dulekthered dulekthered
379
BLOG

8 marca: Piekło kobiet w PiS-lamistycznym katotalibanie

dulekthered dulekthered Społeczeństwo Obserwuj notkę 12

8 marca – dzień kobiet. Jak wygląda zatem „piekło kobiet” w Polskim „katotalibanie”?1 Luka płacowa (płace kobiet w porównaniu do płac mężczyzn) wg Eurostat jest 6. najniższa w UE. Lepsze od nas są tylko Luksemburg, Rumunia, Włochy, Belgia, Słowenia.

image2 Wg tego samego Eurostat Polska zajmuje 2. miejsce w UE pod względem odsetka kobiet na  stanowiskach kierowniczych. Lepsza jest tylko Łotwa.

image3 Pozostając przy Eurostat, bezrobocie w Polsce wśród kobiet jest niższe niż wśród mężczyzn (2,9% wobec 3,3%).  Co ciekawe, w całej UE sytuacja jest odwrotna  (7,7% wobec 7%).

image4  Wg raportu Mastercard (Mastercard Index of Women Entrepreneurs 2020) Polska to 5. najlepsze na świecie miejsce dla prowadzenia działalności gospodarczej przez kobiety. Lepsze są od nas Izrael, USA, Szwajcaria i Nowa Zelandia.

image5 Wg danych OECD Polska zajmuje 5. miejsce wśród krajów tejże organizacji  z najniższą przemocą wobec kobiet.  Lepiej wypadają Kanada, Chile, Szwajcaria, Austria.

image
Tu pojawia się pytanie – dlaczego polskie feministki (z Martą „Wypier*alać” Lempart i Klementyną „To Jest Wojna” Suchanow na czele) nie walczą o prawa kobiet w krajach, gdzie sytuacja jest dużo gorsza niż w Polsce? Dlaczego nie protestują przeciw dyskryminacji płacowej kobiet w Niemczech? Dlaczego nie manifestują przeciw „szklanemu sufitowi”, który ogranicza kariery Włoszek czy Holenderek ?  Dlaczego nie robią marszów przeciw nierównościom na hiszpańskim rynku pracy? Dlaczego nie ma żadnej zadymy pod ambasadą Turcji w obronie kobiet, które nad Bosforem dostają regularnie wpier*ol?ŹRÓDŁA:


https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/-/EDN-20210305-2


https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/sdg_05_20/default/table?lang=en


https://ec.europa.eu/eurostat/documents/portlet_file_entry/2995521/3-04032021-AP-EN.pdf/cb6e5dd6-56c2-2196-16b7-baf811b84a4f


https://mastercardcontentexchange.com/research-reports/2020/mastercard-index-of-women-entrepreneurs/


https://data.oecd.org/inequality/violence-against-women.htm

dulekthered
O mnie dulekthered

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo