25 obserwujących
326 notek
293k odsłony
  1467   0

Czy USA obroni Polskę – ważne pytanie z Trumpem w tle

Z Internetu
Z Internetu
Dzisiaj Donald Trump zgłosił swoją kandydaturę do wyborów prezydenckich w USA. Na małą wioskę w Polsce przy granicy z Ukrainą spadły rakiety i jeszcze nie wiadomo kto je wystrzelił. Czy te dwie sprawy jakoś się łączą?

 "Obyś żył w ciekawych czasach!"..dziś wieczorem rzuciłem się do przeglądu breaking news w mediach internetowych.

Dzisiaj tematem wiodącym była sprawa rakiet które wybuchły w Polsce przy granicy z Ukrainą… To bardzo ważny fakt który na pewno trafi do świadomości Polaków i postawi mocne pytanie – "czy z zaangażowania w wojnę rosyjsko-ukraińską Polska się wygrzebie, czy zostanie ofiarą wojny która może przybrać formy nieobliczalne!?"

Godzinę przed północą amerykańskie stacje telewizyjne i inne media podały wiadomość – Trump Is Back… „Trump Declares for '24: 'America's Comeback Starts Right Now'. Nie tłumaczę.

Oglądałem przemówienie Trumpa w telewizji Newsmax które zaczęło się o 9:22 p.m. i było transmitowane na żywo przez stację Newsmax z Mar-a-Lago w Palm Beach, na Florydzie.

"In order to make America great and glorious again, I am tonight announcing my candidacy for president of the United States"

Tego oświadczenia też nie tłumaczę, wszystko jest jasne.

To bardzo ważna wiadomość na którą czekał cały świat… Przystąpienie Trumpa do walki o prezydenturę w wyborach w 2024 roku już właściwie rozpoczęło jego kampanię wyborczą… O kontrkandydatach spekuluje się, jest ich cała lista, ale żaden z nich swojej kandydatury jeszcze nie zgłosił…

Sam fakt zgłoszenia swojej kandydatury przez Donalda Trumpa będzie miał duży wpływ na politykę międzynarodową, w tym na wydarzenia w Rosji, Ukrainie i Polsce.

Po raz pierwszy od chwili inwazji Rosji na Ukrainę na polską ziemię spadły bomby. We wsi Przewodów, tuż przy granicy z Ukrainą zanotowano silne eksplozje.

Są już reakcje mediów worldwide i pierwsze wypowiedzi zatroskanych ludzi na Twitterze – „Pray for Poland and the Polish people”... módlcie się za Polskę.

Media polskie informują o głosach napływających z całego świata świadczących o solidarności z Polską podając, że głosy te nadeszły z Niemiec, Belgii, Holandii i Kanady.

Thomson/Reuters - “Reports of Possible Russian Missiles Hitting Polish Village Raise NATO Alarm”  - "Doniesienia o możliwym uderzeniu rosyjskich rakiet w polską wioskę powodują alarm NATO"

"Dwie osoby zginęły w eksplozji w Przewodowie, wiosce we wschodniej Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą” ...

Wcześniej, Agencja Associated Press cytowała wypowiedź wysokiego rangą urzędnika wywiadu USA który powiedział, że wybuch był spowodowany rosyjskimi pociskami przelatującymi przez Ukrainę do Polski.

Jednak Pentagon tej relacji nie potwierdził. Administracja Białego Domu również stwierdziła że nie może potwierdzić doniesień pochodzących z Polski i że współpracuje z polskim rządem w celu zebrania większej ilości informacji.

Zaraz potem Polska Telewizja Republika opublikowała na Twitterze wideo pokazujące eksplozję... Radio ZET informowało również bez podawania szczegółów, że dwa zabłąkane pociski trafiły w cel w Przewodowie zabijając dwie osoby... 

„Moje źródła w służbach mówią, że to, co uderzyło w Przewodowo, to najprawdopodobniej pozostałości (rosyjskiej) rakiety zestrzelonej nad Polską przez siły zbrojne Ukrainy" – tak napisał w tweecie Mariusz Gierszewskiego, dziennikarz i publicysta, który relacjonował wydarzenie dla Polskiego Radia ZET.

Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło doniesieniom o uderzeniu rosyjskich rakiet na terytorium Polski, określając je jako "celową prowokację mającą na celu eskalację sytuacji"… Dodano w oświadczeniu: "Żadne uderzenia na cele w pobliżu ukraińsko-polskiej granicy państwowej nie zostały dokonane rosyjskimi środkami zniszczenia"... Jednakże rzecznik prasowy rządu Rosji nie odpowiedział natychmiast na prośby mediów o komentarz.

Państwowa agencja informacyjna PAP poinformowała, że polski rząd  o 20:00 GMT odbędzie "spotkanie sytuacyjne".

Rzecznik polskiego rządu Piotr Muller. poinformował na Twitterze że premier Mateusz Morawiecki zwołał pilne posiedzenie rządowej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony „z powodu sytuacji kryzysowej", dodając, że odpowiednie informacje zostaną przedstawione opinii publicznej później. Wezwał media, aby w międzyczasie nie publikowały "informacji niezweryfikowanych".

„Sytuacja jest bardzo poważna” - oznajmił szef BBN Jacek Siewiera po specjalnej naradzie członków gabinetu.

Według norweskiej agencji informacyjnej NTB, norweska minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt powiedziała, że Urzędnicy NATO z Norwegii, Litwy i Estonii próbują uzyskać więcej informacji. "To bardzo poważny incydent, ale wiele szczegółów pozostaje niejasnych".

"Każdy centymetr terytorium #NATO musi być broniony!" - napisał na Twitterze prezydent Litwy Gitanas Nauseda... Wcześniej to samo powiedział w oświadczeniu dla prasy prezydent Biden, zapewniając że USA zrobią wszystko aby Polskę chronić.

Reuters – “NATO to Meet on Wednesday at Request of Poland” - „Na prośbę Polski w środę spotka się NATO”

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka