25 obserwujących
313 notek
278k odsłon
  1835   1

Wysokie napięcie i mocne iskrzenia - ostatnie doniesienia z Chin i USA

Z Internetu
Z Internetu

Administracja Bidena poinformowała we wtorek, że wysyła w przyszłym tygodniu doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivana do Szwajcarii, aby spotkać się z chińskim dyplomatą Yang Jiechi, gdzie prawdopodobnie zostaną omówione działania Chin.

"Będziemy nadal starać się aby odpowiedzialnie zarządzać konkurencją między USA a ChRL i o to właśnie chodzi w tym spotkaniu" - powiedziała we wtorek dziennikarzom zastępca sekretarza prasowego Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen powiedziała, że konsekwencje chińskiego przejęcia wyspy będą "katastrofalne".

Wszyscy powinni pamiętać, że jeśli Tajwan upadnie, konsekwencje będą katastrofalne dla pokoju w regionie i systemu sojuszy demokratycznych. To byłby sygnał, że w dzisiejszym globalnym konkursie wartości autorytaryzm ma przewagę nad demokracją" – napisała Tsai w opublikowanym we wtorek artykule dla Foreign Affairs.

Chociaż powiedział, że chce pokojowego rozwiązania i wyniku ostatnich napięć, ostrzegł Amerykę i kontynent, że wyspiarski naród będzie się bronił. "Jeśli jego demokracja i sposób życia są zagrożone, Tajwan zrobi wszystko, aby się bronić" - napisał Tsai.


Następnego dnia po rozmowach Bidena z Xi Jinpingiem,  NewsMax News przekazały -

"Trump Warns of War With China"

"Trump ostrzega przed wojną z Chinami"

Były prezydent Donald Trump stwierdził w oświadczeniu w środę, że Ameryka "może bardzo źle wyjść na wojnie z Chinami", z powodu jego następcy, prezydenta Joe Bidena.

W oświadczeniu wydanym przez jego komitet akcji politycznej Save America, Trump powtórzył swoje twierdzenie, że wybory prezydenckie w 2020 r., które przegrał z Bidenem, "zostały sfałszowane", mówiąc - "Ponieważ wybory zostały sfałszowane, a Ameryka ma teraz słabe i skorumpowane przywództwo, możemy bardzo dobrze skończyć w wojnie z Chinami, które nie szanują już USA. Byli naocznymi świadkami całkowitej kapitulacji naszych generałów telewizyjnych wobec talibów wraz ze stratą 13 wielkich bojowników i przekazaniem 85 miliardów dolarów najlepszego i najdroższego sprzętu wojskowego na świecie... Nasz kraj jest w wielkich tarapatach!"

Oświadczenie Trumpa pojawiło się dzień po tym jak Biden ogłosił, że on i chiński prezydent Xi Jinping zgodzili się "przestrzegać porozumienia z Tajwanem", co jest oczywistym odniesieniem do ustawy o stosunkach z Tajwanem, która ustaliła stosunki dyplomatyczne między USA, Chinami i Tajwanem w 1979 roku.

Chiny ostatnio zwiększyły retorykę dotyczącą swoich roszczeń do suwerenności nad wyspą Tajwan, a tajwańscy urzędnicy powiedzieli na początku tego tygodnia, że Pekin wysłał  w ich przestrzeń powietrzną ponad 50 wojskowych samolotów .


W artykule z 7 pażdziernika 2021, NewsmaxNews podają za WSJ -

"US Troops Secretly in Taiwan Training Military"

"Wojska amerykańskie potajemnie szkolą wojsko na Tajwanie"

"Małe jednostki tajwańskich wojskowych sił lądowych zostały przeszkolone przez amerykańską jednostkę operacji specjalnych i kontyngent marines, którzy potajemnie działali w tym kraju" - donosi The Wall Street Journal.

Urzędnicy Białego Domu i Pentagonu nie komentowali rozmieszczenia sił w USA, ale Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało USA do zaprzestania pomocy wojskowej dla Tajwanu.

"Chiny podejmą wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej" - napisano w oświadczeniu.

Prezydent Joe Biden ogłosił we wtorek, że on i chiński przywódca Xi Jinping zgodzili się przestrzegać porozumienia z Tajwanem i zmniejszyć napięcia w regionie po prowokacyjnych posunięciach Chińczyków.

Matt Pottinger, wybitny gość w Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda, który służył jako zastępca doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego podczas administracji Trumpa, powiedział:

"Tajwan poważnie zaniedbał swoją obronę narodową przez pierwsze 15 lat tego stulecia, kupując zbyt dużo drogiego sprzętu, który zostanie zniszczony w pierwszych godzinach konfliktu, i zbyt mało tańszych, ale śmiercionośnych systemów – pocisków przeciwokrętowych, inteligentnych min morskich i dobrze wyszkolonych sił rezerwowych i pomocniczych – które mogłyby poważnie skomplikować plany wojenne Pekinu."

Tajwański minister obrony, Chiu Kuo-cheng, wyraził zaniepokojenie, że Chiny będą w stanie przeprowadzić atak na pełną skalę na jego Kraj, przy minimalnych stratach, do 2025 roku.


South China Morning Post ostatnio napisał -

"Beijing expected to take countermeasures after reports US troops are training Taiwanese military"

"Pekin spodziewa się podjąć środki zaradcze po doniesieniach, że wojska amerykańskie szkolą tajwańskie wojsko"

"Doniesienia, że amerykańscy żołnierze pomagają szkolić tajwańskie wojsko sprawią, że Pekin będzie bardziej czujny wobec Stanów Zjednoczonych i skłoni chińskie wojsko do zintensyfikowania przygotowań do walki."

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka