1 obserwujący
5 notek
874 odsłony
72 odsłony

W wigilię okrągłej rocznicy Marca 68

Wykop Skomentuj5

Cykle i zasady zmian  zawsze miały te samo podłoże , jak jedno skrzydło / układ z frontu ,koledzy partyzanci , utrwalacze / miało realny wpływ na to co się działo  to po pewnym czasie  można im było przypisać odpowiedzialność za niepowodzenia  . Ale jak to zrobić , gdy władza była „ ludowa „ a idea jedynie słuszna ?  A każda następna  musiała być taka sama czyli , dalej  oparta o jedynie słuszną ideę .

 Bardzo prosto - prowokacją wybuchu niezadowolenia społecznego , powód może być błahy , a zawsze można go dopasować do skali zamierzonych zmian , nadając odpowiednie intencje oraz określając podłoże zgodnie z upatrzonym celem.

Jeden raz pojechano o jeden most za daleko w 1980 roku i mielismy wojnę , ale o tym innym razem.

Jak wygladało życie w marcu 68 .

Polityczne to prawie jak dzisiaj ,jedna partia dominująca PZPR , długo , długo nic i dwie przystawki ZSL i SD oraz opozycja , jak dobrze pamiętam koło poselskie Znak  w sile 2 do 3 posłów .To była fucha dla rządzących , a jaka dla posłów w dyktaturze proletariatu  , jako wybrańcy narodu  mogli być tylko za bo władza była ludowa !.

Struktura organizacyjna przewodniej  siły narodu to każdy zakład pracy z podstawową organizacją partyjna / w większych zakładach  jej szczeble wydziałowe czy zakładowe / dalej już komitety miejski powiatowy itd. Aż do  Komitetu Centralnego .Razem chyba w szczycie naboru ok. 2,6 mln osób . Co łaczyło tych ludzi , statutowo - ta sama ideologia leninowsko marksistowska , ateistyczny światopogląd , wiara w nieomylność partii tj  jej przywódcy  sekretarza / najwygodniej najbliszego szczebla podległości organizacyjnej / .Jezeli spełniał ktoś ostatni warunek , a z wątpliwościami do pozostałych się głośno nie obnosił , mógł spokojnie czekac do następnej zawieruchy  z nadzieją że , nikt o opowiedzenie sie  prosił go  nie będzie. Organizacje partyjne były też w urzędach wszystkich szczebli ,wojsku ,milicji ,sądach, prokuraturach ,bankach i innych działach gospodarki np.: spółdzielniach. W tych pierwszych siłowych , oraz prokuratury i sądy zdecydowana większość musiała należec do jakiejs partii a zdecydowana większość do tej przewodniej .

Nomenklatura  ,/ i dzisiaj znane i stosowane określenie /  to wykaz stanowisk do zajmowania których musiała być zgoda określonego szczebla organizacji partyjnej i de facto to stanowisko dostawało się w komitecie partyjnym i  tylko on był w stanie odwołać kogos z tego stanowiska .Najczęściej dotyczyło to kadry kierowniczej od szczebla szefa i jego zastępców  w gospodarce  nauce i oświacie i instytucjach , zrozumiałe  że , każdy  musiał być członkiem partii.

W podstawowych organizacjach partyjnych zajmowano się opiniowaniem awansów tak stanowiskowych jak i płacowych , środkami socjalnymi  /talonami , itp / oceniano wyniki firmy .

Wspólną cechą  dla członków partii były indywidualne polecenia partyjne / zadania partyjne/ .

Niewinne określenie ale ważne dla spójności dyktatury .Polecenie partyjne to zadanie w którym , otrzymujący  musiał  zrealizować  wolę  instancji  bez względu na to czy przy tym naruszał  prawo , postępował nieetycznie ,czy faktycznie istniały podstawy do takiego działania . Przykładowo umorzyć postepowanie , lub znaleźć podstawy do wszczecia postepowania ,przydzielic mieszkanie ,  wykonać remont , zakupic wyposażenie ,zorganizować imprezę , wydzielić ośrodek wczasowy lub pokoje do dyspozycji ,zatrudnić lub zwolnić wskazane osoby , itd.

Wykonujący  poprawnie tego typu zadania mieli szanse awansować do wyższego kregu wtajemniczenia to znaczy miejsca w , których sprawdzona wcześniej lojalnośc dawała gwarancję , że zadania partyjne wyższego szczebla będą realizowane dyskretnie i terminowo.

Ten szczebel wtajemniczenia to powszechnie znana tzw  karuzela stanowisk ,  lub  niezatapialni , obie strony miały na siebie haki i musiały się z tym liczyć , że są od siebie zależni . przerwanie  takiego kregu  zależności  mogło nastąpić w przypadku wymuszonych zmian w kierownictwie najczęściej przez tzw bunt społeczny .

Powiedzenia z tamtych czasów  „ nie pije , widzi donosi „  nie najważniejsze jest w tym forma „pije „ można ją zastapić  kazda inną czynnością  jaka była typowa w tym środowisku , a donosi – znaczy jest odmienny i niepewny  czy to akceptuje  , wiec może być niebezpieczny .

„dajcie mi człowieka a jakis paragraf się znajdzie „ nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera „ itp.

Generalnie wg takich zasad awansu struktury dotrwaly aż do 1980 roku. Stan wojenny i okres pożniejszy miał trochę inną myśl przewodnią , że jednak dyktatura może mieć swój koniec oraz ,  jak ustawić się w nowych czasach  aby nie zostać na lodzie  , oraz uniknąć odpowiedzialności .

Jakie były motywacje głoszone w tych czasach  to  dozgonna przyjazń  polsko- radziecka ,walka z imperializmem i innym światopoglądem / kościół/ , oraz budowa socjalizmu jako przystanku do komunizmu w imię dobra człowieka . Nie bez znaczenia był też internacjonalizm  przeciwstawiany każdej formie nacjonalizmu .

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale