E.B E.B
192
BLOG

Chłopakom z AK i dziewczynom też....

E.B E.B Polityka Obserwuj notkę 11




5 lat temu napisałam notkę o powstaniu Armii Krajowej:  "Byłaś dla nas radocią i dumą".

Przypominam ją dzisiaj  w 82 rocznicę powstania AK, bo nie możemy zapomnieć o bohaterach tamtych dni i szczególnie dzisiaj jest to potrzebne. Potrzebne, żeby Polska wciąż się o Nich upominała.


 Byłaś dla nas radością i dumą,

   jak stal prężna, jak żywioł surowa,

   ustom - pieśnią, sercu - krwawą łuną,

   ARMIO KRAJOWA.


Zimny ogień, granat pod podłogą,

   łańcuch co dzień spajany od nowa,

   zbrojne kroki nocą leśną drogą,

   ARMIA KRAJOWA.


 W bohaterów prowadziłaś ślady

   naród zwarty, jak grupa szturmowa,

   aż spłynęłaś krwią na barykady,

   ARMIO KRAJOWA.


 Nie rabaty, nie barwy mundurów,

   nie orderu wstęga purpurowa,

   ale skowyt i krew spod pazurów,

   ARMIA KRAJOWA.


Choć nagrodą było Ci wygnanie,

   kulka w plecy, cela betonowa,

   co się stało – nigdy nie odstanie,

   ARMIO KRAJOWA.


 Odmówiono Ci sławy i życia,

   ale symbol wyklęty i słowa

   imię Twoje wciąż sławią z ukrycia,

   ARMIO KRAJOWA.


 Nas nie stanie, lecz Ty nie zaginiesz,

   Pieśń Cię weźmie, legenda przechowa.

   Wichrem chwały w historię popłyniesz,

   ARMIO KRAJOWA.

 Zbigniew Kabata-"Bobo" (żołnierz oddziału AK "Jędrusie")


82 lata temu, 14 lutego 1942 roku, Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja była podyktowana koniecznością scalenia polskich oddziałów zbrojnych, działających w konspiracji i podporządkowaniu ich rządowi RP w Londynie.


W skład AK weszło około 200 organizacji wojskowych pod okupacją sowiecką i niemiecką. Akcję scaleniową rozpoczął już ZWZ. W latach 1940 - 44 do ZWZ a później AK przystąpiły: Tajna Armia Polska, Polska Organizacja Zbrojna "Znak", Gwardia Ludowa PPS-WRN, Tajna Organizacja Wojskowa, Konfederacja Zbrojna, Socjalistyczna Organizacja Bojowa, Polski Związek Wolności oraz częściowo Narodowa Organizacja Wojskowa, Bataliony Chłopskie i Narodowe Siły Zbrojne.


W skład AK wchodziły także jednostki strukturalne, działające poza granicami kraju: Samodzielny Wydział do Spraw Kraju Sztabu Naczelnego Wodza tzw. Oddział VI oraz Oddziały AK na Węgrzech ("Liszt") i w Niemczech (Komenda Okręgu Berlin "Blok").

Armia Krajowa była częścią Sił Zbrojnych RP i podlegała Naczelnemu Wodzowi i rządowi RP na uchodźstwie. Jej głównym celem było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości, organizowanie samoobrony i przygotowanie Polaków do powstania przeciw Niemcom, z chwilą ich militarnego załamania.

W 1944 roku liczyła ok. 380 tys. członków. Jej dowódcy to generałowie Stefan Rowecki "Grot", Tadeusz Bór-Komorowski i Leopold Okulicki.

Po upadku Powstania Warszawskiego jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Zginęło około 100 tysięcy żołnierzy AK, a około 50 tysięcy zostało uwięzionych i wywiezionych wgłąb Rosji.


Represje polskie i sowiecki spowodowały, że nie wszystkie oddziały AK podporządkowały się rozkazowi i demobilizacji. Powstały nowe organizacje, teraz skierowane przeciw sowieckiej okupacji Polski: m.in. Ruch Oporu Armii Krajowej i Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość".

Żołnierze Armii Krajowej byli prześladowani przez władze komunistyczne Polski, więzieni, skazywani na śmierć ale wierni przysiędze, którą składali:


"W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego.

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg."


Czy byli już ostatnim pokoleniem przywiązanym do wartości, które przez wieki kształtowały Rzeczpospolitą?




E.B
O mnie E.B

Konstytucja RP  Art.14 Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu. Mam na imię Ewa. Na moim blogu można zamieszczać opinie niekoniecznie zgodne z moimi, pod warunkiem zachowania ogólnie przyjętych norm obyczajowych. Oczywiście mam swoje poglądy, ale blogowanie dla mnie, to swobodna wymiana myśli, możliwość dyskusji, formowanie swoich poglądów w zderzeniu z poglądami innych. Wolność nie tylko "krzyżami się mierzy"......

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka