Elżbieta Hibner Elżbieta Hibner
192
BLOG

Dziedzictwo Saskie

Elżbieta Hibner Elżbieta Hibner Rozmaitości Obserwuj notkę 1

Skarby drezdeńskich władców –pod tym tytułem Rzeczpospolita (31.07-01.08.2010) publikuje korespondencję pani Moniki Kuc z Drezna z okazji jubileuszu 450-lecia państwowych zbiorów sztuki. Wystawa pokazuje 350 arcydzieł od XVI do XX w. drezdeńskiej kolekcji, której gromadzenie zapoczątkował August II Mocny, elektor saski i król polski oraz jego syn August III.

W tych dniach (7-8 sierpnia 2010) miałam okazję odwiedzić Kutno i uczestniczyć w wydarzeniach związanych z „Wilanowskim latem w Pałacu Saskim” . Prawdę mówiąc o istnieniu Pałacu Saskiego w Kutnie dowiedziałam się całkiem niedawno. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko tyle, że to jedyna pozostałość architektoniczna po unii polsko-saskiej na ziemiach polskich, zapoznana przez konserwatorów, historyków sztuki i władze kolejnych kadencji. Ruina dotknięta niedawnym pożarem w 2003 r. zawdzięcza temu nieszczęściu początek swojego nowego, lepszego losu. Powstaje Fundacja Odbudowy Pałacu Saskiego z liderem, absolutnie zakręconym pasjonatem, panem Andrzejem Mariuszem Wieczorkowskim.

Andrzej Mariusz może gawędzić godzinami, ale też godzinami można go słuchać, Gdy opowiada, czas zaczyna płynąć w innym tempie, jedna opowieść przechodzi w drugą, dygresja goni dygresję. Powstaje opowieść o historii i współczesności. Siedzimy przy stole, pijemy herbatę i snujemy marzenia, czym jest dziś Pałac Saski w Kutnie, a jaką rolę mógłby pełnić dla edukacji historycznej, odnowienia relacji polsko-saksońskich, promocji Kutna, wzbogacenia europejskiego szlaku kulturowego kolei warszawsko – wiedeńskiej…

August miał ciężkie ale za to bogate życie. Drezno i Warszawa były zbyt od siebie oddalone, by dało się pokonać tę odległość bez odpoczynku, postoju, noclegu, posiłku… Na szczęście nie musiał szukać inwestorów. Wybudował dla swojej wygody Pałac w Kutnie. Siedziba niewielka choć elegancka. W sam raz na „Bed and Breakfast”.

Chwała tym, którzy w budynku pocztowym odnaleźli wielką, współczesną wartość dodaną.

Doktor nauk technicznych, absolwentka Politechniki Łódzkiej. Była Wiceprezydent Miasta Łodzi, była doradca Prezesa Rady Ministrów, była szefowa Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia, była podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, a następnie w Ministerstwie Finansów. Obecnie jest członkiem Zarządu Województwa Łódzkiego oraz ekspertem Centrum im. Mirosława Dzielskiego.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości