24 obserwujących
246 notek
230k odsłon
  327   2

Memorial Day w USA - kto w Polsce o czerwonych makach jeszcze pamięta?

Z Internetu
Z Internetu

W USA, w poniedziałek ostatniego dnia maja 2021 roku jest obchodzony Memorial Day w USA... Symbolem Dnia Pamięci jest mak


„Przejdą lata i wieki przeminą.

Pozostaną ślady dawnych dni

I wszystkie maki na Monte Cassino

Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosły krwi.”

To fragment refrenu polskiej pieśni wojskowej nawiązującej do udziału 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa w sławnej bitwie z Niemcami o Monte Cassino (maj 1944 roku). Słowa pierwszej zwrotki i refrenu napisał w nocy z 17 na 18 maja Feliks Konarski (Ref-Ren) - pieśniarz, kompozytor i poeta z Teatru Żołnierza Polskiego 2 Korpusu, a muzykę skomponował korpuśny muzyk Alfred Szyc.

Memorial Day Today - May 31, 2021.

„Each year on Memorial Day a national moment of remembrance takes place at 3:00 p.m. local time.”

Dzień Pamięci, można by powiedzieć – pamięci narodowej, tej amerykańskiej... Obchodzony w tym samym dniu, o tym samym czasie.

Nie jest jasne, skąd dokładnie ta tradycja się wywodziła; wiele różnych amerykańskich wspólnot mogło samodzielnie zainicjować spotkania pamięci dla siebie.... Po kapitulacji Konfederacji w 1865 roku, rząd federalny ogłosił miejscowość Waterloo, w Stanie Nowy Jork, oficjalnym miejscem narodzin Memorial Day, jako dnia pamięci narodowej.

Tradycja powstała w latach po wojnie domowej stała się jednak oficjalnym świętem federalnym dopiero w 1971 roku.

Ostatni poniedziałek maja służy do uhonorowania tych, którzy zginęli podczas walk w siłach zbrojnych USA. To święto przesiąknięte jest amerykańską historią i tradycją, dość skomplikowaną i często ponurą. Dzień ten rozpoczął się jako "Decoration Day” po wojnie secesyjnej (1861- 1865), kiedy żałobnicy obu stron złożyli kwiaty dekorując groby żołnierzy Unii i Konfederatów.

"Dzień Pamięci jest również nieoficjalnym początkiem lata, ale w kontekście pamięci o bohaterach, którzy Amerykę stworzyli i to wszystko co mamy, umożliwili... Będziemy pamiętać" ... We remember!... Remembrance Day !

“Memorial Day is an American holiday, observed on the last Monday of May, honoring the men and women who died while serving in the U.S. military.”

Są w Ameryce obchodzone inne święta i dni związane z walką o niepodległość i amerykańską wolność i demokrację...

Jest „Dzień Sił Zbrojnych” - dla osób obecnie służących w wojsku i noszących mundury US Army; jest „Dzień Weteranów” - dla tych, którzy kiedyś” służyli w wojsku i już munduru nie noszą. W 2021 roku obchody Amerykańskiego Święta Sił Zbrojnych przypadły na 15 maja (sobota).

Remembrance Day – Dzień Pamięci, był kiedyś wyznaczony na 11 listopada.

“Remembrance Day - also known as Armistice Day or Poppy Day, is technically meant to honor the end of World War One, which occurred at 11am on the 11th day of the 11th month in 1918. “

Ale Dzień Pamięci od dawna stał się dniem oddania szacunku poległym ze wszystkich wojnach. „Za Wolność Naszą i Waszą”

„Dzień Pamięci” jest przeznaczony dla wspominania tych, którzy stracili życie podczas noszenia munduru.

Dzień Pamięci, pierwotnie honorował tylko tych, którzy zginęli podczas walk w wojnie domowej. Ale podczas I wojny światowej Stany Zjednoczone znalazły się uwikłane w inny poważny konflikt;  to święto ewoluowało, aby upamiętnić amerykański personel wojskowy, który zginął we wszystkich wojnach, w tym kolejno - II wojnie światowej, wojnie koreańskiej, wojnie wietnamskiej, wojnie znanej jako Operation Storm w Kuwejcie; wojnach w Iraku i Afganistanie i wielu innych konfliktach, sprowokowanych przez polityków dla których ludzie i narody były tylko armatnim mięsem.


5 things not to do on Memorial Day

5 rzeczy, których nie należy robić w Dniu Pamięci - 

- Nie życzyć nikomu "Happy Memorial Day" , bo to nie jest Boże Narodzenie - Memorial Day nie został założony w stanie radości z obietnicą zabawy w każdym kolejnym roku. 

- Nie dziękować żołnierzom aktualnie służącym w armii... Nigdy nie wiedzą co ich czeka.

- Nie lekceważyć jego znaczenia, nie tylko dla Ameryki.

- Nie zapominać, że ciągle (jeszcze) jest obchodzony.

- Nie pozwolić, aby polityka powstrzymała ludzi od okazywania szacunku żołnierzom.


Amerykanie obchodzą Memorial Day jako Dzień Pamięci, odwiedzając cmentarze i pomniki. Niektórzy ludzie noszą przypięty czerwony mak; na pamiątkę tych, którzy polegli w wojnach - tradycja, która rozpoczęła się od I Wojny Światowej.

Dla wielu Amerykanów, długi weekend w końcu maja wyczarowuje obrazy hamburgerów, hot dogów, basenów, plaż i podróży.

Wiele osób spędza ostatni majowy weekend w ten sposób również dlatego, że ten weekend to - long weekend, obejmujący sobotę i niedzielę przed Dniem Pamięci, a sam Dzień Pamięci, nieoficjalnie oznacza początek lata.

Publiczne obchody tego święta tradycyjnie odbywają się w rodzinach i społecznościach lokalnych, a na większą skalę w takich miejscach jak Arlington National Cemetery w Waszyngtonie, D.C.

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura