17 obserwujących
189 notek
153k odsłony
133 odsłony

Huragany szaleją nad Florydą – 3 miesiące do Wyborów w USA

Z Internetu
Z Internetu
Wykop Skomentuj2

Huragany szaleją nad Florydą a do wyborów w USA pozostało tylko 3 miesiące... Jest coraz goręcej, na Florydzie upały, burze i zawieruchy... National Hurricane Center informuje: 

ISAIAS EMERGING OVER THE STRAITS OF FLORIDA... ...EXPECTED TO APPROACH THE SOUTHEAST COAST OF FLORIDA TONIGHT... 

Od początku każdego roku huragany mają nazwy zaczynające się od męsko-damskich kolejnych liter alfabetu... W tym roku były już: Arthur, Bertha, Cristobal, Dolly, Edouard, Fay, Gonzalo i Hanna. Ten jest Isaas... Dlaczego nie Ivan albo Irvine, nie wiadomo. 

“Hurricane Warning in effect for Palm Beach County, Treasure Coast as Isaias approaches… “ 

Nasza mieścina jet położona w Palm Beach County... Prognozy mówią, że oko huraganu minęło Kubę i zbliża się do wschodniego wybrzeża Florydy... Przejdzie wzdłuż wybrzeża, ale wyrządzone szkody będą zależały od tego, jak daleko będzie to od wybrzeża. W West Boca, jesteśmy około 10 mil od linii oceanu. 

Ale jest też inny huragan który już Florydę... Ten pierwszy zaczął się już kilka tygodni temu, kiedy okazało się że na Florydę idzie nowa fala koronawirusa... Jest coraz gorzej, coraz więcej ludzi choruje i umiera, w szczególności staruchy... Strach i napięcie rośnie. Starsi ludzie nie wytrzymują - wylewy, zawały, uszkodzenia ciała...Zamykają otwarte już restauracje i kluby, wzmocniono rygory przestrzegania safe-space i zachowania w miejscach publicznych, padają mniejsze i większe biznesy. .. Coraz więcej... Normalne życie jest zupełnie zdezorganizowane.

Dlaczego na Florydzie która jest Stanem emerytów starzy ludzie umierają w nadmiarze, wiemy trochę od strony podszewki, ale o tym pisać nie warto. Brak opieki i jakość opieki... Zarażenia też są w nadmiarze – to się daje wytłumaczyć...Publiczne demonstracje, otwarte plaże i prywatne zgromadzenia... Ludzie są wściekli, bo wszystko to traktują jak ograniczanie wolności osobistej, co jest niekonstytucyjne... Z liczbą zgonów jest trochę inaczej i tu koronawirus ma dużą przewagę, bo większość post mortem testów wykazuje go bez problemu... 

Huraganów do spiskowych teorii zaliczyć nie można, ale parę innych rzeczy i spraw, można... Rzecz w tym, że 13 sierpnia mamy na Florydzie tak zwaną Primary Election...

Wybory wstępne są w praktyce wyborczej w USA czymś normalnym, ale w tym roku ich kalendarz uległ znacznej zmianie, podobnie jak kalendarz debat przedwyborczych i konwencji obu partii... Poszkodowanym jest głównie Donald Trump, ze względu na konieczność odwoływania Rajdów Partii Republikańskiej, które zyskiwały mu rzesze zwolenników i potencjalnych wyborców... Joe Biden na tym zyskuje bo ma szanse na niepokazywanie się w telewizji, gdyż w czasie dłuższych wypowiedzi wyraźnie się gubi... 

Według kalendarza wyborczego, powszechne wybory prezydenckie odbędą się 3 listopada, ale dopiero 14 grudnia zbierze się Kolegium Elektorów... W Stanach Zjednoczonych Prezydenta wybierają Elektorzy; w zależności od liczby ludności wszystkich Stanów; każdy Stan ma przydzieloną określoną liczbę głosów elektorskich, w zależności od zaludnienia....

W tych wyborach jest ich łącznie 538; najwięcej głosów elektorskich ma Kalifornia (55) i Texas (38); następnie Floryda i New York State (po 29); najmniej Alaska, Delaware, Dystrykt Kolumbii (Waszyngton +), Północna Dakota, Południowa Dakota, Wyoming i Vermont (po 3).

Floryda, obok Arizony, Colorado, Północnej Karoliny, Ohio i New Hampshire, jest od kilku dekad tzw. swing State, gdzie panuje względna równowaga głosów w wyborach powszechnych i gdzie wszystko zdarzyć się może..

Głosy w wyborach powszechnych (popular votes) nie są podstawą do wyboru Prezydenta ani wice-Prezydenta. Wybory prezydenckie w USA nie są wyborami bezpośrednimi; głosy zebrane w Election Day nie są głosami oddanymi bezpośrednio na kandydata, ale na członków Kolegium Elektorskiego z danego Stanu.

Generalnie, jeśli kandydat otrzyma więcej niż 50% głosów w Primary Election, jest automatycznie w danym Stanie zwycięzcą, bez konieczności powtarzania wyborów w listopadzie.

Zgodnie z zasadą „winner-takes-all” wygrana wyborów przez kandydata jakiejś partii oznacza, że wszystkie głosy elektorskie należą się tej partii.

Ale oznacza to też, że wygrana jakiegoś kandydata już w Wyborach Wstępnych, powoduje ostatecznym rozliczeniu skupienie wszystkich głosów elektorskich i wygranie wyborów „przed czasem”.

Są głosy wśród Demokratów, że wyniki wyborów Prezydenckich mogą rozstrzygnąć się na ich korzyść znacznie wcześniej, gdyż ich kandydaci uzyskają wystarczającą ilość głosów elektorskich podczas Primary Election.

Floryda była „języczkiem uwagi" w dwóch ostatnich wyborach. ..

“In 2012, Florida was the only state decided by less than 1%, with Barack Obama besting Mitt Romney 50.0% to 49.1%. Election in 2016 was almost as close, with Donald Trump edging Hillary Clinton by 1.2%.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka