9 obserwujących
106 notek
58k odsłon
611 odsłon

Polityka i sojusze – zaczęła się podróż Pompeo

Z Internetu
Z Internetu
Wykop Skomentuj11

Komunikaty o wizycie Sekretarza Stanu USA w Polsce ukazały się w polskich mediach 5 sierpnia... 

”Mike Pompeo przylatuje do Warszawy w ramach kilkudniowego objazdu kilku krajów Europy Środkowej i Wschodniej.”

Od razu pojawiły się komentarze w polskich mediach na temat prawdziwych i ukrytych celów tej wizyty, z wskazaniem podjęcia tematu sprawy związanej z Ustawą 447 na czele...

Media międzynarodowe zaczynają się martwić (informacja Podana przez Salon24.News):

Jeden z dyplomatów unijnych wyraził obawy na łamach "Politico", że administracja Trumpa zamierza skłócić państwa unijne i w tym celu zapadła decyzja o osłabieniu militarnego znaczenia Niemiec w strukturach NATO... "Wydaje się, że celem wizyty jest zrekompensowanie decyzji o wycofaniu wojsk umowami dwustronnymi z niektórymi państwami członkowskimi - skomentował. jeden z Unijnych dyplomatów.

Breitbart News w poniedziałek, 11 sierpnia (Breibart to prawicowy Huffington Post): 

"U.S. Secretary of State Mike Pompeo embarks on a weeklong trip to central Europe on Monday, as the United States looks to confront Russian and Chinese economic and geopolitical competition in Europe."

„Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyrusza w poniedziałek w tygodniową podróż do Europy Środkowej, ponieważ Stany Zjednoczone chcą zmierzyć się z rosyjską i chińską konkurencją gospodarczą i geopolityczną w Europie. Będzie podróżował z żoną Susan Pompeo”

Mike Pompeo podróżuje od 11 do 15 sierpnia do Pragi i Pilzna w Czechach; Lublana, Słowenia; Wiedeń, Austria; i do Warszawy.

Podróż przychodzi, gdy Pentagon przygotowuje się do posunięcia się naprzód z planem wywiezienia prawie 12 000 żołnierzy z Niemiec i przeniesienia części sił USA do Polski i innych państw NATO, co budzi obawy w USA i w Europie, nawet gdy wyżsi urzędnicy bronią go jako konieczności strategicznej.

Ambasador Philip Reeker, pełniący obowiązki sekretarza Departamentu Stanu do spraw europejskich i eurazjatyjskich, powiedział że Pompeo omówi ze swoimi odpowiednikami właśnie przygotowaną umowę USA-Polska Enhanced Defense Cooperation Agreement (EDCA), który "stanowi ramy" dalszego wzmocnienia "szerokiego bezpieczeństwa transatlantyckiego."

EDCA umożliwia Stanom Zjednoczonym "rotacyjną obecność" w Polsce dodatkowych 1000 amerykańskich żołnierzy w celu "zwiększenia odstraszania wobec Rosji, wzmocnienia NATO" i zapewnienia sojuszników." Około 4500 amerykańskich pracowników jest już obecnych w Polsce.

Breitbart pisze dalej: "On August 4, the US Army Chief of Staff announced that the V Corps Headquarters (Forward) would be located in Poland."... Podaje dwa główne tematy rozmów.

Bezpieczeństwo energetyczne 

Bezpieczeństwo energetyczne będzie głównym tematem dyskusji Pompeo z przywódcami w Europie Środkowej, ponieważ kontrowersyjny rosyjski gazociąg Nord Stream 2, który łączy Rosję i Niemcy, zbliża się ku końcowi.

Amerykańscy urzędnicy stwierdzili, że jeśli projekt zostanie zakończony, osłabi on bezpieczeństwo europejskie i wzmocni zdolność Rosji do wykorzystywania swoich zasobów energetycznych do zmuszania europejskich partnerów i sojuszników USA.

Stosunki z Chinami

Reporting Democracy News – “The US Secretary of State will arrive in Central Europe on Tuesday for a tour of countries already onside with the White House push to counter Chinese influence in the region.”

Sekretarz stanu USA przybędzie we wtorek do Europy Środkowej na podróż po krajach już współpracujących z Białym Domem, aby przeciwdziałać chińskim wpływom w regionie.

"All the countries that the secretary of state will visit – labelled “great friends of America” by Pompeo – have indicated a willingness to follow Washington’s call to shun Chinese telecommunications company Huawei. The US insists it is a security threat and should be blocked from participating in the rollout of 5G networks."

Trasa podróży Sekretarza Stanu USA.

Czechy

W Pradze Pompeo spotka się z czeskim premierem Andrejem Babisem w celu omówienia współpracy w dziedzinie energii jądrowej i Inicjatywy Trójmorza, politycznej platformy promującej łączność między państwami Europy Środkowej i Wschodniej poprzez wspieranie projektów infrastrukturalnych, energetycznych i cyfrowych połączeń.

W środę Pompeo ma wygłosić przemówienie w Senacie Parlamentu Republiki Czeskiej na temat stosunków dwustronnych i polityki zagranicznej.

Słowenia

W Lublanie Pompeo podpisze wspólną deklarację w sprawie technologii 5G ze słoweńskim ministrem spraw zagranicznych Anže Logarem.

W ciągu ostatniego roku kraje europejskie, w tym Polska, Estonia i Czechy, podpisały umowy ze Stanami Zjednoczonymi, zobowiązując się, że dostawcy 5G nie będą podlegać kontroli zagranicznego rządu bez niezależnej kontroli sądowej, co w praktyce wyklucza chińskie firmy. Amerykanie chcą aby dołączyła Słowenia.

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka