Czerwcowy raport firmy Kaspersky Lab wskazuje iż infrastruktura internetowa na terenie Warszawy jest w skali kraju najczęstszym obiektem ataków cyberprzestępców. Piętnaście procent ataków internetowych, od takich jak włamanie na serwery po kradzież hasła do konta bankowego, dokonuje się właśnie w stolicy.
Firma Kaspersky Lab jest międzynarodową korporacją której siedziba znajduje się w Moskwie. Zajmuje się produkcją i implementacją oprogramowania antywirusowego, jest liderem w walce z cyberprzestępcami, skutecznie przewidującym trendy rozwoju tego rodzaju przestępstw. Według jej czerwcowego raportu, mimo iż w porównaniu z majem całościowa liczba „zarażeń złośliwym oprogramowaniem” w Polsce, zmalała o pięć procent, liczba zagrożeń dotycząca Warszawy utrzymała się na tym samym poziomie. Problem dotyczy nie tylko samej Warszawy ale również całego województwa, którego poziom „zainfekowania” wyniósł 17.06 procent, ruchu w polskiej sieci. Dla przykładu w województwie zachodniopomorskim, które w czerwcu było po raz pierwszy analizowane w raporcie Kaspersky Lab jest to tylko poziom 4.39 procenta
Najbardziej popularne czerwcowe narzędzie przestępstw w internecie to wirus o nazwie HEUR:Trojan.Win32.Generic którego użyto w 11 % przypadków, aż o 16% wzrósł udział wirusa o nazwie Not-a-virus:AdWare.Win32.RON.heur. W wypadku tej ostatniej aplikacji w raporcie czytam o niej iż „ należy do grupy fałszywego oprogramowania (Rogue software). Jej działanie jest uciążliwe dla użytkownika. Dodaje ona do przeglądarki pasek narzędzi oraz zmienia stronę startową, natomiast na pulpicie mogą pojawić się ikony nieznanych wcześniej programów. Co jakiś czas wyświetlana jest też reklama. Takie działanie ma zachęcić użytkownika do kupna produktu, który częstokroć okazuje się kompletnie bezużyteczny i drogi.”
Instytucje publiczne a tym bardziej firmy prywatne rzadko informują nas o atakach na swoją infrastrukturę. Jaka jest realna skala internetowej przestępczości i czy istnieją metody jej precyzyjnego określenia?. W raporcie Kaspersky Lab nie ma informacji o metodologi na bazie której badano internet.