elementy programu
Ściąga dla partii politycznych
7 obserwujących
345 notek
78k odsłon
108 odsłon

Władza a demokracja

Wykop Skomentuj11

Zauważyłem na forum troszkę niezrozumienia dla istoty władzy w demokracji, więc uznałem, że warto dodać tu nieco podstawowej edukacji. Wiele osób, jak wiemy, krytykuje demokrację, jako dyktaturę głupoty. Inni chwalą demokracje, bo jest rzekomo najmniejszym złem. Tymczasem demokracja jest po prostu dobra, co łatwo zrozumieć, gdy potrafi się rozróżniać dwie różne kwestie: 1) potrzeby i 2) prawdy.

1) Potrzebę człowieka z perspektywy politycznej postrzegamy w postaci wyboru dokonanego przez wyborcę. Przykładowo, potrzebę jedzenia głodny biedak wyraża poprzez poparcie udzielone partii mającej w programie darmowe jedzenie dla biedaków. Demokracja skutecznie zaspokaja potrzeby ludzi. Dzięki demokracji partia rządząca rozdaje biedakom jedzenie za darmo (w postaci pieniędzy o nazwie "pomoc socjalna"). Demokracja jest więc o wiele lepsza i skuteczniejsza, niż kradzież - alternatywny sposób zdobywania jedzenia przez biedaka. Kradzież, a ogólniej przestępstwo, jest niebezpiecznym rozwiązaniem, często nieskutecznym i niepochwalanym, jako metoda zaspokajania potrzeb. Demokracja gwarantuje, że władza zaspokaja potrzeby ludzi skuteczniej i bezpieczniej niż przestępstwo.

2) Prawda z perspektywy politycznej to odpowiedź na pytanie, kto ma rację. W demokracji od rozstrzygania takich kwestii są sądy. A sądy są niezależne i niezawisłe. Głupi lud nie ma więc żadnego wpływu na ustalanie prawdy. A jak sądy ustalają prawdę? Pytają biegłych naukowców i orzekają na podstawie wiedzy naukowej. A więc dyktatura głupoty nie ma żadnego wpływu na postrzeganie prawdy w demokracji (przestrzegającej zasady niezawisłości i niezależności sądów), bo wyborca dokonuje wyboru między partią a partią, a nie pomiędzy zdaniem (prawdziwym) a zdaniem (fałszywym). Prawda jest zagrożona tylko w systemie rządów przez referendum, bo w referendum można pytać głupi lud praktycznie o każdą rzecz. W wyborach lud może głosować tylko na ludzi, nie na prawdę.


Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo