Blog
Więcej Konkurencji. Mniej Przywilejów.
Paweł Dobrowolski
Paweł Dobrowolski ekonomista i strażak OSP
6 obserwujących 108 notek 205137 odsłon
Paweł Dobrowolski, 13 maja 2017 r.

Polski paternalizm przeciw wolności słowa…

949 25 0 A A A


Robert Dróżdż sędzia sądu rejonowego w Kielcach ukarał grzywną 2 tys. zł organizatorkę tamtejszego czarnego protestu za to, że uczestniczki marszu wymachiwały przeróbkami znaku Polski walczącej, takimi jak ta poniżej:

Źródło: Partia Razem, strona na FB

Dwa lata temu Platforma Oszustów uchwaliła ustawę o ochronie znaku Polski walczącej. Ustawą nakazała nam otaczać znak „czcią i szacunkiem” oraz zagroziła grzywną każdemu, kto go „publicznie znieważy”:

Z dyskusji w sejmie przy okazji uchwalania tej ustawy wynika, że Partia Oszustów, chciała dopaść kibiców używających tego znaku. Oooops, nie wyszło.

Teraz obrońcy zamordysty w czarnym szlafroku, o trochę innym odcieniu ideologicznym niż Partia Oszustów, przytaczają powyższa ustawę. Goły przepis niewystarcza, niech powiedzą, oni lub zamordysta, na czym polegało znieważenie? Gdzie tu brak czci? Litera W przerobiona na cycki, nawiązuje do mitu o wiecznie walczących Polakach sugeruje, że Polki będą walczyć o swoje wolności. To czerpanie z tego mitu i przedłużenie jego trwania, żywy hołd sugerujący, że Polacy nadal cenią wolność.

Ale nawet jeśli przyjąć, że ktoś poczuł się urażony takimi przeróbkami, dlaczego mamy mu przyznać weto do naszej wolnośćci wypowiedzi? Przyznawanie każdemu urażonemu weta jest najpewniejszym i najszybszym sposobem zlikwidowania wolności słowa.

Szatańskie Wersety uraziły niektórych islamistów. Też mamy zakazać? A… jasne, bo tu jest Polska. To wtedy powiedzcie, że nie chodzi o żadne wartości i zasady, a tylko o zabetonowanie w ustawie waszego pojmowania polskości. Taki tradycyjny polski zamordzym. W Polsce regularnie na ustawowy piedestał upychamy świętości kolejnych grup trzymających władzę. Kiedyś ustawa o ochronie dobrego imienia dyktatora Piłsudzkiego:

A dziś kolejnym zamordystom wydaje się, że jak siebie i swoje wartości schowają za przepisami karnymi, to będą szanowani oraz wiecznie będę sprawować rząd dusz i portfeli. Nie pojmują, że wspólnota bierze się z dyskusji o wspólnocie, a nie z ustawowego nakazu. Ja na przykład od znaku Polski walczącej wolę znak Polski myślącej:

A jak ktoś się czuje obrażony, to niech się czuje obrażony, ewentualnie odpowie. Bo wśród wolnych ludzi, na złe, niemądre, brzydkie słowa, odpowiedzią są słowa dobre, mądre i ładne, a nie przepisy karne. Co prawda żyjemy w Polsce, jeśli organizatorka zgromadzenia dostała grzywnę za uczestniczki z taką przeróbką, to ja za powielanie tej przeróbki na blogu też powinienem dostać grzywnę…? Nie sądzę. Miesiąc temu obraziłem hymn i godło Polski, co popada pod artykuł 49 kodeksu wykroczeń. Póki co żaden prokurator mną się nie zajął. Prawdopodobnie dlatego, że nie organizuję dużych wydarzeń politycznych. I o to właśnie chodzi w tych wszystkich zamordystycznych przepisach rozsianych po polskim prawie. Żeby w razie potrzeby władza kij na nas znalazła…


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

W latach 1989-91 pracował z profesorem Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym - pomaga zarządom i właścicielom spółek w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym czasie brał udział w ponad pięćdziesięciu transakcjach kupna i sprzedaży spółek, z czego około dwudziestu doszło do skutku na łączną sumę ponad 1 miliarda euro. Ekspert Instytut Sobieskiego oraz Warsaw Enterprise Institute. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Publicznego Wysłuchania. Pomiędzy rokiem 2011-2013 prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdzie 10-krotnie zwiększył liczbę współpracowników oraz po raz pierwszy w historii FOR doprowadził do wzrostu środków pozyskiwanych od darczyńców. Opublikował raport szacujący dług publiczny Polski na powyżej 200% PKB, książkę pt. „Podstawy Analizy Finansów Firm” wydaną nakładem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz kilkadziesiąt raportów i artykułów o ekonomii politycznej reform. Członek zespołu ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Społeczeństwo