elementy programu
Ściąga dla partii politycznych
10 obserwujących
641 notek
175k odsłon
  229   0

Czy globalne ocieplenie jest tragedią?

Epoka lodowcowa charakteryzuje się gwałtownymi zmianami klimatu. Niewiele ponad 10 000 lat temu Anglia i Francja nie były rozdzielone morzem, a w dolinach kwitła cywilizacja, która musiała się wycofać na tereny położone wyżej, kiedy morze zalało jej terytorium. Poziom Wszechoceanu podniósł się wtedy o 50 m, a my teraz boimy się katastrofy, bo się podniesie o 10 cm. Jakże subiektywne jest to słowo "katastrofa". Ciekawe, czy nasi przodkowie sprzed 10 000 lat też nazywali katastrofą te swoje centymetry, które obserwowali. Czy tak jak my tragicznie przeżywali fakt, że poziom morza się podnosi i zalewa im wybrzeża?

 Boimy się wzrostu temperatury o 1 stopień, a Ziemia przez większość swoich milionów lat życia miała temperaturę o 10 stopni wyższą niż mamy teraz. Nikt jakoś nie nazywa tamtych czasów piekłem, nikt nie rozpacza, że zwierzęta żyły w tragicznych warunkach.

 Tak naprawdę to nikt nie boi się zmian klimatu - boimy się złych ludzi u władzy. Jest jasne, że w odpowiedzi na globalne ocieplenie miliony ludzi każdego roku będą się przeprowadzać z zalewanych wybrzeży i z nowych pustyń. Gdyby nie źli ludzie u władzy, to takie przeprowadzki nie byłyby problemem - ludzkość zawsze dobrze sobie radziła z przeprowadzkami. Teraz sobie nie radzi, bo władcy nadużywają prawa własności - podzielili świat między siebie i nie wpuszczają obcych na swoje tereny. To jest przyczyna tego irracjonalnego strachu - to jest źródło tego absurdalnego słowa "katastrofalny".

Czytałem w Świecie Nauki wiele artykułów o tym, jak straszne trudności władza i prawo w USA, i inni ludzie piętrzą przed tymi, którzy muszą się przeprowadzić z wybrzeża gdzieś wyżej. A warto zauważyć, że USA to pusty i dziki kraj, obfitujący w nadmiar wolnego miejsca. Nie ma racjonalnych powodów, żeby odmawiać ludziom miejsca, żeby nie pomagać im w budowie domu, a mimo to miliony Amerykanów cierpią z tego powodu, że nie mogą się przeprowadzić wyżej z zalewanego wybrzeża. Na tym polega tragedia. Nie ocieplenie jest tragedią, tragedią jest zbrodnicze prawo i znieczulica biurokratów. A wiemy, że w innych krajach prawo jest jeszcze gorsze.

P.S. Przepraszam za spam - to powinien być komentarz do istniejącej już notki, ale burak mnie zablokował...

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości