17 obserwujących
190 notek
153k odsłony
1917 odsłon

Nagroda Nobla dla Trumpa – kto by pomyślał

Z Internetu
Z Internetu
Wykop Skomentuj91

Dzisiaj na NewMax News - Thursday September 10, 2020 jest notatka; wczoraj nadawał to FoxNews -

"President Donald Trump has been nominated for the 2021 Nobel Peace Prize for his work on the peace agreement between Israel and the United Arab Emirates."  

"I think he has done more trying to create peace between nations than most other Peace Prize nominees"  - Christian Tybring-Gjedde, a member of the Norwegian Parliament, told Fox News in an exclusive interview after nominating Trump for the award."

"Myślę, że on zrobił więcej dla starań utworzenia pokoju między narodami, niż większość innych nominowanych do Nagrody Pokojowej," powiedział Fox News w ekskluzywnym wywiadzie po nominowaniu Trumpa do nagrody. Christian Tybring-Gjedde, członek Stortingu (norweskiego parlamentu).

The peace agreement between Israel and the United Arab Emirates, porozumienie pokojowe izraelsko-arabskie, (tzw. porozumienie Abrahama), zostało uzgodnione przez Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZRA) 13 sierpnia 2020 roku, z inicjatywy prezydenta Trumpa. ZRA staną się trzecim krajem arabskim, po Egipcie w 1979 r. i Jordanii w 1994r., które formalnie znormalizowały swoje stosunki z Izraelem, a także pierwszym krajem Zatoki Perskiej. Jednocześnie Izrael zgodził się zawiesić plany aneksji części Zachodniego Brzegu.  

Tzw. Zachodni Brzeg Jordanu (Cisjordania) jest częścią Palestyny, kontrolowaną przez Izrael i stanowiąca jego jednostkę administracyjną o nazwie Judea i Samaria 

O przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla nie decyduje Szwedzki Instytut Noblowski, ale pięcioosobowy Komitet Noblowski złożony z naukowców i byłych norweskich polityków mianowanych przez Storting.

Pokojowa Nagroda Nobla jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych z woli szwedzkiego przemysłowca, wynalazcy i producenta uzbrojenia Alfreda Nobla, wraz z nagrodami z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny i literatury.

Aktualnym posiadaczem Pokojowej Nagrody Nobla (2019) jest Abiy Ahmed Ali, premier Etiopii, zawodowo specjalista w dziedzinie zarządzania

Christian Tybring-Gjedde jest czterokrotnym członkiem parlamentu i przewodniczącym norweskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W swoim liście liście do Komitetu Noblowskiego nominującym Trumpa powiedział, że porozumienie może być "przełomem" na Bliskim Wschodzie, ponieważ inne kraje pójdą w ślady Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Przywołał również kluczową rolę Trumpa w "tworzeniu nowej dynamiki w innych przedłużających się konfliktach”, takich jak spór o granicę z Kaszmirem między Indiami a Pakistanem oraz konflikt między Koreą Północną i Południową, jak również w radzeniu sobie z potencjałem nuklearnym Korei Północnej".

W liście chwalił również Trumpa za wycofanie dużej liczby żołnierzy z Bliskiego Wschodu. W środę, Trump i Pentagon planują ogłosić obniżenie poziomu amerykańskich oddziałów w Iraku z 5200 do około 3500. Oczekuje się również, że administracja zapowie w najbliższych dniach wycofanie dodatkowych żołnierzy z Afganistanu.

Tybring-Gjedde i inny norweski urzędnik nominowali Trumpa już w 2018 roku po jego szczycie w Singapurze z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, ale prezydent nagrody nie dostał.

W swoim wywiadzie Tybring-Gjedde podkreślił, że jego nominacja nie polega na próbie zdobycia przychylności Trumpa, gdyż wcale nie jest wielkim zwolennikiem prezydenta.

"Komisja powinna przyjrzeć się faktom i ocenić go na podstawie faktów - a nie sposobu, w jaki czasami Donald Trump się zachowuje"n -powiedział.... "Ludzie, którzy otrzymali Pokojową Nagrodę w ostatnich latach, zrobili znacznie mniej niż Donald Trump. Na przykład, Barack Obama nie zrobił nic."

Obama otrzymał nagrodę w 2009 roku, co spotkało się z krytyką Trumpa, wówczas prywatnego obywatela, jak równie wielu innych obserwatorów na całym świecie.

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali też inni Prezydenci USA – Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson i Jimmy Carter.

O odbiorcy Nagrody decyduje pięcioosobowa komisja powołana przez norweski parlament. Zwycięzca zostanie ogłoszony w październiku.

Wszyscy na pewno dobrze pamiętają, że Pokojową Nagrodę Nobla w 1981 roku otrzymał Lech Wałęsa, wtedy jeszcze nie-Prezydent, ale później Prezydent RP...

Wszystko wszystkim – ale żeby Trump?... Nobla?... Wielu salonowych blogierów dobrze wie, że Trumpek to nieudacznik, palant i debil... Czy nie warto przeprowadzić ogólnopolskiej ankiety – kto przeciw?

Oj, będzie się działo... Przede wszystkim w USA.


Wykop Skomentuj91
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka