Weekend z książką
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...
3 obserwujących
372 notki
64k odsłony
202 odsłony

Historia o śmierci, w której znajdziesz iskrę życia

„Nie martw się, to tylko życie” to barwnie napisany debiut Adama Szewczyka
„Nie martw się, to tylko życie” to barwnie napisany debiut Adama Szewczyka
Wykop Skomentuj
Jakub – urzędnik, mąż, ojciec odzyskuje świadomość w kompletnej ciemności. Postawiony w nienaturalnej dla siebie sytuacji stara się ją zrozumieć i logicznie wytłumaczyć. Podążając przez ciemność, mając sobie za kompana swoje wspomnienia i całą wieczność, wyrusza w podróż poprzez koszmary, marzenia i zapomnienie. Podróż w której pozna samego siebie, w której przyjdzie mu podsumować swoje życie. Opuszczony, samotny i walczący o każdą iskrę nadziei, jaka przybliży go do ziemskiego życia i bliskich, postanowi z czasem stoczyć walkę z samym sobą, walkę o wieczny spokój i szczęście.
Nie martw się, to tylko życie" to barwnie napisany debiut Adama Szewczyka, w którym dzięki przemyślanej narracji czytelnik może poczuć się w skórze głównego bohatera. Całość książki pełna nieziemskich obrazów opisujących życie pośmiertne, okraszona szczyptą poezji spowoduje, że niejednokrotnie wrócisz do tej pozycji. 
Fabuła:
Jakub, przeciętny, stereotypowy urzędnik ginie w wypadku samochodowym. Trafia do kompletnie obcego dla siebie miejsca, którego nie rozumie, w które nie chce uwierzyć, ale z którym czasem przyjdzie mu się zmierzyć- otacza go ciemność. Jakub nie pamięta co się stało, nie zna szczegółów z ostatnich chwil ze swojego życia, co powoduje, że nie chce z początku uwierzyć w swoją śmierć. Dusza Jakuba w mrocznej ciemności doświadcza halucynacji, wspomnień i wizji przypominając mu jego utracone życie. Każda wizja prowadzi za sobą refleksję nad wyborami jakich dokonał w swoim życiu, każda wizja przybliża nam Jakuba od jego najmłodszych lat do okresu tuż przed śmiercią. Przebywając w ciemności Jakub poznaje nowy otaczający go świat i próbuje poradzić sobie z wiedzą jaka powoli do niego trafia, mianowicie, z wiedzą, że nie żyje.
Gdy Jakub akceptuje stan, w jakim się znalazł postanawia skontaktować się ze swoją rodziną na ziemi. Nie zdaje sobie jednak konsekwencji z tego, że podróż na ziemię może pociągnąć za sobą falę wspomnień i emocji, że podróż na ziemię może przypomnieć mu okoliczności jego śmierci, może zaprowadzić go w najmroczniejsze wspomnienia o jakich chciał zapomnieć, przypomnieć mu najjaśniejsze chwile, które powinien lepiej pielęgnować w swoim życiu i pozwoli mu poznać samego siebie i po raz pierwszy "wziąć odpowiedzialność za swoje życie".
Budowa książki:
Książka została napisana w drugiej osobie, by czytelnik lepiej poczuł się w skórze Jakuba. Książka podzielona jest na Prolog, 5 rozdziałów i Epilog. Każdy rozdział rozpoczyna się wierszem, jaki ma za zadanie wprowadzić czytelnika w klimat powieści oraz stylizowanym tekstem opowiadającym w sposób naukowy o świecie jaki znajduje się po śmierci. Dwa pierwsze rozdziały mają charakter refleksyjny, pomagają nam chronologicznie poznać bohatera. W dwóch pierwszych rozdziałach bohater przebywa w ciemności i doświadcza wizji i wspomnień. Trzy ostatnie rozdziały nabierają tempa, jest w nich rozwinięta akcja i opisują one bardziej przemianę bohatera, jaka odbywa się w jego wnętrzu. Po szoku, jaki doznaje dowiadując się o przyczynach swojej śmierci bohater popada w obłęd i zamyka się w sobie. Wymyśla wyimaginowany świat po jakim wędruję przeżywając również swoje życie po raz kolejny, by ostatecznie przejść wewnętrzną przemianę.
Przesłanie:
Głównym przesłaniem książki jest przekazanie mojej własnej wizji tego co jest po śmierci, jaka urodziła się w mojej głowie w wieku około 14 lat i kwitła aż do teraz. Jest to wizja ciemności, w której człowiek stopniowo traci pamięć i w zależności od tego, jakie miał życie czy żył zgodnie ze sobą, czy też nie może wykreować sobie w tej ciemności niebo, piekło, raj, koszmar, albo cokolwiek innego. Kolejnym przesłaniem jest wołanie "Czytelniku, zastanów się co jest dla Ciebie ważne w życiu, bo z pewnością nie są to papiery i pieniądze". "Nie martw się, to tylko życie" to kolejne przesłanie książki, czytelnik po jej przeczytaniu powinien spokojniej patrzeć na problemy jakie go otaczają i podchodzić do nich z dystansem. Książka ma wiele pobocznych przesłań, mówi o tym co jest ważne i tutaj wynoszę na szczyty wszystkie małe, nieistotne chwile, jakie z pozoru w naszym życiu nie mają znaczenia, a jakie Jakub będzie pamiętał najdłużej i to one zostaną zapomniane jako ostatnie. 
Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale