Parol Kawalerski Parol Kawalerski
515
BLOG

Kartka z Powstania Warszawskiego- 31 lipca 1944

Parol Kawalerski Parol Kawalerski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

 Dzień przed wybuchem powstania.

Sowieckie jednostki pancerne osiągnęły Międzylesie i zdobyły Radość.

Do Warszawy przybywa gen. por. lotn. Reiner Stahler, nowy dowódca wojskowy garnizonu Warszawa, mianowany przez Hitlera. Otrzymał on rozkaz obrony obszaru warszawskiego wszystkimi dostępnymi środkami przed prawdopodobnym powstaniem.

W godzinach porannych, na odprawie Komendy Głównej AK postanawia się iż wybuch powstania nie będzie przeprowadzony 1 sierpnia.

Kilka godzin później,  o godzinie 17 w domu przy ulicy Pańskiej 67 rozpoczyna się już druga tego dnia odprawa KG AK. Zostaje podjęta ponowna ocena sytuacji ze względu na  otrzymane informacje o dostaniu się do niewoli dowódcy 73. dywizji niemieckiej, która broniła przedmościa. Dochodzą też sygnały iż odbywają się ruchy wojsk sowieckich okrążających stolicę.  Płk. dypl Kazimierz „Heller” Iranek-Osmecki melduje o przerzuceniu na Pragę niemieckiej dywizji pancernej „Herman Göring”. Na naradę przybywa o 17.30 płk. Antoni „Monter” Chruściel i składa nieprawdziwy meldunek iż sowieckie oddziały pancerne pojawiły się na Pradze. Po przeanalizowaniu wszystkich informacji gen. Tadeusz „Bór” Komorowski przy udziale wezwanego alarmowo Delegata Rządu RP na Kraj, wicepremiera Jana Stanisława „Sobola” Jankowskiego wydaje rozkaz „Monterowi” mówiący o rozpoczęciu walk w Warszawie, 1 sierpnia o godzinie 17.00.

Po otrzymanym pozwoleniu płk. Antoni „Monter” Chruściel na ulicy Filtrowej 68 wydaje rozkaz do wszystkich oddziałów powstańczych:

„ALARM - do rąk własnych! Dnia 31.7. g. 19. Nakazuję W dnia 1.8. g. 17.00. Adres m. p. Okręgu: Jasna 22 m.20, czynny od godziny „W”. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować. (-) "X"

Zaszyfrowany rozkaz nie dociera jednak do powstańców z powodu godziny policyjnej. Z tego względu decyzja o wybuchu dociera dopiero do walczących następnego dnia.

Po naradzie, na Pańską przybywa szef Wydziału II KG AK płk Makary. Demontuje on doniesienia „Montera” o wojskach sowieckich przybyłych na Pragę.  Pomimo otrzymanej informacji Komendant Główny AK nie wycofuje rozkazu o rozpoczęciu walk.

Od tego momentu mobilizacja dotyczy ok. 45 tys ludzi. Podzielonych na osiem obwodów, podległych Komendzie Okręgu Warszawskiego AK. Obwody posiadają wcześniej używane już numery.

I.                   Śródmieście- krypt. „XXI”, dowódca ppłk Edward „Radwan” Pfeifer

II.                 Żoliborz – krypt „XXII”, dowódca ppłk Mieczysław „Żywiciel” Niedzielski

III.               Wola- krypt „XXII”, dowódca mjr Jan „Waligóra” Tarnowski

IV.               Ochota- krypt „XXIV”, dowódca ppłk Mieczysław  „Grzymała” Sokołowski

V.                 Mokotów- krypt „XXV”, dowódca ppłk Aleksander „Przegonia” Hrynkiewicz

VI.               Praga- krypt „XXVI”, dowódca ppłk Antoni „Bober” Żurawski

VII.             Powiat- krypt „XXVII”, „Obroża”, dowódca mjr Kazimierz „Bronisław” Krzyżak

VIII.           Okęcie- krypt „XXVIII”, dowódca mjr Stanisław „Wysocki” „Gniewosz” Babiarz

 

“Niech żyje armia, lotnictwo i marynarka polska.
Niech żyją żołnierze polskiej armii podziemnej.
Niech żyje wolna niepodległa Polska.”

Mikołaj Parol, student Wydziału Prawa i Administracji w Łodzi, pasjonat historii, fan Gwiezdnych Wojen i fantastyki, miłośnik lotnictwa, wojskowości i gier rpg. Czytacz jak i oglądacz, o własnym zdaniu. Nacjonalista myślący,eurosceptyk i patriota. Znajdziesz mnie jeszcze tutaj: https://twitter.com/MikolajParol http://peron3-tor2.blogspot.com/ http://3obieg.pl/author/parol-kawalerski

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura