5 obserwujących
176 notek
83k odsłony
  918   0

"Profil mordercy" Paul Britton

Po tym jak odwiózł żonę do pracy, krążył samochodem po okolicy. Na tylnym siedzeniu spał w foteliku jego kilkuletni syn. Chwilę później zamordował i zgwałcił młodą kobietę.
 
Pistolet i pociski w magazynku
Fot. sxc.hu 
 
Wydawnictwo Znak w ramach cyklu „Twarda seria” wydało książkę autorstwa brytyjskiego profilera Paula Brittona. Profiler to specjalista który na potrzeby policji tworzy psychologiczny portret zbrodniarzy. Książka przeznaczona jest wyłącznie dla ludzi o mocnych nerwach. Można o niej powiedzieć że jest mieszanką „Z zimną krwią” Trumana Capote'a i „Anatomii ludzkiej destrukcyjność” Ericha Fromma.
 
Britton bardzo precyzyjnie opisuje swoją współpracę z brytyjską policja pod koniec lat 80 – tych i na początku lat 90 – tych XX wieku. Krok po kroku odtwarza motywy zbrodni, jej przebieg oraz działania policji. Dosłownie cytuje między innymi zaznania pojmanych zbrodniarzy czy listy szantażystów. Z książki dowiadujemy się jak mocno wpływają na śledztwa informacje medialne które pojawiają się w kontekście przestępstw która wzburzają opinię publiczną. Wszystkie opisane przez Brittona przypadki dosłownie mrożą krew w żyłach, tak jak historia uprowadzenia ze galerii handlowej dwuipółletniego dziecka. Wyważony narrator przedstawia wstrząsające porwanie którego dokonało dwóch dwunastolatków, którzy chwilę później w barbarzyński sposób mordują dziecko.
 
Ostatnia dekada XX wieku to intensywny rozwój nowych technologii, takich jak telefon komórkowy czy bankomat. Wszystko to wiąże się z nowymi typami przestępstw oraz powstawania nowych narzędzi ich sprawców(profilowanie psychologiczne przestępców). Zbrodniarze z którymi w książce „Profil mordercy” ma do czynienia brytyjska policja to zarówno ograniczeni intelektualnie zwyrodnialcy jak i piekielnie przebiegli i wyrachowani mężczyźni którzy są w stanie latami przygotowywać i planować swoje działania. Jednym z tych ostaniach był były policjant specjalista od „zaawansowanych technik obserwacji”. Są tam ludzie którzy odbierają swoim ofiarą życie w sposób najmniej dla niech bolesny jak i tacy którzy robią to z wyjątkowym okrucieństwie. W wielu momentach intelektualna walka z szaleńcami ma dramatyczny przebieg.
Britton tłumaczy swojemu czytelnikowi czym jest „mentalna mapa terenu” którą posiada każdy morderca. Czym jest „replikacja” u seryjnego mordercy. Precyzyjnie opisuje techniki przesłuchań, świadków i podejrzanych, na przykład tych przeprowadzanych przy użyciu „wywiadu kognitywnego”. Czytając treść listów szantażystów którzy nie cofali się przed zabójstwami, uświadamiamy sobie jak trudne są takie sprawy.
Zaskakującą konstatacją dla wielu czytelników będzie zapewne informacja o tym jak bardzo kształt opakowań spożywczych czy procedura związana z zakładaniem zwykłego konta bankowego związana jest z głośnymi zbrodniami. Książka warta polecenia tym których męczy dominacja fikcji zarówno w literaturze jak i w kinie czy telewizji.
 
Na marginesie: z większością Komend Wojewódzkich Policji w Polsce współpracują profilerzy.
"Profil mordercy" Paul Britton. Wydawnictwo Znak 2010.
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie