Elżbieta Hibner Elżbieta Hibner
542
BLOG

Biobudynki – zdrowe dzieci

Elżbieta Hibner Elżbieta Hibner Rozmaitości Obserwuj notkę 46

W ostatnich latach w wielu krajach Zachodniej Europy rozwija się dynamicznie alternatywny ruch ekologiczny – biobudownictwo. Jego podstawą jest postulat energooszczędności i wykorzystania lokalnych zasobów dla potrzeb budownictwa. Dodatkowym czynnikiem rozwoju biobudownictwa okazały się prozdrowotne właściwości słomy i gliny, jako materiałów budowlanych używanych od setek lat - dziś uzyskujących nobilitację surowców ekologicznych.

W wielu miejscach Polski, w tym w Łodzi i województwie pojawia się idea spopularyzowania biobudownictwa zarówno dla celów łatwo dostępnego (relatywnie niskie koszty) budownictwa mieszkaniowego  jak i „zdrowych” budynków użyteczności publicznej. Autorką pomysłu zbudowania słomiano – glinianego przedszkola jest Joanna Szymankiewicz – artysta plastyk i jednocześnie matka, która wychowywała syna – alergika, znająca doskonale uciążliwości przebywania dziecka w pomieszczeniach wykonanych w „tradycyjnej”, wielkopłytowej technologii.

Polska jest krajem o największym na świecie, wynoszącym ponad 40% odsetku alergików. Niezależne badania są zgodne co do tego, iż w ciągu najbliższych 10 lat liczba ta może nawet dwukrotnie wzrosnąć. Choroby alergiczne – epidemia XXI wieku – prowadzą do licznych powikłań i chorób. Ten alarmujący stan w naszym kraju spowodowany jest w znacznej mierze faktem, iż współczesny Polak spędza większość czasu w pomieszczeniach zamkniętych, zbudowanych z syntetycznych materiałów, o sztucznym mikroklimacie, złej wentylacji i o nieodpowiednim stopniu wilgotności.

Budynki, w których wykorzystuje się lecznicze i profilaktyczne właściwości gliny stanowią doskonałe i niezbyt drogie rozwiązanie tego problemu. Zastosowanie surowców glinianych pozwala zarówno na złagodzenie i leczenie symptomów alergii i jej pochodnych jak i na skuteczna profilaktykę. Glina „oddycha” i jest neutralna dla ciała ludzkiego, odznacza się zdrowym, niskim promieniowaniem jonizującym.

Zastosowanie nie wypalonej gliny w pomieszczeniach:

·        oczyszcza powietrze,

·        działa antystatycznie i eliminująco na alergeny,

·        neutralizuje mikrozanieczyszczenia,

·        hamuje rozwój bakterii i pleśni na ścianach,

·        zapewnia stałą, odpowiednia dla organizmu wilgotność pomieszczeń,

·        powoduje zmniejszenie pylenia,

·        zapobiega wysychaniu błon śluzowych,

·        zwiększa odporność organizmu,

·        neutralizuje emisję substancji toksycznych.

Wokół pomysłu wykorzystania zasobów słomy i gliny do budownictwa zbiera się już spore lobby  regionalne, w tym radni naszego sejmiku, firmy budowlane i organizacje społeczne. Rozmawiamy także ze środowiskami naukowymi. Biuro Planowania Przestrzennego WŁ zbadało dostępne zasoby słomy i gliny w ujęciu powiatowym. Opracowanie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Planujemy opracowanie projektów typowych dla wzorcowych żłobków i przedszkoli. Mogą one znaleźć zastosowanie zarówna na wsi jak i w mieście. Surowce naturalne są wdzięcznym tworzywem dla zróżnicowania formy estetycznej projektów typu „chatka z piernika” czy „baśniowy domek”. Budynki dla dzieci mogą być nie tylko zdrowe ale i piękne.

Doktor nauk technicznych, absolwentka Politechniki Łódzkiej. Była Wiceprezydent Miasta Łodzi, była doradca Prezesa Rady Ministrów, była szefowa Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia, była podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, a następnie w Ministerstwie Finansów. Obecnie jest członkiem Zarządu Województwa Łódzkiego oraz ekspertem Centrum im. Mirosława Dzielskiego.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości