5 obserwujących
176 notek
83k odsłony
  649   0

Warszawa jest Japonką

Ostatnio Japonia zrobiła się bardzo popularna w Polsce, dużo ludzi interesuje się kulturą japońska i nawet uczą się japońskiego - mówi pianistka Aiko Tachi-Zalewska w rozmowie z eKurjerem Warszawskim.
 
Aiko Tachi
 
Fot. Aiko Tachi-Zalewska Aiko Tachi-Zalewska, pianistka
 
eKjW: Na imię ma Pani Aiko, czy to imię ma jakieś znaczenie?

Moje AI w literach Kanji, znakach chińskich, oznacza miłość, KO oznacza dziecko. Czyli Aiko oznacza "dziecko miłości". Moje rodzie nadali więc imię swojemu "kochanemu dziecku".
 
W jakich okolicznościach przyjechała Pani do Warszawy?

Przyjechałam w 1999 rok na studia w Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina, obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.

Jest Pani pianistką, powszechnie znana jest miłość Japończyków do Chopina, jak zmieniło się Pani postrzeganie jego muzyki w związku z pobytem w Polsce?

Moim zdaniem, kiedy poznaje się polską pogodę, polski krajobraz, polski język i polską mentalność to łatwiej zrozumieć i wyobrażać sobie muzyka Chopina.

Ma Pani męża Polaka, czy Japończycy są równie "rycerscy" wobec kobiet jak Polacy?

Oczywiście to zależy od człowieka, ale generalnie polscy mężczyzny bardzo troszczą się o kobiety i to mi się podoba.
 
Pamięta Pani kiedy pierwszy Polak pocałował Panią w dłoń?

Nie pamiętam kiedy był pierwszy raz, bo musiał być naprawdę dawno temu, ale pamiętam kto pocałował i co myślałam: "wow, to zupełnie jak w filmach!"
 
Życiu Warszawy powiedziała Pani iż ma psa i uwielbia chodzić po Łazienkach? Które dokładnie miejsce podoba się Pani najbardziej i dlaczego?

Mam psa ale nie spacerujemy z nim po Łazienkach ponieważ tam nie wolno wprowadzać psów. W Łazienkach moim ulubionym miejscem jest okolica Pałacu na Wodzie, dokładnie za Pałacem, bo tam jest zazwyczaj mniej ludzi i troszeczkę ciszej. Lubie tam siedzieć na ławce i czytać książkę.

Czy może Pani powiedzieć coś o tym jak w Japonii postrzegana jest Polska? Moja koleżanka, pasjonatka kultury Japonii opowiedziała mi następującą historię. W jednej z knajp w Matsuyamie barman kiedy zorientował się iż jest ona z Polski, pokazał je czysty polski spirytus i powiedział że stosuje go aby "uciszyć" chuliganów.

Pan zadaje bardzo trudne pytanie, ponieważ szczerze mówiąc, Polska nie jest popularna w Japonii i obawiam się, że przeciętny Japończyk w ogóle nie ma pojęcia o Polsce. Japończykom kojarzy się wódka z Rosja, kiełbasy z Niemcami.Oczywiście jeśli ktoś kocha muzykę klasyczną to Chopin, miłośnikom filmów - Wajda. Ostatnio często pokazywani byli polscy siatkarze wiec może teraz Polska  w Japonii  kojarzy się z siatkówka?

Październik to rokrocznie "miesiąc Japoński" w Warszawie, wykłady na uniwersytecie, wystawy, spektakle. Jak Pani ocenia obecności kultury japońskiej w Warszawie? Wydaje się iż Polacy są bardzo zainteresowani Japońską kulturą, jak Pani myśli, dlaczego?

Sama jestem zdziwiona, ze ostatnio Japonia zrobiła się bardzo popularna w Polsce i dużo ludzi interesuję się  kulturą japońska i nawet uczą się japońskiego. Nie wiem dlaczego, ale może dlatego, że jest to kultura po prostu inna niż polska i egzotyczna dla polaków?
 
Co takiego jest w duchu Warszawy, czego my nie widzimy a co widzi Pani?

No to najpierw ja muszę zadać Panu pytanie - co widza Polacy? (Piękny Uśmiech)

 
Aiko Tachi-Zalewska, jest prelegentką w jednym z paneli tegorocznego festiwalu Warszawa jest Kobietą.
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale