Wszystkim salonowcom, blogerom i odwiedzającym Dosiego Roku.
Specjalne życzenia Noworoczne dla funkcjonariuszy wymiaru (nie)sprawiedliwości.
W zwiazku niewątpliwą upierdliwością fatalnej opinii jaką macie wśród społeczeństwa i bezczelnością nielicznych (niestety) dziennikarzy, kreujących podobno tę opinię, kilka postulatów noworocznych uzdrowienia instytucji i może się odczepią:
- Natychmiast zlikwidować Trybunał Konstytucyjny, a skargi do tegoż kierować do Sądu Rejonowego w Olsztynie. Sąd ten przejął już de facto kompetencje Trybunału Konstytucyjnego. Nie znając skargi konstytucyjnej, bo takowa jeszcze nie została sporządzona, wiedział i stwierdził, iż jest bezzasadna! I fakt ten był podstawą odmowy ustanowienia pełnomocnika. Czyż nie jest to zadziwiająca szybkość i efektywność! Ciekawe, czy Sąd Rejonowy używał kryształowej kuli, czy innego magicznego gadżetu, aby poznać treść tej nienapisanej jeszcze skargi!
- Jeszcze radykalniejsze rozwiązanie - natychmiast usunąć artykuł 79 z Konstytucji, namolni obywatele przestaną się skarżyć i żalić na niekonstytucyjne uniemożliwianie wniesienia skargi konstytucyjnej.
- Na wszelki wypadek usunąć też artykuły 83 i 178 z Konstytucji, bo chociaż Sędziowie - de facto już tylko na papierze podlegają Konstytucji i mają obowiązek przestrzegać prawa (patrz moje notki), to gdyby się ktoś czepiał ( jak na przykład ja) nie bedzie paragrafu!
- Proponuję też nowelizację Prawa o Ustroju Sądów Powszechnych – art. 61&1 pkt.2 usunąć
- art. 62 zmienić treść na: „ Slubuję uroczyście jako sędzia sądu powszechnego, służyć wiernie swoim szeroko pojętym interesom, materialnym i korporacyjnym, korupcji w każdej formie, olewać prawo i ewentualnie tworzyć arbitralnie nowe, wymierzać (nie)sprawiedliwość w zależności od okoliczności (posmarowali?), humoru, sympatii politycznych, czy innego mojego kryterium, a w postępowaniu kierować się interesem swoim i korporacji sędziowskiej. Przyrzekam pracować nad sobą, aby uczciwość, honor, etykę czy sumienie kompletnie wyeliminować. Tak mi dopomóż mój immunitecie, moja niezawisłości, niezależności i w razie wpadki – Krajowa Rado Sądownictwa.”
5. W związku z powyższą propozycją usunąć też Zbiór Zasad Etyki Zawodowej Sędziów, którego stworzenie wg. Pani Sędziny SN Teresy Romer – „... stanowi szczególną ( nie podlega dyskusji!?) formę odpowiedzi na powszechną krytykę wymiaru sprawiedliwości...” ( patrz też moja notka o imunitecie sędziowskim)
- Ministerstwo Sprawiedliwości to teś przeżytek, bo nic co by było nawet namiastką sprawiedliwości nie ma miejsca w Polsce. Przebranżować to MS na Biuro Prokuratora Generalnego, a resztę załatwi Krajowa Rada Sądownictwa.
6. Po tych wszystkich operacjach uzdrawiających napewno jeszcze szybciej doszlusujemy do Europy! Przecież już mamy prawie wszystko! Kapitalizm, Wiejską demokrację, vipy, McDonalds, milionerów, bezdomnych, AIDS, gejów etc. Tylko z tą sprawiedliwością coś szwankuje.
Przy uzdrawianiu proponuję mantrę „Władza korumpuje, władza absolutna, korumpuje absolutnie” Było cudnie a będzie jeszcze lepiej. Dosiego Roku.
Jestem świadoma odpowiedzialności karnej z art. 212 & 1 i 2 Kk i oświadczam, iż informacje na tym blogu podlegają ochronie art. 213 & 2 Kk. Jestem świadoma, że niepoparte żadnymi dowodami pomówienia, nie podlegają również ochronie art. 10 Europejskiej Konwencji Prawa Człowieka.
Badania Worldwide Press Freedom Index wskazują, że Polska z punktu widzenia wolności prasy jest na ostatnim miejscu spośród krajów Unii Europejskiej i na 58 w rankingu światowym .
„...Osoby wykonujące funkcje publiczne- ze względu na swą pozycję i możliwość oddziaływania zachowaniami, decyzjami, postawami, poglądami na sytuację szerszych grup społecznych - muszą zaakceptować ryzyko wystawienia się na surowszą ocenę opinii publicznej...” SK 43/05 12.05.2008
W interesie demokratycznego państwa prawa leży, aby wyroki sądowe podlegały nie tylko ocenie i kontroli instancyjnej, ale by mogły podlegać ocenie i krytyce ze strony opinii publicznej.
Wszystkich czytelników informuję, że wolność wypowiedzi i swoboda wyrażania swoich poglądów jest zagwarantowana art. 54 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Artykuł ten gwarantuje również prawo do informowania o działalności osób pełniących funkcje publiczne.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości