25 obserwujących
311 notek
276k odsłon
  1123   0

Rekordowe fale upałów w USA i Europie – walka wiatrakami

Z Internetu
Z Internetu
Wiatraki też mogą być bronią w walce. Prezydent Biden obiecuje że wielkie wiatraki morskie pomogą w bitwie o green energy i climat change. Fale upałów przechodzą przez prawie cały obszar Stanów Zjednoczonych.

Ekstemalna pogoda jest faktrm, nie tylko w USA, ale czy trzeba z nią walczyć wiatrakami?

Upał i mega-susza stały się najbardziej niepokojące na Zachodzie Stanów; Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego zidentyfikowała miasto Los Angeles i hrabstwo Los Angeles jako najbardziej podatne na fale upałów obszary w całym kraju.

Podczas gdy kopuła ciepła wydaje się w nadchodzących przesuwać na wschód, ciągle nie widać natychmiastowego końca upału na Zachodzie i w Mid-States.... W Oklahoma City, Tulsa, Dallas, Wichita Falls, Houston, Austin i Little Rock wysokie temperatury mają pozostać na poziome 100 F lub powyżej, przez co najmniej następny tydzień.

Upał dosięga Wschodniego Wybrzeża; ostrzeżenia o upale rozciągają się od Delaware przez części stanu Nowy Jorku do południowego New Hampshire. W ten weekend, połączenie ciepła i wilgotności (heat index) może sprawić wrażenie odczuwania temperatury na poziomie 95 do 100 stopni na północy Stanów i od 100 do 105 stopni na południu (wybrzeża Południowej Karoliny, Georgii i Florydy.

Indeks ciepła jest połączniem ciepła i wilgotności; pomiar służy do wskazania, kiedy poziom ciepła jest niebezpieczny dla ludzkiego ciała w cieniu. Kiedy jest na słońcu, osoba może postrzegać tą temperaturę jako o 15 stopni Fahrenheita wyższą.

Niektóre z najtrudniejszych warunków pogodowych na wschodnim wybrzeżu są prognozowane na ten weekend. W niedzielę szczyty temperatur mogą osiągnąć rekordy stulecia, od Waszyngtonu aż po Nowy Jork.

Oglądając mapy przewidywanej pogody na najbliższy tydzień, z zadowoleniem stwierdzam że Południowa Floryda na listach ekstremalnych temperatur, wcale się nie wybija i nie rzuca w oczy.

Co pogodowo dzieje się tutaj ostatnio ?... Zmęczeni letnim upałem wyjechaliśmy z Zosią na 2 tygodnie na do rodziny na płnoc; najpierw na kilka dni do Alpharetta a potem na tydzień do Savannah, w Georgii... Wycieczka warta dłuższej relacji. W Georgii było trochę chłodniej, tj. poniżej 30 C.

Do Polski tego lata nie wybraliśmy się... nie zachęcała pogoda i zbyt gęsta atmosfera.

Po powrocie, jak zwykle latem – duszno, gorąco i pić się chce; ostatnie dni były upalne, ale stosunkowo suche... Z huraganami na Florydzie też przesada; tropikalne deszcze padają często – przez godzinę lub dwie... potem pokazuje się słońce... Na plażę wychodzimy późnym popołudniem – koło 5 p.m. i siedzimy do zmroku... Potem tiki-bar.

Klimatyzowane domostwa, samochody, sklepy i restauracje, pozwalają przeżyć lato bez większych kłopotów... Gorzej w tym roku jest z inflacją. Ceny na Florydzie szybko idą w górę... Tuzin jajek jumbo który niedawno kosztował $1,69 teraz kosztuje $3,49... W ostatnich dniach staniała benzyna; na stacjach Costco kosztuje $3, 69 (za galon), w innych też spadła poniżej $4,0... Rynek mieszkaniowy oszalał.

Upał w USA zbiegł się z historycznie ekstremalnymi wydarzeniami pogodowymi w Europie, które do tej pory zabiły ponad 1000 osób i podsyciło pożary, które skłoniły 40 000 osób do ewakuacji.

34 stacje pogodowe w Wielkiej Brytanii przekroczyły próg 101,7 F tj. 40 C), rejestrując temperatury wyższe niż kiedykolwiek Wielka Brytania zaobserwowała.

Wpływ upałów staje się coraz bardziej wyraźny; sama Portugalia zgłosiła ponad 1000 zgonów związanych z ekstremalnymi upałami.

Zespół Pearl Jam odwołał swój koncert w środę wieczorem w Wiedniu, powołując się na upał, kurz i dym; w plenerowym show nadwyrężyły gardło frontmana Eddiego Veddera.

We wtorek po raz pierwszy od 75 lat temperatury w stolicy Francji przekroczyły 104 stopnie.

Nasza Kornelia dzwoniła dzisiaj z Warszawy; podobno padało i temperatura spadła... jaka będzie dalsza część lata?


Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości