oceny będą wybory prezydenckie. Należy oczekiwać, że kandydatów będzie co najmniej kilku, bo zgodnie z prawem, będzie to już ostatnia kadencja Andrzeja Dudy. I nie chodzi tu o konkurencję, bo na pewno jego prezydentura jest godna wysokich ocen. Warto jednak już teraz wskazać potencjalnego następcę, aby status urzędu prezentowany przez Andrzeja Dudę był godnie prezentowany przez kolejne kadencje. 


A wymagania nie są małe. Warto też pamiętać o ważnych zasadach konstytucyjnych państwa, w którym Obywatel musi być godnie reprezentowany. Myślę, że najbliższe miesiące odsłonią prawdziwe oblicze polityków zabiegających o mandat zaufania społecznego.

Warto też zastanowić się nad procedurami wyboru przedstawicieli do parlamentu. Dzisiaj triumfuje ordynacja partyjna, w którym to systemie największe znaczenie ma partia polityczna.  Doświadczenia minionych lat wskazują, że nie jest to doskonały system i warto przekształcić go tak, aby parlament był reprezentacją obywatelską a nie skłóconą grupą nie do końca określonych partii politycznych.

Nie myślę tu o wyłączeniu partii politycznych z życia politycznego. Uważam, że powinny funkcjonować jako grupy lokalnego interesu i nadawania kierunków aktywności politycznej. Ale to obywatelski parlament powinien decydować o wyborze a nie umowa koalicyjna szefów partii politycznych, w których członkowie nie mają już nic do powiedzenia. Tak na przykład było z AWS-em u progu XXI wieku, kiedy to członkowie lokalnych kół AWS sobie, a zarząd AWS był sterowany przez wąską grupę liderów Unii Wolności. Dzisiaj nie ma już ani AWS, ani Unii Wolności, a problemy pozostały.

Dlatego ważne jest zachowanie partii politycznych z ograniczeniem ich wpływu na politykę państwa. Dobrych doradców warto słuchać, ale niedobrze jest, kiedy pod pozorami swobód obywatelskich w mieszkaniu zaczyna szarogęsić się po prostu złodziej...Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka