ed-al.ward ed-al.ward
108
BLOG

Jak eksperymentalnie oszacować, ocenić stopień uczciwości społeczeństwa ?

ed-al.ward ed-al.ward Społeczeństwo Obserwuj notkę 1

Ekipa naukowców odwiedziła 355 miasta w 40 krajach i « podrzuciła » w instytucjach publicznych i prywatnych łącznie 17 303 małe pakuneczki czasem zawierające różne kwoty pieniędzy. Zwykle robiono w sumie ok. 400 takich testów w 5-8 największych miastach danego kraju. Każda taka « zguba » była małym, przezroczystym (tak by można było sprawdzić zawartość bez otwierania) opakowaniem zawierającym imię właściciela (typowe dla danego kraju), jego adres mailowy, klucz, listę zakupów oraz czasami wieksza lub mniejsza sumę pieniedzy w lokalnej walucie. « Zguby » były przekazywane do jednego z pięciu rodzajów instytucji: (i) banki; (ii) teatry, muzea lub inne instytucje kulturalne; (iii) urzędy pocztowe; (iv) hotele; oraz (v) komisariaty policji, sądy lub inne urzędy publiczne. Po wejściu do budynku jeden z eksperymentatorów szedł do pracownika w kasie witał się i mówił: « znalazłem to na ulicy za rogiem », kładł « znalezisko » na ladzie, dodając: « Ktoś musiał to zgubić. Spieszę się i muszę iść. Czy możesz się tym zająć? » I opuszczał budynek, nie pozostawiając danych kontaktowych ani nie prosząc o pisemne potwierdzenie czy kwit.

Następnie czekano (100 dni), na to by znalazcy kontaktowali się z właścicielami, aby te portfele zwrócić...

Praktycznie we wszystkich krajach częściej zwracano portfele zawierające więcej pieniędzy. Ani laicy, ani profesjonalni ekonomiści nie byli w stanie przewidzieć tego wyniku !

Oto « najuczciwsze kraje » wg tego eksperymentu :

 - w przypadku « zguby bez pieniędzy » : Szwajcaria, Norwegia, Holandia, Dania, Szwecja, Polska, Czechy, Nowa Zelandia, Niemcy...

- w przypadku « zguby z pieniędzmi » : Dania, Szwecja, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Norwegia, Czechy, Polska i ex equo(?) Australia, Chorwacja…

Jak widać, należymy do czołówki najuczciwszych narodów świata...

Patrz :

« Civic honesty around the globe » Alain Cohn1 *, Michel André Maréchal2 *, David Tannenbaum3 , Christian Lukas Zünd2

Cohn et al., Science 365, 70–73 (2019) 5 July 2019

https://davetannenbaum.github.io/documents/Cohn2019.pdf

ed-al.ward
O mnie ed-al.ward

?

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo