Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski
2744
BLOG

Więcej Ukraińców, szybciej!

Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 97

Ukraińcy przez ostanie dwa lata uratowali nam wzrost gospodarczy. Gospodarka rośnie w sposób w miarę zrównoważony, bez przegrzewania się. Płace rosną. I to dobrze! Ale rosną w tempie, które daje przedsiębiorcom czas na dostosowanie. Jeśli zabraknie Ukraińców będziemy, w krótkim okresie mieli przegrzanie rynku pracy, a potem krach.

To, ze w latach 2006 – 2008 gospodarka nam się przegrzewała, a obecnie rośnie w sposób zrównoważony, jest w dużej części zasługą imigrantów. Dekadę temu pensje rok-do-roku rosły ponad 10%. Teraz rosną, ale inflacja płacowa rozpędza się wolniej i póki co nie osiągnęła tempa z przed dekady:

image

Źródło: GUS

Lata 2006-2008 to szczyt wyjazdów Polaków, po przystąpieniu Polski do UE. A ostatni trzy lata to szczyt przyjazdów Ukraińców do Polski:

image

Źródło: Ministerstwo Rodzin, Pracy i Polityki Społecznej

(n.b. liczba oświadczeń o powierzeniu pracy nie równa się liczbie pracujących cudzoziemców, cudzoziemiec gdy zmienia pracodawcę potrzebuje nowego oświadczenia, niektórzy dostają więcej niż jedno oświadczenie o powierzeniu pracy, itd.)

Obecna imigracja mityguje wzrost płac. W odróżnieniu od poprzedniego wzrostu popytu na pracę w latach 2006-2008, z kraju eksportującego pracowników staliśmy się ich importerem, co spowolniło wzrost kosztów płacowych. W państwach UE, gdzie imigracja jest niższa, w ostatnich latach obserwuje się przyspieszony wzrost płac. Poniższy wykres obrazuje tempo wzrostu płac w 2016 (na osi pionowej) oraz liczbę pozwoleń na pobyt osób z poza UE w proporcji do liczby mieszkańców danego państwa (na osi poziomej):

image

Źródło: Eurostat

Zachodnie państwa UE (zaznaczone na niebiesko) wysysają pracowników z Europy wschodniej (zaznaczone a czerwono). Te z państw Europy wschodniej, które, ściągają imigrantów mają bardziej zrównoważony wzrost płac.

Niestety jest to prawdopodobnie krótkoterminowa korzyść. Ukraina ma własne problemy demograficzne. Jest ograniczona i niska liczba Ukraińców w wieku roboczym zdolnych migrować do nas. A my nie mieliśmy skutecznej polityki imigracyjnej. Raczej utrudnialiśmy niż ułatwialiśmy Ukraińcom podjęcie pracy w Polsce. Choć wielu Ukraińców jeszcze pracuje u nas, to tempo przyrostu ich przyjazdów spada, co być może zapowiada koniec spowolniania tempa przyrostu płac przez imigrację:

image

Źródło: Ministerstwo Rodzin, Pracy i Polityki Społecznej

W mediach coraz więcej doniesień, o tym że Ukraińcy od tego roku coraz częściej znajdują pracę w UE poza Polską. Nie mamy jeszcze, danych statystycznych, które to potwierdzają. Ale w internetach naszych wschodnich sąsiadów, coraz więcej tytułów jak ten poniżej, „Polska nie potrzebna przed zarabiającymi szybko otwierają się nowe perspektywy”:

image

Źródło: Politeka

Narodowcy krytykują rząd za imigrantów — za jak to nazywają podmianę populacji. Ja natomiast obawiam się, że spóźniliśmy się z wprowadzeniem sensownej polityki imigracyjnej, która by przyciągnęła i zatrzymała w Polsce najbardziej wartościowych Ukraińców.

W latach 1989-91 pracował z profesorem Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym - pomaga zarządom i właścicielom spółek w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym czasie brał udział w ponad pięćdziesięciu transakcjach kupna i sprzedaży spółek, z czego około dwudziestu doszło do skutku na łączną sumę ponad 1 miliarda euro. Ekspert Instytut Sobieskiego oraz Warsaw Enterprise Institute. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Publicznego Wysłuchania. Pomiędzy rokiem 2011-2013 prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdzie 10-krotnie zwiększył liczbę współpracowników oraz po raz pierwszy w historii FOR doprowadził do wzrostu środków pozyskiwanych od darczyńców. Opublikował raport szacujący dług publiczny Polski na powyżej 200% PKB, książkę pt. „Podstawy Analizy Finansów Firm” wydaną nakładem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz kilkadziesiąt raportów i artykułów o ekonomii politycznej reform. Członek zespołu ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka