Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
1093
BLOG

Zabić Fico – jeśli nie Rosjanie, to kto?

Dziobaty Dziobaty Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 27

Ze względu na 6 godzinne przesunięcie czasowe, media amerykańskie podały informacię o zamachu na premiera Słowacji w czwartek, 16 maja, rano... Telewizja ABC wg doniesień ze Słowacji podała - „Słowacki premier, 59-letni Robert Fico został w środę pięciokrotnie postrzelony przed budynkiem rządowym w mieście Handlova... Stan słowackiego premiera Roberta Fico został ustabilizowany w nocy po próbie zamachu, chociaż jest nadal poważny”... Sprawę nagłośniły światowe media... ze względu na bliskie sąsiedztwo jest nadal przedmiotem wielkiego zainweresowania mediów w Polsce, również Salonu 24.

Słowackie media podały, że sprawca zamachu na premiera Roberta Fico, 71-letni „pisarz i poeta” Juraj Cirkul W internecie pojawiło się nagranie z korytarza komendy policji, na którym napastnik oświadczył, że nie zgadza się z polityką obecnego rządu.... Według pierwszych opinii słowackich władz zamachowiec działał sam i był motywowany względami politycznymi.

W piątkowejj (17 maja) internetowej publikacji ABC pojawił się pierwszy komenarz oparty na hipotezie wicepremiera Słowacji Taraba: „Samotny wilk oskarżony o zamach na słowackiego premiera, który pozostaje w ciężkim stanie”... Samotny wilk, to wilk nie należący do stada...Jest to również ktoś, kto woli być samotnym i działać „w pojedynkę”... "Samotny wilk", jest np pseudonimem fikcyjnej postaci Johna Rambo, byłego żołnierza specjal forces, granego przez Silvestra Stallone w kilku amerykańskich filmach

„Samotnym wilkiem”, dobrze znanym Polakom, był zamachowiec na życie Jana Pawła, Turek Mehmet Ali Agca... nigdy nie udało się definitywnie ustalić kto stał za próbą zabicia papieża... Nigdy też nie rozwiązano śledztwa w sprawie zamordowania w 1986 r. premiera Szwecji Olofa Palme; śledztwo zostało umorzone w 2020 r., po samobójstwie głównego podejrzanego... Było wiele przypadków głośnych zabójstw politycznych  "w pojedynkę, ale na oczach świata” – tysiące ludzi widziały w telewizji jak zginął prezydent USA John F. Kennedy... premier Indii Indira Gandhi...premier Izraela Icchak Rabin... pierwsza kobieta premier Pakistanu Benazir Bhutto... lista jest długa.

Słowackie media nadal spekulują o możliwej motywacji zamachowca. Publiczna telewizja RTVS powołując się na wypowiedź analityka bezpieczeństwa Martina Kralovica, pokreśla, że atak mógł wynikać z chęci zemsty... Na Salonie 24 pojawiło się kilka artykułów na temat, oraz przeróżne hipotezy - łącznie z obwinianiem za zamach Jarosława Kaczyńskiego albo Donalda Tuska...

Jeden z artykułów, redaktor Rafał Woś zatytułował „Za zamachem na Fica nikt nie musiał stać” ... Redaktor Woś napisał - „Robert Fico, lider partii Smer, która wygrała przedterminowe wybory w ubiegłym roku, należy do frakcji niepoprawnych politycznie liderów, którzy zdobyli popularność za sprawą niepodpisywania się pod głównym nurtem europejskiej polityki”. Dotyczyło to polityki covidowej, kwestii integracji europejskiej - a przede wszystkim kwestii wojny na Ukrainie”... " W tej ostatniej sprawie Fico był blisko Viktora Orbána, a „bardzo daleko do obsesyjnie proukraińskich PiS i Koalicji Obywatelskiej”.

Negując politykę „przyklejania” do Rosji próby zabójstwa Fico, który wobec Ukrainy zajmował stanowisko pełne rezerwy, Autor koncenruje się na motywacjach zamachowca, którego przedstawia jako – albo chorego psychicznie... albo wewnętrznie niestabilnego, sfrustrowanego i podatnego na zewnętrzne wpływy i manipulacje... albo agenta, który działał na zlecenie sił z zewnątrz.... W konkluzji, Autor skłania się ku tezie, że Cintula był frustratem którego działania wynikały z jego osobistych przeżyć i doświadczeń... Stwierdza, że czyn Cintuli wynikał w jakimś stopniu z atmosfery skrajnego napięcia w słowackiej polityce i że powinno to stanowić ostrzeżenie również dla Polski...

Hipoteza o „samotnym wilku” w zamachu na premiera Fico nie wytrzymała próby czasu... oś zainteresowania sprawą i opinie mediów zaczęły się obracać wokół tezy „stają za tym Rosjanie” ... Jest to twierdzenie mocne które Polakom, w tym Salonowym gościom, bardzo się podoba.....Kilka opinii z polskich mediów –„ Rosyjskie tropy ws. organizacji, z którą związany był zamachowiec”... „Zamach na Fico inspirowany przez Rosjan? "..."Napastnik działał w prorosyjskiej organizacji powiązanej ze Specnazem”..

Były szef MON Jan Parys po ataku na Fico, w artykule na Salonie - '"Atak na Roberta Fico. Były szef MON: Doszliśmy do ekstremum " powiedział -  "Nie wiemy, co kierowało zamachowcem, ale robi się groźnie"... „Rosja prowadzi dziś wojnę hybrydową na bardzo szeroką skalę. Będzie dokonywać szeregów prowokacji, akcji sabotażu, być może też zamachów; wszystkiego można się spodziewać."... Jest faktem, że Fico jest od dawna politykiem dzielącym Słowację, mającym wpływ nie tylko w Słowacji. Jego powrót do władzy w zeszłym roku oparty na prorosyjskie i antyamerykańskiej retoryce, wywołał obawy wśród innych członków Unii Europejskiej i NATO, że porzuci prozachodni kurs swojego kraju, zwłaszcza w sprawie Ukrainy.

W kolejnym artykule na Salonie "Za zamachem na Fico stoją Rosjanie? W jednym przypadku miałoby to sens" ; polski i niemiecki historyk prof. Bogdan Musiał powiedział coś takiego - "Nie bardzo wiem, po co Rosjanie mieliby inspirować zamach na tak bliskiego sojusznika. Chyba że chodziło o prowokację i na przykład dokonanie zamachu, za który odpowiedzialność zrzuci się na kogoś innego. Na przykład na stronę Ukraińców. Takie działanie ze strony Rosji mogłoby mieć sens..."... prowokatorzy ze wszystkich stron łączcie się..

Wg opinii rosyjskiego kanału telewizyjnego „Militarist”, Zachodnie media często przedstawiają Fico jako polityka prorosyjskiego , ponieważ sprzeciwia się on pompowaniu pieniędzy na Ukrainę Kijowa i chce wstrzymanić jej finansowanie ... "Prowadzi jednak zrównoważoną politykę wobec Rosji i sprzeciwia się przystąpieniu Ukrainy do NATO”... Rosjanom mówić coś innego "nie wypada"... ale przefiltrować wszystkie spekulacje i zarzuty - wypada.

Wg. Agencji AP, Minister spraw wewnętrznych Słowacji Matusz Szutaj Esztokt stwierdził, że "kraj jest na krawędzi wojny domowej... ponieważ polaryzacja polityczna osiąga niebezpieczne poziomy"... podnosi to opinie, że zamach jest wynikiem nieporozumień polityków Słowacji i mógł być inspirowany przez siły "wewnętrzne”... to również wziąć pod uwagę wypada... zrzucanie odpowiedzialności na przeciwnika cechuje wszystkich polityków, niezależnie od ich orientacji.

Chyba jednak największy sens miałoby przypuszczenie, że prowokacja była inspirowana przez koła wspomagające tę wojnę... zastanawiając się – może ktoś mógłby dojść do wniosku, że służby specjalne Ukrainy i USA?... Z historii znane są liczne przypadki angażowania się służb wywiadowczych USA w krwawe i bezkrwawe przewroty i zamachy, w celu podporządkownia sobie państw i ich przywódców... temat - rzeka... Poza tym warto też pamiętać że trzon ukraińskiego KGB, GRU, SBU i wszystkich służb dywersyjnych, jest odłamem "starych" służb rosyjskich... w czasach radzieckiej Ukrainy byli oni najlepsi.

Republikanka z Izby Reprezentantów Marjorie Taylor Greene zareagowała na zamach na słowackiego premiera Roberta Fico. Marjorie Taylor Greene popiera teorię spiskową na temat zastrzelenia słowackiego premiera Fico... Popularna Republikanka z Izby Reprezentantów zareagowała na próbę zamachu na słowackiego premiera Roberta Fico - sugeruje, że mogła to być odpowiedź na odrzucenie przez niego "proponowanego przez WHO porozumienia pandemicznego"... Powiedziała że - "Jedno badanie po drugim potwierdza skandaliczne konsekwencje masowych szczepień eksperymentalnymi, nieprzetestowanymi szczepionkami. Jeśli ktoś miał inne zdanie na temat szczepień przeciwko Covid – był niebezpieczny dla społeczeństwa"... "Nic dziwnego, że go zastrzelili"... Jak narazie, głos Greene jest w Amerycie odosobniony.. przeważa teza o braniu udziału Rosji we wszystkim co najgorsze.

Wokół zamachu na Fico szerzy się wiele narracji dezinformacyjnych (Euractiv, piątek, 17 maja 2024) - “Dezinformacja polega głównie na przedstawianiu krajowej opozycji i sektora obywatelskiego oraz mediów jako tych, którzy są odpowiedzialni lub bezpośrednio powiązani z zamachowcem". Słowacy mają z tym problem.

Zabić Fico – cui bono - komu na tym mogło zależeć i kto osiągnął korzyść?...  Z magazynu teorii spiskowych prostoz magla - (1) Fakt – „poeta” strzelał do premiera Słowacji bo nie zgadzał się z polityką rządu... (2) Hipoteza – podglebiem zamachu było tworzenie się unii państw które chcą normalizacji z Rosją, czemu przeciwna jest polityka USA i Ukrainy...(3) Obawa – czy wojska NATO mogą wkroczyć na Słowację?”

To ryzykowny model przyszłych wydarzeń; niemniej, zaliczenie Słowacji do państw sprzeciwiających się wojnie na Ukrainie, w dodatku graniczącą z Ukrainą i Węgrami, może znacząco osłabić południowo-wschodnią flankę państw NATO zasilających Ukrainę, w sprzęt wojskowy, systemy dowodzenia i broń - bez oficjalnego wypowiedzenia wojny z Rosją... Państwa NATO przy wydatnej pomocy USA, mogą chcieć Słowację "zdyscyplinować".

Zabić Fico – cui bono - komu na tym mogło zależeć i kto osiągnął korzyść?... Fakt – „poeta” strzelał do premiera Słowacji bo nie zgadzał się z polityką rządu...Hipoteza – podglebiem zamachu było tworzenie się unii państw które chcą normalizacji z Rosją, czemu przeciwna jest polityka USA i Ukrainy...Obawa – czy wojska NATO mogą wkroczyć na Słowację?”

To daleko idące przypuszczenie; niemniej, zaliczenie Słowacji do państw sprzeciwiających się wojnie na Ukrainie, w dodatku graniczącym z Ukrainą i Węgrami, może znacząco osłabić południowo-wschodnią flankę państw NATO zasilających Ukrainę, pod egidą USA, w sprzęt wojskowy i broń, bez oficjalnego wypowiedzenia wojny z Rosją

Dla uspokojenia - a może Cibula rzeczywiście działał w osamotnieniu i nie wiedział co robi?... Sądzę jednak że ten 71 letni Słowak pamiętający Czechosłowację i Jaroslawa Haszka, autora „Przygód Dzielnego wojaka Szwejka”, dobrze wiedział co robi, ale los mu nie sprzyjał... Zanim go ujęto w szynku przy grze w karty i wsadzono do więzienia za zabójstwo Arcyksięcia Ferdynarda, wystrzelił 7 kul – „siedem dzwonków jak siedem kul w Sarajewie”...Cirula tylko pięć.


Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka