2 obserwujących
33 notki
34k odsłony
1856 odsłon

Skutki zamachu na prezydenta Gdańska

Wykop Skomentuj16

Jak przygniatająca większość Polaków, nie znałem prezydenta Adamowicza. Dlatego, pisząc o jego śmierci, ograniczę się do jej skutków politycznych. Na dłuższą metę podobne tragedie zawsze sytuację w Polsce pogarszały. Nawet jeśli przez pewien czas ludzie trzymali poziom, zawsze ktoś z góry dawał w końcu sygnał (sygnały), żeby odpuścić teatr braterstwa i wrócić do wzajemnego szczucia.

Byłoby dobrze, gdyby tym razem było inaczej. Choć klucze do poprawy sytuacji spoczywają - przede wszystkim - w rękach prezydenta i rządu, zachowanie opozycji także jest istotne. Tzw. zwykli ludzie - ci, co śledzą wypadki za pośrednictwem mediów - będą patrzeć na jednych i drugich, ale ich ogląd sytuacji zawsze będzie niepełny. Bo może się zdarzyć, że ze wszystkich stron zobaczymy zbolałe miny i usłyszymy apele o jedność, a za kulisami latać będą szpile, zapowiadające nową odsłonę tego samego obłędu.

Po obu stronach są ludzie, którzy mają dość rozumu i poczucia odpowiedzialności, by ten obłęd przeciąć. Do tej pory dawali się tłamsić albo zakrzyczeć. Może teraz pokażą siłę? Ideałów nie ma, ale można się do nich zbliżać...

I może - zamiast upajać się cytowaniem pogiętych hejterów - warto zwrócić uwagę na ludzi normalnych? Nie przepadam za PiS-em, ale jestem przekonany, że w tym obozie pan prezydent Duda jest człowiekiem normalnym. I demonstruje to całkiem często, kiedy wyrywa się z objęć Wiadomo Kogo. Czasem jest nieporadny, czasem śmieszny, a czasem żałosny w swoim korzeniu się przed Tym Czyjego Imienia Nie Wolno Wymawiać. Ale w różnych momentach próbuje zmierzyć się z rolą, jaką przyszło mu pełnić: prezydenta wszystkich Polaków.

Wczoraj i dziś ludzie wypominali mu tweeta, w którym padło stwierdzenie, że różni(ł) się poglądami z Pawłem Adamowiczem. A co - nie różnił się? Przecież to prawda. Co więcej, zaznaczenie różnic sprawia, że dalsza część wypowiedzi wypada wiarygodniej niż, gdyby udawał, że zawsze byli przyjaciółmi. A teraz mówi tak: "Rozkwit Gdańska to zasługa przede wszystkim Pawła Adamowicza". Czy słyszał ktoś ostatnio podobną wypowiedź polityka PiS o polityku PO i odwrotnie?

Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka