10 obserwujących
129 notek
96k odsłon
341 odsłon

Niepodległość

Wykop Skomentuj23

Polskie marzenie od ponad dwustu lat….

Kiedy w XVIII wieku straciliśmy wielkie państwo, stając się prowincjami trzech zaborców, inspirowała Polaków do często heroicznych działań.

Polska ziemia usłana jest grobami powstańców, żołnierzy wielu bitew, przesiąknięta polską krwią. Do dzisiaj potomkowie zesłańców żyją na rosyjskiej ziemi. Przez ponad 100 lat walczyliśmy nie tylko z bronią w ręku. Polacy trwali, mimo prześladowań, przy swojej kulturze, języku, wierze, bronili ziemi przed konfiskatami.

Obroniliśmy swoją tożsamość i szczęśliwy zbieg okoliczności pozwolił nam odzyskać państwo. Na krótko, bo tylko na 20 lat. I znów walka na wszystkich frontach wojny, a potem trudne trwanie przy polskości pod sowiecką dominacją.

Dzisiaj znów szczęśliwy zbieg okoliczności pozwala nam cieszyć się niepodległością, której jednak wciąż musimy bronić. Już nie z karabinem w ręku, a często z różańcem, czasem na sali sądowej, w mediach.

To jest jednak szczęśliwy czas dla Polski, nasze pięć minut w historii. Pokolenie urodzone w XXI wieku nie zna Polski zniewolonej. Od nas zależy czy zrobimy wszystko, żeby wykorzystać ten dany nam czas.

Od XVIII wieku wiele się zmieniło, ale my wciąż jesteśmy w tym samy miejscu w Europie i mamy tych samych sąsiadów. I nie miejmy złudzeń. Niepodległość Polski nie leży w ich interesie. Będą używać różnych swoich wpływów, żeby ją ograniczyć i tu zawsze się porozumieją. Bruksela jest tu tylko narzędziem. Są też inne zagrożenia, płynące od globalnych uszczęśliwiaczy ludzkości.

Przed Polską stoją wielkie wyzwania. Czy im podołamy? Być może nam się uda, jeśli potrafimy stworzyć prawdziwą wspólnotę i wciąż będzie nam sprzyjać szczęście. Nie pomogą temu kłótnie i spory o nie mające znaczenia drugorzędne sprawy.

Mamy wspólny cel. Utrzymać niepodległość państwa i uczynić go silnym i bogatym, obronić naszą tradycję, kulturę, wiarę. Bronić tego odważnie, ale i rozważnie, poprzez myśl i czyn, jak to dzisiaj podkreślił pod pomnikiem Piłsudskiego, Jarosław Kaczyński.

Czasem tej rozwagi brakuje. Dajemy się ponosić emocjom, pozwalamy, żeby inni rozgrywali nas w imię własnych interesów.

Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Nasi przodkowie, a także jeszcze nam współcześni , zapłacili za nią ogromną cenę.

Dzisiaj trochę zapominamy, że niepodległość kosztuje. Żyjemy w Polsce w miarę bezpiecznej, z rządem rozumnie budującym naszą suwerenność ekonomiczną i militarną. Ale bez naszego wsparcia możemy to utracić.

Wolność nie jest ulgą, lecz trudem wielkości……… Leopold Staff

I tej świadomości, podporządkowania temu własnych ambicyjek i różnych projekcji, życzę nam wszystkim na to polskie Święto Niepodległości.Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura