Za cenę pogorszenia bezpieczeństwa energetycznego części mieszkańców Polski udało się rządowi utrzymać wiarygodność naszej argumentacji ws bezwzględnej potrzeby wstrzymania importu surowców energetycznych, w tym przede wszystkim gazu ziemnego, z Rosji do UE. Wiarygodność argumentacji, która była faktycznie podważana przez Tomasza Grodzkiego.
Rzadko się zdarza, żeby tak nieświadoma swojego celu i tak amatorsko przygotowana kampania jaką niewątpliwie jest kampania „żarówkowa” bytu kryjącego się pierwotnie za kryptonimem „polskich elektrowni” , który ostatecznie okazał się emanacją Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie stała się zaczynem tak i ciekawych gorących dyskusji.
Ostatni tydzień przyniósł kolejny odcinek polsko-czeskich negocjacji nt Turowa oraz niemałą ilość wypowiedzi dotyczących perspektyw polskiego gazownictwa.
W obu obszarach faktycznie nic się ważnego nie wydarzyło, ale warto odnieść si...
Poza rozwiązaniami dotyczącymi europejskiego rynku energii, które finalnie na stałe podzielą kraje EU na beneficjentów i pokonanych, rozwiązaniami w zakresie warunków rozwoju ciepłownictwa, które dokonają dodatkowej selekcji na biednych i bogatych, w krótszym okresie istotnym elementem teatru wojennego stanie się struktura europejskiego gazownictwa.
Wiele wskazuje na to, że za naszą gazową suwerenności będziemy musieli płacić wyższymi cenami gazu, które być może tylko krótkookresowo będą mogły dorównać najniższym cenom dostaw jakie na rynku europejskim może zapewnić Rosja w ramach kontraktów długoterminowych.
Korzystając z wolności monopolista zafundował na Wigilię swoim pozataryfowym odbiorcom ceny paliwa gazowego na poziomie prawie 800 PLN/MWh tj sześć razy drożej niż na początku b.r..
O ile różne formy zagrożeń bezpieczeństwa dostaw energii pojawiały się w KSE to wydaje się, że jednak poniedziałkowy „rajd Świętego Mikołaja” uzmysłowił dodatkowe niebezpieczeństwa wynikające ze sposobu europejskiego rynku energii.
W notatce „Premier Sasin powiedział …” wskazywałem na wątpliwości co do sensowności i wykonalności projektu NABE i w tym kontekście potrzebę powołania powiązanej z administracją rządową jednostki analitycznej...
Opisywanie sytuacji polskiej energetyki jest zadaniem trudnym z wielu względów.
Pisanie jest trudne jeśli nie chce się pójść „na skróty” i dokopać rządowi za brak wrażliwości klimatycznej zgodnej z celami UE, za brak realizacji ce...
Duże pieniądze to duże emocje. W tej sytuacji trudno się dziwić, że procedowana obecnie nowelizacja ustawy o handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych nie przechodzi bez echa.
Chociaż czasem wychodzi śmiesznie.
Dla przypomnien...
Wydaje się, że ostatnie wydarzenia na naszej wschodniej granicy skorygują pojawiający się tu i ówdzie pogląd, że po nieaktualnym już „końcu historii” kwestie energii staną się wyłącznym wyznacznikiem światowej polityki. Jest jed...
W dniu 5 listopada 2021 Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do ponownych konsultacji publicznych projekt rozporządzenia „w sprawie określenia szczegółowych warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania...
Na spotkaniu ministrów ds. energii UE w dniu 26 października b.r., reprezentujący Polskę minister Guibourgé-Czetwertyński, jako jedyny wskazywał na potrzebę krytycznego przeanalizowania zasad funkcjonowania systemu EU ETS stanowiącego jed...
Bije w nas drożyzna. Inflacja sięgająca niemal 7% jest zarówno rzeczywistym, bolesnym problemem społecznym jak też dobrą pałką na rządzących.
Mimo talentów retorycznych prezesa Glapińskiego z wczorajszej konferencji po posiedzeniu Ra...